Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodné e-maily, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu klientov. Súčasne aj na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku do Georgea od Slovenskej sporiteľne.

Banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách. 

Meno odosielateľa podvodného e-mailu sa síce tvári, že je od Slovenskej sporiteľne, ale keď sa klient pozrie dôkladne, zistí, že ide o falošnú adresu. Predmet správy je Platba vratena“. Celá správa je v slovenskom jazyku, klienta vyzýva, aby klikol na link a následne zadal citlivé údaje.  Takýto e-mail odporúčame (bez otvorenia) vymazať.

E-mailová adresa odosielateľa aj predmet e-mailu sa však môžu meniť. Podvodné emaily súčasne odkazujú na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o úvodnú stránku Georgea Slovenskej sporiteľne. Pri pohľade do adresného riadku je však zrejmé, že ide o podvodnú adresu. 

Príklad podvodného e-mailu:

Zobraziť celú galériu (2)
Slovenská sporitelňa

Príklad podvodnej webstránky:

Zobraziť celú galériu (2)
Slovenská sporitelňa

Okrem kybernetickej hrozby stúpa aj riziko nákupu v podvodných internetových obchodoch, ktoré môžu od zákazníka len vylákať osobné informácie a financie, pričom tovar nedostane. Na podobný podvod v e-shope Huglo.sk upozorňuje teraz aj slovenská polícia a SOI, ktorá zaznamenala desiatky prípadov sťažnosti zo strany podvedených zákazníkov.

Podľa informácií polície zaznamenala Slovenska obchodná inšpekcia zvýšené množstvo sťažností na tohto predajcu, ktorý prevezme peniaze za objednávku vopred, tovar však nedoručí alebo zákazníci nie sú s jeho kvalitou spokojní. Viac sa tejto téme venujeme v našom detailnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom