Vesmírne technológie sa čoraz viac otvárajú verejnosti a zapojiť sa do prieskumu kozmu môže stále väčšie množstvo ľudí. Vďaka špecializovaným spoločnostiam a dostatočnému dopytu je v dnešnej dobe možné skonštruovať vlastný satelit aj bez obrovského tímu profesionálov. Stačí hlboká peňaženka a odhodlanie, má to však háčik.

Základ satelitu – konštrukcia

Absolútnym základom satelitu, i keď nie veľmi zaujímavým, je samotná konštrukcia. Pri malých satelitoch v podobe cubesatov je normalizovaná, no pri satelitoch s jedinečnou konštrukciou sa odvíja od potrieb a poslania výsledného zariadenia. Niektoré môžu niesť obrovské výskumné zariadenia, ako napríklad teleskopy, iné zase potrebujú množstvo paliva a silný pohon.

Postaviť vlastnými rukami veľký satelit je však náročné a zameriame sa preto práve na cubesaty, ktoré sú populárne medzi menšími laboratóriami, univerzitami či menšími krajinami. Ich najväčšou výhodou je práve dostupnosť jednotlivých dielov a tiež možnosť vynesenia do kozmu v rámci rideshare misie, teda s viacerými satelitmi na jednej rakete, ktorá je potom oveľa lacnejšia.

Pixabay

Jedná sa o natoľko rozvinutý trh, že sú rôzne komponenty dostupné aj prostredníctvom internetových obchodov a to aj vrátane štruktúr. Základné konštrukcie majú k dispozícii napríklad obchody CubeSatShop a Endurosat, pričom je potrebné vopred si rozmyslieť, akú veľkosť satelit vlastne potrebuje. Satelity musia pri vstupne do atmosféry zhorieť, aby sa zamedzilo dopadu trosiek na Zem – z tohto dôvodu sú ich konštrukcie o niečo komplikovanejšie.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú