Portál DailyMail informuje, že naprieč svetom sa už počet ľudí nakazených chorobou Covid-19 prehupol cez hranicu 660 000, pričom počet úmrtí stúpol na 30 000.

Čísla v čase písania článku z interaktívnej mapy ústavu CSSE pritom hovoria o takmer 724 000 nakazených a viac ako 34 000 úmrtí. Vedci naprieč svetom preto spojili svoje sily a odhalili nové skutočnosti.

Koronavírus sa rozvinul do 8 kmeňov

Podľa najnovších odhalení sa zdá, že koronavírus SARS-CoV-2 od vypuknutia epidémie v Číne veľmi pomaly mutuje. Vedci spojili celosvetové dáta zo sledovania genómov koronavírusu a na webovej stránke NextStrain.org odhalili, že aktuálne je evidovaných 8 rôznych kmeňov. Vedci upozorňujú, že rozdiel medzi nimi je len veľmi malý a žiadny z kmeňov nie je smrteľnejší ako ostatné.

Zobraziť celú galériu (3)
„Rodokmeň“ koronavírusu SARS-CoV-2 ukazuje, ako sa vyvíjali jeho rôzne mutácie. Zdroj: NextStrain

Rýchlosť mutácie je podľa údajov 8 až 10-krát nižšia ako v prípade bežnej chrípky. Doteraz bolo totižto aj v najrozličnejších kmeňoch vírusu objavených len 11 zmien v bázových pároch, pričom samotný genóm ich obsahuje až 30 000. Preto vedci tvrdia, že pokiaľ pacienti nevykazujú žiadne alebo len mierne príznaky, nie je tomu preto, že by sa nakazili „miernejším“ kmeňom vírusu.

Zobraziť celú galériu (3)
V rámci rodokmeňu je možné nájsť aj Slovenské prípady nákazy. Zdroj: NextStrain

Kvôli podobnosti jednotlivých kmeňov sa ich miera úmrtnosti takmer neodlišuje, hoci krajiny naprieč svetom uvádzajú rôzne hodnoty. Tento rozdiel je najpravdepodobnejšie spôsobený rôznou rýchlosťou testovania naprieč krajinami.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Keďže veľký počet prípadov nakazených nevykazuje žiadne príznaky, agresívne a rozsiahle testovanie spôsobuje zdanlivý pokles úmrtnosti, nakoľko celkový počet potvrdených prípadov je oveľa vyšší.

Zobraziť celú galériu (3)
Ďalší výskyt slovenského prípadu nákazy v rodokmeni. Zdroj: NextStrain

Dôležitejší je ale fakt, že pomalá miera mutácie vírusu dáva vedcom nádej, že prípadná vakcína by mohla poskytnúť ochranu voči koronavírusu na roky alebo dokonca desaťročia. V závislosti od rýchlosti mutácie vírusov sa musia totižto aktualizovať aj vakcíny. Napríklad taká vakcína proti chrípke by mala byť podávaná kvôli rýchlosti jej mutácie aj každý rok.

„Na základe miery mutácie prvotné dáta naznačujú, že pravdepodobne postačí jediná vakcína, a nie vakcína, ktorú je potrebné každoročne aktualizovať, ako je to napríklad v prípade chrípky,“ uviedol Peter Thielen, biológ Laboratória aplikovanej fyziky univerzity Johns Hopkins.

Interaktívna mapa šírenia

Vedci na webe NextStrain za pomoci vyššie uvedeného sledovania koronavírusu využili genetické sekvenčné dáta a vygenerovali interaktívnu mapu, ktorá odhaľuje šírenie koronavírusu z epicentra v Číne do celého sveta. Táto mapa umožňuje vedcom sledovať, či ochranné opatrenia v danom regióne fungujú, a či nové prípady pochádzajú z daného regiónu, alebo z iného.

Charles Chiu, profesor z kalifornskej univerzity San Francisco School of Medicine, na margo tohto uviedol, že analýzy napríklad poukazujú na funkčnosť a prísne opatrenia Kalifornie ohľadne domácej izolácie.

Na mape je možné vidieť, že prvé kroky vírusu z Číny viedli do Talianka. Na Slovensku mapa uvádza genetický zdroj nákazy pochádzajúci z Francúzska, Spojeného kráľovstva a dokonca aj USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú