Umelá inteligencia už dnes mení to, ako funguje celý svet. Nedávno sme priniesli zoznam 21 AI nástrojov, ktoré ti dokážu ušetriť aj niekoľko hodín práce každý deň. Za niektorými z týchto nástrojov stoja veľké spoločnosti, do ktorých môže prostredníctvom akcií investovať každý.

Investičné firmy sa navyše zhodujú, že AI spoločnosti budú v najbližších rokoch prudko rásť. Pri pohľade na to, akú pozornosť tento sektor momentálne dostáva, je ťažké nesúhlasiť. Pravdou je, že ešte stále stojíme len pri úplnom zrode umelej inteligencie a vrchol tejto technológie sa očakáva až okolo roku 2030.

Umelej inteligencii dôveruje dôležitá investičná firma

Ak si prejdeme zoznamy veľkých investičných spoločností a zvýrazníme tie, ktoré skutočne rozumejú technologickému sektoru, nesmieme prehliadnuť ARK Invest. Za ním stojí Cathie Woodová a spoločnosť sa v posledných rokoch preslávila nesmierne úspešnými obchodmi s akciami americkej Tesly.

ARK Invest minulý mesiac zverejnil svoju analýzu Big Ideas 2023, ktorej dominovala práve umelá inteligencia. Spoločnosť uviedla, že v niektorých zamestnaniach dokáže AI už dnes zhruba zdvojnásobiť produktivitu zamestnancov, no do roku 2030 ju zvýši aspoň 4-násobne.

Za týmto obrovským skokom má stáť najmä jeden dôležitý faktor: Cena vývoja AI prudko klesá. Zatiaľ čo v roku 2020 stál tréning modelu GPT-3 ohromných 4,6 miliónov dolárov, v roku 2022 presne ten istý tréning stál len 450-tisíc dolárov. Ide o 70 % medziročný pokles, ktorý má mať aspoň najbližších 7 rokov rovnakú zostupnú tendenciu.

To znamená, že v roku 2030 bude tréning modelu na úrovni GPT-3 stáť len smiešnych 30 dolárov. Inými slovami, vlastnú AI bude môcť vytvoriť každý nadšenec v domácich podmienkach.

ChatGPT

Ak sa investície do tohto sektora zachovajú na rovnakej úrovni, umelá inteligencia v roku 2030 môže byť 153-tisíckrát lepšia (výkonnejšia a trénovaná na kvalitnejších tréningových setoch). To je však nepravdepodobné, pretože investície do AI každý rok rastú.

Microsoft do spoločnosti OpenAI, ktorá stojí práve za modelom GPT-3, v roku 2019 investoval 1 miliardu dolárov, pričom v roku 2023 má investovať ďalších 10 miliárd, píše CNBC. To je zhruba 180 % medziročné zvýšenie investícií do sektoru AI.

Samozrejme, toto tempo sa nemusí udržať a ide len o vzorku jedného páru spoločností, no demonštruje to, že umelá inteligencia má obrovský priestor na rast.

Kam teda investovať?

Ako retailový investor má bežný Slovák obmedzené možnosti. Hráčom číslo jedna, o ktorom dnes hovoria úplne všetci, je OpenAI. Bohužiaľ, ide o súkromnú spoločnosť, teda jej akcie na burze nekúpiš.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP