Obojsmerné nabíjanie (alebo technológia Vehicle-to-Grid, skrátene V2G) umožňuje elektrickú energiu z batérie vozidla nielen odoberať, ale ju aj posielať späť do siete v čase špičky. Volkswagen a Elli tento program oficiálne spúšťajú v Nemecku na konci tohto roka, na čo upozornil portál Electrive. Na začiatku bude služba dostupná pre majiteľov vozidiel značiek Volkswagen a Cupra.

Nemecká automobilka nastavila finančné stimuly veľmi atraktívne. Ak umožníš, aby tvoje auto slúžilo ako flexibilná záloha pre rozvodnú sieť, môžeš v prvom roku získať takzvaný „plug-in bonus“ až do výšky 720 eur. Celá schéma je postavená na čase, počas ktorého je auto pripojené k špeciálnej nabíjačke a pripravené na komunikáciu so sieťou.

Na dosiahnutie maximálneho bonusu 60 eur mesačne (teda 720 eur ročne) musí byť auto pripojené aspoň 250 hodín mesačne. Ďalšou podmienkou je, aby jedno nabíjacie či vybíjacie pripojenie trvalo minimálne tri hodiny. Na to, aby si tieto peniaze reálne dostal na účet, budeš potrebovať špeciálny tarif „Volkswagen Naturstrom V2G Flow“ a prepojenú aplikáciu Elli. Zaujímavosťou je, že zatiaľ sú z tohto programu vylúčení majitelia domov s vlastnou fotovoltikou, a to z komplikovaných regulačných dôvodov v Nemecku.

Technika pod kapotou a v garáži

Na to, aby si mohol začať zarábať, však nebude stačiť obyčajný kábel. Súčasťou balíka je špeciálna obojsmerná DC wallbox nabíjačka s výkonom 11 kW, ktorú Elli vyvinula v spolupráci s firmami The Mobility House, EcoG a čínskym výrobcom EV-Tech. Hoci VW presnú cenu tejto domácej stanice neprezradil, sľubuje, že bude cenovo mimoriadne konkurencieschopná.

Čo sa týka samotných áut, koncern VW má obrovskú výhodu. Už od roku 2023 sú mnohé jeho modely na platforme MEB hardvérovo pripravené na obojsmerné nabíjanie. Podľa technologického šéfa koncernu, Thomasa Schmalla, je dnes na európskych cestách približne 360 000 áut, ktoré túto technológiu podporujú. Konkrétne ide o vozidlá s ID. softvérom verzie 3.5 a batériou s kapacitou minimálne 77 kWh, prípadne všetky novšie modely s ID. softvérom verzie 6.

Všetko funguje jednoducho cez aplikáciu. Majiteľ si nastaví, kedy presne auto potrebuje mať plne nabité a na akú minimálnu úroveň kapacity nesmie batéria klesnúť. Zvyšná kapacita sa v medzičase využíva na stabilizáciu siete a ty inkasuješ peniaze.

Čo to znamená pre slovenské cesty?

Slovensko patrí medzi automobilové veľmoci a koncern VW u nás drží masívny trhový podiel. Keďže sa u nás predáva veľké množstvo elektromobilov rodiny ID. a modelov Cupra Born, táto technológia má obrovský potenciál aj pre náš trh. Slovenská prenosová sústava by stabilizáciu prostredníctvom tisícov zaparkovaných áut v budúcnosti určite privítala.

Ak však uvažuješ o kúpe vozidla z druhej ruky s vidinou takéhoto zárobku, mal by si si dať pozor na stav akumulátora. Ako ukazuje naša analýza, lacný jazdený elektromobil môže niekedy ukrývať drahý problém v podobe degradovanej batérie, čo by ťa mohlo vyradiť z možnosti využívať moderné funkcie typu V2G naplno.

Hoci nemeckí vodiči si novinku vyskúšajú ako prví už koncom tohto roka, expanzia do ďalších európskych krajín je naplánovaná hneď po tom, ako sa vyriešia miestne technické a legislatívne podmienky. Je to jasný signál, že elektromobil už čoskoro nebude len dopravným prostriedkom, ale dôležitým a ziskovým článkom našej energetickej siete.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP