Po dlhých mesiacoch špekulácií nastal čas, kedy Samsung oficiálne ukázal svojho najnovšieho zástupcu línie Galaxy Note, ktorý sľubuje množstvo inovácií a úplne nový dizajn. Kórejský výrobca si dal záležať nielen na novej vizuálnej stránke, ale spravil aj mnoho vylepšení „pod kapotou“, ktoré ocení široké spektrum používateľov. Nový Samsung Galaxy Note 10 prichádza oficiálne na svet a ponúka doteraz najväčšie vylepšenia v dvoch veľkostných variantách za prekvapivé ceny.

Samsung Galaxy Note 10 bol dlhý čas predmetom mnohých špekulácií. Až oficiálny debut tejto novinky potvrdil, respektíve vyvrátil, niektoré z nich, no s istotou môžeme tvrdiť, že 10. zástupca tejto svetoznámej línie prišiel s veľkými zmenami, vďaka čomu je Note 10-ka dokonalým nástrojom pre kreatívnych zákazníkov, podnikateľov a ľudí s vysokými nárokmi.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Exceluje v štyroch hlavných oblastiach, ktoré pokrývajú každodenné používanie, od fotografovania, práce s náročnými aplikáciami, cez produktivitu a prekvapí aj novým vzhľadom.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Práve dizajnová stránka Samsungu Galaxy Note 10 teraz prichádza s novým „Infinity-O“ displejom, ktorý dostal v strede dieru pre predný fotoaparát. Navyše, tento rok po prvýkrát v histórii výrobca stavil na dve veľkostné varianty smartfónu.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Úchvatný „Infinity-O“ displej žiari farbami

Vďaka tomu sme sa tak dočkali „menšej“ verzie so 6,3″ FullHD+ AMOLED displejom a vo väčšom prevedení prichádza Note 10+ s obrovským 6,8″ AMOLED panelom s pomerom k telu až 90,7 %, pričom ponúka vysoké WQHD+ rozlíšenie a podporu štandardu  HDR10+.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Maximálny jas je až 1 200 nitov. Okolol oboch obrazoviek sa pritom nachádzajú iba tenké rámiky, ktoré majú na bokoch hrúbku 1,1 mm, nad displejom 1,5 mm a spodný rámik je hrubý 2,8 mm.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

V oboch prípadoch nechýba ani ultrazvukový snímač odtlačkov prstov v displeji, pričom bezpečnosť dopĺňa aj platforma Samsung Knox.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Celkové rozmery konštrukcie sa zastavili na úctyhodných 162,3 mm x 77,2 mm x 7,9 mm v prípade Galaxy Note 10+ a jeho menší súrodenec dostal rozmery 151 mm x 71,8 mm x 7,9 mm, kvôli čomu je len o čosi väčší ako klasický Samsung Galaxy S10.

Zobraziť celú galériu (17)
Dizajn je na špičkovej úrovni, pričom vylepšení sa dočkalo aj pero S-Pen, Dávid Igaz / FonTech

Spodná strana tela smartfónov ponúka USB-C port, mriežku reproduktora a práve tam nájdeme aj miesto pre vyberanie pera S Pen. Teraz však môžeme potvrdiť, že sa splnili predchádzajúce predpoklady a ani jedna z týchto dvoch noviniek nedostala 3,5 mm audio jack.

Reverzné nabíjanie nabíja aj iné smartfóny

Samsung ale neupustil ani od fyzického tlačidla Bixby, ktoré opäť nájdeme pod tlačidlami pre ovládanie hlasitosti na ľavej strane. Upravené rozmery pomohli výrobcovi vybaviť tieto novinky aj slušnými batériami. Pri Samsungu Galaxy Note 10 ide o 3 500 mAh akumulátor, zatiaľ čo verzia „Plus“ prináša batériu s kapacitou úctyhodných 4 300 mAh.

 

Dostalo sa aj na rýchle káblové nabíjanie a bezdrôtové nabíjanie. V balení však zákazník nájde základnú nabíjačku s výkonom 25 W. Výrobca ale v tejto novinke prináša aj reverzné nabíjanie, s ktorým je možné nabíjať inteligentné hodinky a smartfóny s podporou štandardu Qi.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Legendárne pero S-Pen s mnohými novinkami

Ikonická výbava tejto rady smartfónov tiež prináša viacero veľkých zmien, ktoré sa postarali o ešte lepší zážitok z používania. S Pen je jednoducho nezameniteľným znakom línie Galaxy Note, ktorý v novej 10. generácii prichádza s obrovským dosahom až 40 metrov, no navyše podporuje aj šesticu užitočných gest pre rôzne akcie.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Pri stlačení tlačidla a potiahnutí nahor/nadol sa používateľ môže prepínať v aplikácii fotoaparátu medzi predným a zadným fotoaparátom. Potiahnutie doľava/doprava zasa umožňuje zmenu režimov fotoaparátu a rotácia perom po displeji v smere, respektíve proti smeru, hodinových ručičiek upravuje priblíženie záberu. Tieto gestá pritom podporujú aj niektoré aplikácie tretích strán.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Ďalej môžeme s perom S Pen prevádzať písaný text do digitálnej podoby, vytvárať poznámky na vypnutej obrazovke či písať po displeji. Niektoré tieto možnosti však mali už aj predošlé modely Galaxy Note.

Samsung DeX

Samsung tiež znova upravil funkciu, ktorá umožňuje premeniť tieto smartfóny na prenosný počítač. S pomocou Samsungu DeX stačí na pripojenie k PC alebo Mac aj obyčajný kábel bez dokovacej stanice. V minulosti totiž bolo potrebné pripojiť vybrané Samsungy práve do známej „kolísky“, ktorá umožnila spustenie tohto režimu. Tentokrát si však vystačíme aj s obyčajným USB káblom.

Špičková trojica fotoaparátov

Jednou z ďalších výrazných zmien je v porovnaní s poslednou generáciou Galaxy Note 9 aj fotoaparát, ktorý dostal vzadu 3 objektívy pre Galaxy Note 10 a 4 objektívy v prípade Galaxy Note 10+. V najväčšom Samsungu doteraz je štvrtým objektívom aktuálne obľúbený ToF senzor, ktorý umožňuje vyzdvihnúť hĺbku pozadia záberu.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Inak sa zadné a predné fotoaparáty v oboch novinkách nelíšia. Vpredu tu teda nájdeme 10 MPx snímač s clonou f/2.2, Dual Pixel AF a možnosťou vytvárať selfie snímky v UHD rozlíšení.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Zadná trojica objektívov je potom rozdelená na hlavný širokouhlý snímač s rozlíšením 12 MPx, ktorý dokáže zachytiť scénu so 77° uhlom záberu a ponúka duálnu clonu f/1.5 a f/2.4, pričom mu nechýba ani optická stabilizácia obrazu. Vrchný ultra širokouhlý objektív so 16 MPx rozlíšením a clonou f/2.2 je potom schopný zachytiť záber s uhlom až 123°. Trojicu uzatvára spodný teleobjektív s rozlíšením 12 MPx, f/2.1, optickou stabilizáciou a 45° uhlom záberu.

Stabilizácia obrazu odhaľuje svoje schopnosti aj pri nahrávaní videí v niekoľkých režimoch a po novom tiež v režime Hyperlapse, pričom efekty je možné využiť priamo pri nahrávaní. Samsung vylepšil aj nočný režim, ktorý dokáže vytvoriť špičkové zábery pri zhoršených svetelných podmienkach a s pomocou umelej inteligencie navrhuje najvhodnejšiu kompozíciu fotografie. Zvládne rozoznávať až 30 druhov rôznych scén.

Zobraziť celú galériu (17)
Samsung Galaxy Note 10 a 10 + zaujme okrem iného aj krásnym veľkým displejom, Dávid Igaz / FonTech

Pri nahrávaní videa zadným fotoaparátom je možné využiť funkciu „Zoom-in“, ktorá po priblížení zvýrazní zvuk vo vybranej scéne vďaka prítomnej trojici mikrofónov. Maximálne je možné pri 4-násobnom zoome zvýrazniť nahrávaný zvuk 3-násobne.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Spoločnosť sa navyše rozhodla zvýhodniť budúcich majiteľov týchto noviniek, ktorí budú môcť okrem lepšej editácie záberov už priamo v galérii využiť aj výhody pre aplikáciu Adobe Rush.

Ceny a dostupnosť

Samsung uvádza svoj nový Galaxy Note 10+ v elegantnej čiernej farbe Aura Black a s gradientnými farbami v prevedení Aura Glow. Model Galaxy Note 10 príde aj v čistej bielej verzii Aura White. Cena Samsungu Galaxy Note 10 s 8 GB RAM a 256 GB ROM je stanovená na 949 €.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Samsung Galaxy Note 10+ v základnej verzii s 12 GB RAM a 256 GB ROM stojí 1 099 € a verzia s 512 GB úložiskom vyjde na 1 199 €.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Záujemcovia si môžu tieto novinky predobjednať už dnes od 22.30 h po predstavení, pričom predobjednávky budú prijímané do 22. augusta a spustenie predaja je plánované na 23. augusta.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom