Už dávnejšie sa začalo povrávať o novom nápade Elona Muska, ktorý realizuje so svojou ďalšou spoločnosťou The Boring Company. Myšlienka o tuneloch neďaleko mesta Los Angeles začína naberať na obrátkach.

Spoločnosť ale zatiaľ mohla vykopať iba menší tunel na svojom súkromnom pozemku kvôli nedostatku oprávnení. To sa však pred pár dňami zmenilo a The Boring Company dostala povolenie na vykopanie testovacieho tunela pod mestom Hawthorne v Kalifornii. Jeho trasa pritom bude začínať priamo pri sídle SpaceX, pričom sa bude nachádzať 13.41 metrov pod verejnými cestami a bude dlhá 3.22 kilometrov. Tento tunel ale nebude určený pre ostrú prevádzku, ale iba pre skúšku, či základné plány budú fungovať. Keď sa testovanie ukončí, mesto môže The Boring Company požiadať, aby tunel zaplnila betónom alebo pôdou.

Ľudia ani nepostrehnú, že sa niečo kope

SpaceX navyše sľubuje, že ľudia nachádzajúci sa v danej oblasti o kopaní tunela ani nebudú vedieť. Aj keď sa bude gigantický stroj nachádzať priamo pod zemou, nikto nebude kopanie vidieť, počuť a ani cítiť. Vždy sa však nájde niekto, kto má voči dobrému nápadu výhrady a inak tomu nie je ani v tomto prípade.

Nenechaj si ujsť
Muskova The Boring Company nekope len tunely v zemi. Vo veľkom totiž stavia cesty pre Hyperloop

Kopanie komplikuje prípad z roku 1990, kedy pri rozširovaní metra v severnom Hollywoode nastal kolaps pôdy. „Čo nám zaručuje, že sa to nestane aj v Hawthorne?“ – pýtal sa občan rady mesta. SpaceX ale bezpečnosť nie je ľahostajná a sľubuje, že keď sa povrch pohne čo i len o 1.30 centimetra, práce okamžite zastavia na dobu, kým nenájdu vhodné riešenie.

A Model S in The Boring Company tunnel being dug under Los Angeles (starting in Hawthorne)

Príspevok, ktorý zdieľa Elon Musk (@elonmusk),

Autá i hyperloop

Elon Musk na svojom Instagrame neskôr zverejnil prvú fotografiu auta v testovacom tuneli. Nejde však o hocijaké auto, ale o Teslu Model S. Musk tým dáva do povedomia svoj plán o prepravovaní áut pod zemou. Princíp spočíva v tom, že auto príde k výťahu vedľa cesty, ten ho zvezie pod zem do tunela a odtiaľ už pôjde rýchlosťou do 200 km/h spolu s ďalšími autami. Tejto téme sme sa podrobne venovali v samostatnom článku. Tunely majú okrem toho poslúžiť aj pre futuristický spôsob dopravy — Hyperloop.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú