Podvodov na internete neustále pribúda. Okrem doterajších prípadov falošných správ a podvodov spojených s koronavírusom sa na Slovensku opäť objavujú emaily, v ktorých neznámy odosielateľ vydiera príjemcu. Takéto správy pritom prichádzali Slovákom len prednedávnom a teraz sa objavujú znova. Na vydieračské emaily upozorňuje aj slovenská polícia.

V obsahu správy žiada údajný hacker zaplatenie výkupného takmer 1 000 € v bitcoinoch. Na podobný podvod, hoci v angličtine, prednedávnom upozornil aj slovenský ESET. Obsah správ sa však takmer nelíši, no aktuálne môžu Slováci dostávať takúto vydieračskú správu aj v slovenčine.

Aktualizácia 23.12.2020

Starý známy emailový podvod sa aj po rokoch stále objavuje na Slovensku, kde sa snaží ľudí oklamať vydieraním. Na aktuálne šírenie takéhoto emailu upozornila polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Podvodníci naďalej využívajú takmer rovnaký spôsob vydierania, ktorým sa snažia obeť presvedčiť, že si ju cez kameru natočili pri pozeraní erotických stránok.

Znova žiadajú aj zaplatenie výkupného 1350 dolárov v Bitcoinoch. Tento nový mail sa však líši v pár detailoch. Samotný text totiž obsahuje niekoľko pomerne nevydarených výrazov, ktoré ešte viac spochybňujú takýto email.

VYDIERAČSKÉ EMAILY PRED VIANOCAMI ZNOVA OŽÍVAJÚ: NEDAJTE SA NACHYTAŤ, ZA TIE PENIAZE RADŠEJ KÚPTE PEKNÝ DARČEK POD…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Tuesday, December 22, 2020

V úvode správy totiž podvodník uvádza: „Posledné mesiace som ťa sledoval ako kkt“. V texte pokračuje tvrdením: „Potom čo dostanem potvrdenie o tvojej platbe, toto video nezmažem, lebo ho nemám, a to je všetko a už odo mňa nikdy nebudeš počuť“. Nešťastne preložený text v správe tak môže nanajvýš pobaviť a potvrdzuje, že sa jedná o podvod.

Pokiaľ si sa takouto správou doteraz ešte nestretol, tak pripomíname, že sa na Slovensku podobné výhražné emaily objavujú už niekoľko rokov. Polícia však pre každý prípad upozorňuje, že naň netreba reagovať a správu je najlepšie zo schránky odstrániť. Je ale pravdepodobné, že takéto emaily budú „bombardovať“ ľudí na Slovensku aj naďalej.

Pôvodný článok z apríla

Slovákov opäť vydiera podvodný email

Obsah správy je skoro totožný s obsahom, ktorý nedávno koloval aj medzi Slovákmi v angličtine, avšak preklad do nášho jazyka nie je v tomto prípade najlepší. Hacker v emaily píše, že napadol počítač obete a získal video z intímnej chvíle pri pozeraní erotických stránok. Odosielateľ správy pritom žiada od obete vyplatenie 970 € ako výkupné za to, že video nerozšíri známym a na internete.

Nenechaj si ujsť
Slováci pozor: Hackeri šíria podvodné e-maily na falošný internetbanking slovenskej banky

Peniaze chce vo forme BitCoinu a do mailu priložil aj adresu svojej bitcoinovej peňaženky. Takýto podvod síce nie je žiadnou novinkou, no netreba sa nechať oklamať a v žiadnom prípade požadovanú sumu zaplatiť.

Podvodný email stačí jednoducho ignorovať a odstrániť zo schránky. Odosielateľa správy je taktiež možné zablokovať, aj keď môže pri ďalšom pokuse využiť inú emailovú adresu. V každom prípade je najvhodnejšie na takéto správy od neznámych ľudí nereagovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom