Čínsky gigant CATL oznámil výstavbu svojej obriej fabriky v maďarskom Debrecíne ešte v auguste 2022. Projekt s plánovanou investíciou vo výške astronomických 7,34 miliardy eur mal byť prelomovým krokom pre európsky autopriemysel.

Po nemeckom Arnstadte ide o druhú európsku fabriku CATL na výrobu batériových článkov. Plány boli veľkolepé, no realita tvrdých európskych regulácií a povoľovacích procesov vystavila projektu stopku.

Hoci sa pôvodne očakávalo, že sériová výroba batériových článkov odštartuje už na jar roku 2026, realita je diametrálne odlišná. V maďarskom závode sa doteraz nevyrobil ani jeden jediný batériový článok. Pre automobilky, ktoré s týmito kapacitami počítali vo svojich plánoch, to znamená okamžité logistické komplikácie.

Ako vyplynulo z najnovších zistení, meškanie už priamo zasiahlo nemecký Mercedes-Benz. Výrobca trojcípej hviezdy totiž spustil v španielskej Vitorii produkciu nového elektrického radu úžitkových vozidiel VLE. Tieto dodávky potrebujú masívne, približne 115 kWh batériové balíky. Tie mali pôvodne schádzať z liniek v Debrecíne, no namiesto toho sa musia dovážať priamo z Číny. Podľa šéfa divízie úžitkových vozidiel Mercedesu, Thomasa Kleina, všetky zvýšené logistické náklady spojené s touto prepravou znáša samotný CATL.

Obria baterkáreň Maďarsko stopka
Google Mapy/CATL

Mercedes platí Čína, BMW zatiaľ čaká

Kým Mercedes-Benz musí situáciu zachraňovať náhradným plánom, mníchovské BMW je zatiaľ v relatívnom bezpečí. Výrobca plánuje odoberať maďarské batérie pre svoj plne elektrický model BMW iX3, ktorý sa montuje len pár kilometrov od novej gigafabriky CATL. Dodávky článkov pre BMW sú však naplánované až na rok 2027. Mníchovčania si navyše montáž samotných vysokovoltových batériových balíkov realizujú vo vlastnej réžii, vďaka čomu majú o niečo voľnejšie ruky.

CATL sa síce snaží situáciu zachrániť a v novopostavenej hale už spustil montáž batériových modulov s kapacitou 5 GWh ročne, no kľúčová časť projektu stojí. Na to, aby mohli skladať moduly, totiž musia dovážať samotné články z iných čínskych závodov. Samotná hala na výrobu článkov s plánovanou ročnou kapacitou 40 GWh je síce stavebne dokončená, no chýbajú jej kľúčové úradné povolenia na spustenie testovacej prevádzky.

Byrokratické peklo a ekologický škandál

Za zdržaním gigantického projektu stoja najmä chýbajúce povolenia a sprísnená legislatíva v oblasti životného prostredia, ktorá súvisí aj s politickými zmenami v Maďarsku. Výstavba továrne Navyše čelila masívnej kritike zo strany verejnosti a aktivistov.

Olej do ohňa priliala aj májová nehoda, kedy z areálu továrne unikla neznáma zelená tekutina. Incident okamžite začali vyšetrovať environmentálne úrady. Hoci CATL neskôr upokojoval situáciu tvrdením, že išlo len o neškodné farbivo používané na rutinné testovanie tesnosti potrubí, nedôvera verejnosti a úradov voči čínskemu gigantovi opäť vzrástla.

Čo to znamená pre náš región?

Problémy maďarskej gigafabriky jasne ukazujú, že vybudovať európsku batériovú nezávislosť nebude vôbec jednoduché. Rovnako ako v prípade pripravovanej slovenskej baterkárne v Šuranoch, aj v Maďarsku narážajú investori na prísne normy, odpor miestnych obyvateľov a extrémne zložitú byrokraciu.

Navyše netreba zabúdať na to, že aj samotná Čína nedávno sprísnila pravidlá pre batérie a ich transfer technológií, čo môže európskym snahám o rýchly prechod na e-mobilitu zasadiť ďalšiu ranu. Ak chcú európske štáty prilákať ázijských gigantov, budú musieť nájsť rovnováhu medzi ochranou prírody a rýchlosťou schvaľovacích procesov. V opačnom prípade budeme batérie z Ázie dovážať ešte veľmi dlho.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP