Uplynulý rok sa až na výnimku Tenet či Wonder Woman 1984 do kín nedostal žiaden z ďalších horúco očakávaných veľkofilmov, ktoré dátumy svojej premiéry svorne presúvali na pokojnejšie časy. Výsledkom je, že tento rok sa do kín rúti masívna nádielka stomiliónových blockbusterov, aká v histórii nemá obdobu. Vybrali sme 21 z nich, na ktoré sa v roku 2021 tešíme najviac.

Zároveň na úvod poznamenávame, že tohtoročná nádielka je taká bohatá, že sa nám do nej nezmestilo množstvo ďalších snímok s mimoriadne sľubným potenciálom. Patria medzi ne napríklad Coming 2 America, Sandman, Last Night in Soho,  The Conjuring: The Devil Made Me Do It, Nobody, Morbius či Judas and the Black Messiah. Obsahu  v kinách je tento rok jednoducho obrovské kvantum, tu je 21 veľkofilmov, na ktoré sa v redakcii tešíme najviac.

The King’s Man (11. marec)

Štýloví tajní agenti sa vracajú vo svojom treťom filme, Banksy má však pre tentokrát voľno. Najnovší prírastok akčnej série nás totiž zavedie do obdobia 1. Svetovej vojny a predstaví nám okolnosti, ktoré viedli k založeniu špionážnej organizácie Kingsman.

Okrem parádneho hereckého osadenstva na čele s britskou kráskou Gemmou Arterton (Prince of Persia: The Sands of Time) a hereckej legendy Ralpha Fiennesa (Official Secrets) sa opäť môžeš tešiť na množstvo nadupanej akcie a odľahčené humorné scény, ktoré sú pre sériu King’s Man typické.

The Many Saints of Newark (11. marec)

Legendárna mafiánska rodina Sopranovcov a jedna z najúspešnejších televíznych sérií na HBO sa vracia v celovečernej snímke The Many Saints of Newark, ktorá nás zavedie pred seriálové udalosti a predstaví eskalujúci konflikt medzi talianskou a afromaerickou mafiou v Amerike 70-tych rokov.

Hlavnou postavou bude mentor Tonyho Soprana, Richard „Dickie“ Moltisanti, nebudú však chýbať ani ďalšie známe mená i herecké posily. Tým dominuje Jon Bernthal (Punisher) a večne ustarostená Vera Farmiga (The Conjuring).

No Time to Die (1. apríl)

25. film neohrozeného agenta v službách jej veličenstva odklad premiéry zasiahol možno najbolestivejšie, akčná snímka totiž bola na vrchole nákladnej stomiliónovej marketingovej kampane, no nakoniec sa kvôli zatvoreným kinám musela odložiť.

Nič to nemení na tom, že Daniel Craig sa so svojou ikonickou rolou rozlúči vo veľkom štýle, keďže protivníkom na plátne mu bude čerstvý držiteľ Oscara Rami Malek. Chýbať samozrejme nebudú ani stálice posledných filmov ako Dr. Madeleine Swann (Léa Seydoux) či Bondov nadriadený M (Ralph Fiennes).

A Quiet Place Part II (22. apríl)

Katastrofické univerzá, v ktorých ľudstvo zdecimuje neznáma choroba alebo mimozemská pliaga sú na vzostupe, čo dokazuje nielen veľký úspech Bird Box so Sandrou Bullock na Netflixe, ale tiež vydarený triler Quiet Place v hlavnej úlohe s Emily Blunt.

Populárna herečka si výlet do nehostinného sveta, kde vydanie akejkoľvek hlásky znamená brutálnu smrť, zopakuje a prostredníctvom flashbackov predstaví aj vypuknutie celej katastrofy. Filmová novinka bude priamo nadväzovať na koniec predchodcu z roku 2018, záhadne pôsobí postava vyhľadávaného Cyliana Murphyho, ktorý v pokračovaní bude patriť k ústredným postavám.

Black Widow (6. máj)

Do kolekcie MCU (Marvel Cinematic Universe) minulý rok nepribudol ani jediný kúsok, čoskoro sa však popcornovej akcie a CGI efektov nabažíme do sýtosti, keďže Disney v najbližších dvoch rokoch chystá až 8 superhrdinských noviniek.

Jednou z najočakávanejších je vyvrcholenie cesty Scarlett Johansson v koži Natashe Romanoff alias Black Widow, ktorú v ďalších filmoch vystrieda vychádzajúca hviezda Hollywoodu Florence Pugh (Little Women). Májový blockbuster predstaví cestu Black Widow späť do Ruska, kde sa opätovne stretne so svojou rodinou, no zároveň sa bude musieť vysporiadať aj so svojou minulosťou.

Godzilla vs. Kong (20. máj)

Ak sa niektorý z budúcoročných filmov oplatí vidieť v kine, rozhodne medzi ne patrí Godzilla vs. Kong. Kolízia ikonických filmových monštier totiž v rámci univerza sľubuje bezprecedentnú zábavu, predovšetkým po stránke efektov.

Horšie už na tom pravdepodobne bude príbehová línia, aj keď na lámanie palice je ešte skoro, keďže ku filmu nebol vydaný ešte ani oficiálny trailer. Tešíme sa na hviezdu Stranger Things  Millie Bobby Brown, ktorej popularita v posledných rokoch výrazne naberá na obrátkach.

F9 (27. máj)

Dominic Toretto a jeho família sú späť v ďalšom bláznivom pokračovaní milovanej i preklínanej série Fast & Furious. Deviaty diel sľubuje osobnejší nádych ako kedykoľvek pred tým, hlavní hrdinovia si totiž zmerajú sily s Dominicovým mladším bratom a smrtiacim zabijakom Jakobom.

Návrat na režisérsku stoličku hlási akčný mág Justin Lin, ktorý sa v roku 2009 postaral o revival celej série a celkovo v nej zrežíroval trojicu filmov. Justin Lin zároveň nie je jediným navrátilcom. Pozornosť totiž púta aj vzkriesenie postavy Hana, ktorý sa doposiaľ považoval za mŕtveho.

The French Dispatch (leto 2021)

V novom roku budeš len ťažko hľadať snímku, ktorá by disponovala lepším hereckým obsadením ako The French Dispatch. Bill Murray, Tilda Swinton, Timotheé Chalamet, Adrien Brody, Owen Wilson, Edward Norton či Benicio del Toro zďaleka neuzatvárajú zoznam hviezdnych mien, ktoré sa vo filme ocitnú.

S nimi však úmerne rastú aj vysoké očakávania, ktoré ale pod réžiou Wesa Andersona (The Grand Budapest Hotel) nemusia zostať naplnené. Filmový tvorca z Texasu je totiž známy špecifickým štýlom rozprávania, ktorý zďaleka nesadne každému. Filmová novinka predstaví tri príbehy, odohrávať sa bude vo fiktívnom francúzskom mestečku a podľa režiséra má ísť o poctu žurnalizmu.

Ghostbusters: Afterlife (10. jún)

V novom roku sa na obrazovky vráti hneď niekoľko legendárnych snímok z 90-tych rokov. Návrat do Ameriky na streamovacej platforme Amazonu napríklad v komédii Coming 2 America chystá Eddie Murphy, v kinách si diváci po 30-tich rokoch naopak budú môcť zaspomínať na krotiteľov duchov.

Stará klasika sa síce dočkala nevydarenej ženskej komédie, novinka v réžii Jasona Reitmana (Juno) však tento diel ignoruje a bude priamo nadväzovať na druhý film. Veľké očakávania vzbudzuje predovšetkým skutočnosť, že v pokračovaní sa objaví celá pôvodné kvarteto krotiteľov a to aj za sprievodu Sigourney Weaver (Votrelec).

Venom: Let There Be Carnage (24. jún)

S kvalitami filmového Venoma to pred premiérou v októbri 2018 nevyzeralo vôbec dobre, v Sony však môžu bozkávať excelentného Toma Hardyho, ktorý dal akčnej komiksovej komédii jedinečný šmrnc a potiahol film výlučne na svojich pleciach. Tržby zatracovaného filmu sa nakoniec zastavili pod 860 miliónmi, čo takmer okamžite viedlo k oznámeniu pokračovania.

V Sony chcú však popracovať aj na kvalite, druhý film preto zverili do rúk majstrovi počítačových technológií a jednému z najlepšie zarábajúcich hercov všetkých čias, Andymu Serkisovi (trilógia Pán prsteňov).

Top Gun: Maverick (8. júl)

Toma Cruisa budeme môcť v tomto roku na veľkom plátne vidieť hneď v dvojici horúco očakávaných veľkofilmov. Prvý z nich po 35 rokoch predstaví nový príbeh leteckého esa Toppera Harleyho, prepáčte, Petea „Mavericka“ Mitchella, v pokračovaní akčnej legendy Top Gun.

Okrem Cruisa hlási návrat aj nafúkaný „Iceman“ v podaní Val Kilmera, pričom veteráni sa tentokrát postavia pred novú hrozbu a okrem toho, že svoje vedomosti predajú aj nastupujúcej generácii pilotov, sa samozrejme objavia aj v kokpite stíhačiek. Tvorcovia sľubujú triky, aké v žiadnych novodobých filmoch neuvidíte, veľká časť z nich totiž pochádza zo skutočných stíhačiek.

Space Jam: A New Legacy (15. júl)

Tebe vadí naša špinka? Stačí jedna malá slinka…“ Komediálna klasika s Michaelom Jordanom a ďalšími hviezdami basketbalového Dream Teamu sa v sprievode ikonických kreslených postavičiek opäť vracia na filmové plátna. Jordana nahradí jeho mladšia, no nemenej talentovaná či charizmatická verzia LeBron James, ktorý sa spoločne so svojim synom ocitne uväznený v hernej konzole.

Jedinú cestu na návrat domov predstavuje víťazstvo v basketbalovom turnaji, to však aj napriek basketbalovým kvalitám hlavného hrdinu môže byť problém. Spoluhráčmi ústrednej dvojici je totiž nedisciplinovaná skupinka kreslených postavičiek Looney Tunes na čele s Bugs Bunneym.

Jungle Cruise (29. júl)

Najobľúbenejší svalovec Hollywoodu, Dwayne „The Rock“ Johnson, tento rok divákov zabaví rovno v piatich avizovaných filmoch, najväčšiu pozornosť budí jeho výprava do amazonského pralesu v dobrodružnej komédii Jungle Cruise.

Film inšpirovaný obľúbenou atrakciou v Disneyworlde predstaví trojicu cestovateľov, ktorí sa vydávajú do srdca divočiny za nájdením starodávneho artefaktu s liečivými schopnosťami. Na ceste sa hlavní hrdinovia budú musieť vysporiadať ako so silou prírody a obyvateľmi džungle, tak aj s mocnými nepriateľmi na čele s Edgarom Ramirezom (The Last Days of American Crime).

The Suicide Squad (5. august)

Kým Marvel do sveta vypúšťa jeden gigantický film za druhým, z filmami z univerza DC je to aj napriek zástupu komplexnejších a zvučnejších komiksových mien podstatne horšie. Príkladom je napríklad nedávna Wonder Woman 1984, ale tiež The Suicie Squad z roku 2016, ktorý napriek silnému zoskupeniu postáv v oblasti kvality pohorel.

Napraviť reputáciu filmu aj univerzu samotnému sa v reboote pokúsi režisér James Gunn, ktorý netradičné zoskupenie supehrdinov pošle na sebevražednú výpravu za zničením bývalého nacistického laboratória. Okrem sľubného hereckého obsadenia v podobe Margor Robbie, Idrisa Elbu či Silvestera Stalloneho sa tešíme aj čerstvej informácii o R-kovom ratingu.

Dune (30. september)

Na najočakávanejšiu sci-fi poslednej dekády si diváci musia ešte chvíľu počkať, decembrový dátum premiéry sa totiž posunul takmer o rok. Dobrou správou pre slovenského diváka naopak je, že v tomto čase už na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou bude spustená aj služba HBO Max, v ponuke ktorej by sa mali objaviť takmer dve desiatky očakávaných kinohitov.

Nezabudnuteľný zážitok pri Dune sľubuje azda každé jedno meno – hlavnú rolu stvárni extrémne talentovaný Timotheé Chalamet, o réžiu sa postará jeden z najúspešnejších tvorcov súčasnosti, Dennis Villeneuve, hudbu naopak zabezpečí oscarový Hans Zimmer. Nevieme sa dočkať.

The Last Duel (14. október)

83-ročný veterán Ridley Scott (Gladiator) ešte nepatrí do starého železa, o čom sa nás pokúsi presvedčiť aj v tomto roku v historickej dráme The Last Duel. Na epické strety znepriatelených armád však v tomto prípade zabudni, novinka totiž predstaví príbeh dvoch priateľov Jeana de Carrougesa (Matt Damon) a Jacquesa Le Grisa (Adam Driver).

Tí sa dostanú do otvoreného konfliktu po tom, čo sa Le Gris vracia z vojny a obviní druhého zo znásilnenia svojej manželky. Kráľ po vypočutí námietok rozhodne, že o pravde rozhodne Božia spravodlivosť v súboji na život a na smrť.

Mission: Impossible 7 (18. november)

Tom Cruise sa vracia do svojej ikonickej role aj po siedmy raz, ani tentokrát sa nespoliehal na prácu kaskadérov a väčšinu z riskantných akrobatických kúskov opäť nakrútil sám. To však viedlo aj k predĺženiu nakrúcania, keďže počas naháňačky na motorkách sa filmový Ethan Hunt zranil.

Filmová séria však v oblasti tržieb funguje ako dobre naolejovaný stroj na peniaze, aj vďaka tomu sa v novom filme vrátia všetky známe tváre z predchádzajúcich dielov aj režisér Christopher McQuarrie, ktorý súčasne nakrúcal nielen siedmy, ale tiež ôsmy diel populárnej akčnej série. Ten by mal podľa zvestí zároveň znamenať rozlúčku s notoricky známou sériou.

Paramount

Elvis (neoficiálny názov) (4. november)

Hudobné filmy sa v posledných rokoch tešia obrovskému záujmu a častokrát miešajú aj oscarovými kartami. Dokázal to napríklad Rami Malek v excelentnom hudobnom počine Bohemian Rhapsody či Lady Gaga v chytľavej hudobnej dráme A Star is Born.

Napodobniť ich úspech sa v novembri pokúsi austrálsky režisér Baz Luhrmann (Moulin Rouge!), ktorý na filmové plátna prenesie životný príbeh ikony rock’n’rollu, Elvisa Presleyho. Hudobnú legendu vo filme stvárni pomerne neznámy Austin Butler (Once Upon a Time in Hollywood), pre ktorého pôjde o životnú rolu. Predovšetkým, keď mu v novinke bude asistovať Tom Hanks v koži Elvisovho agenta Colonela Parkera.

YouTube

Nightmare Alley (december)

O napätie v kinosálach sa na konci roka postará oscarový režisér Guillermo del Toro (The Shape of Water) v psychologickom trileri Nightmare Alley. Dej filmu sa sústredí na manipulatívneho mentalistu a nadaného rečníka Stantona Carlisla, ktorý sa vďaka šikovným klamstvám postupne prepracuje až k spoločenskej elite Chicaga.

Tu sa hlavný hrdina priživuje na tajomstvách smotánky, zároveň však stretá psychiatričku Lilith Ritter, s ktorou nadväzuje nebezpečný vzťah. Postavu manipulatívneho podvodníka mal pôvodne hrať Leonardo diCaprio, nakoniec mu podobizeň prepožičia Bradley Cooper (A Star is Born). Ženskú hrdinku naopak stvárni Cate Blanchett (Blue Jasmine).

Twitter

Spider-Man 3 (16. december)

Fanúšikovia pavúčieho superhrdinu na konci minulého roka zažili menší šok, chystaná tretia novodobá sólovka totiž v role Spider-Mana nepredstaví len Toma Hollanda, ale tiež jeho známych bývalých predstaviteľov Tobeyho Maguira a Andrewa Garfielda.

Dobré správy pokračujú aj ďalej, návrat hlási aj Electro, doctor Octopus, New Goblin a Spider-Manova životná láska, Mary Jane Watson všetci v podaní svojich pôvodných hereckých protagonistov. Výnimočnosť a originalitu chystanej komiksovke uprieť rozhodne nemožno, a to sme ešte nespomenuli, že vo filme sa objaví aj Daredevil a Sandman.

moviestillsdb.com

The Matrix 4 (23. december)

Bombastický záver výnimočného filmového roka? Veríme, že áno. Po 18 rokoch sa do kín opäť vracia nezničiteľný Neo so svojou nerozdeliteľnou polovičkou Trinity, obaja v podaní hercov pôvodnej trilógie Keanu Reevesa a Carrie-Anne Moss. Za vysnívaným pokračovaním akčnej série, ktorá zmenila smerovanie filmového priemyslu, opäť stojí režisérka Lana Wachovski, tentokrát však film nakrúti bez svojej sestry Lilly.

O deji horúco očakávanej snímky sa momentálne nevie prakticky nič, okrem ústrednej dvojice sa vrátia aj Jada Pinkett Smith (Niobe) či Lambert Wilson (The Merovingian). S istotou naopak neuvidíme Laurenca Fishburna v koži Morphea ani Huga Weavinga v ikonickej úlohe agenta Smitha.

YouTube

 

 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú