Lítium-iónové batérie sú dnes kľúčom k obnoviteľnej energie, avšak ich používanie je spojené s rizikami. Ich horľavosť predstavuje značný problém, čo mnohých odrádza napríklad aj od kúpy eklektického vozidla. Predstavujú riziko aj pri používaní v mestských oblastiach alebo priemyselných závodoch či dátových centrách.

Spoločnosti sa tak snažia vyvinúť inovatívne riešenia, vďaka ktorým by sa znížili tieto riziká. Nová technológia od startupu Alsy Energy prináša lacnejšiu, nehorľavú a netoxickú batériu na vodnej báze. O udržateľnej batérii informoval portál Interesting Engineering.

Batéria na vodnej báze

Spoločnosť tvrdí, že revolučné batérie predstavujú bezpečné riešenie pre obytné, aj komerčné priestory. Sú vyrobené na báze kovových oxidov, ktoré využívajú mechanizmus podobný ako v lítium-iónových batériách – pracovný ión sa pohybuje medzi anódou a katódou. Hoci sa svojím fungovaním podobajú lítium-iónovým článkom, batérie Alsym sú vyrobené z nehorľavých a netoxických materiálov a používajú vodný elektrolyt.

Ako informuje The Brighter Inside, nová technológia batérii ponúka bezpečnejšiu a udržateľnejšiu alternatívu než klasické lítium-iónové batérie. „Obnoviteľné zdroje energie sú nespoľahlivé, a preto potrebujeme spoľahlivé riešenia skladovania. Ak chceme úspešne dekarbonizovať priemysel, potrebujeme lacné batérie, ktoré sa dajú vyrábať kdekoľvek,“ uviedol Kripa Varanasi, profesor MIT a spoluzakladateľ Alsym Energy.

MIT

Elektrolyty sú vodné, takže eliminujú riziko požiaru, ktoré sprevádza tradičné lítium-iónové batérie. Elektrodový materiál, zložený z oxidu mangánu a ďalších bežných kovových oxidov, je lacný a dostupný, čo ešte viac znižuje náklady na výrobu.

Aj keď majú mierne nižšiu energetickú hustotu v porovnaní s lítium-iónovými batériami, ich prispôsobivosť je ich silnou stránkou. Kontajner s dĺžkou 20 stôp (6 metrov) dokáže uskladniť 1,7 megawatthodiny elektriny a umožňuje rýchle nabíjanie do štyroch hodín. Zároveň môže dodávať energiu v rozpätí od dvoch do 110 hodín, čo ich robí vhodnými pre rôznorodé aplikácie. Rôzne odvetvia, ako chemický priemysel, spracovanie kovov, či dátové centrá teraz môžu využiť bezpečnejšie a ekologickejšie možnosti skladovania energie.

Ako uviedol generálny riaditeľ Alsym Energy Mukesha Chattera ide o zásadný krok v dekarbonizácii: „Žiadna chemická ani oceliarska firma by si na svoje pracovisko nedala lítiovú batériu. Priemyselné emisie sú oveľa väčší problém ako emisie z automobilov a naše batérie predstavujú nový spôsob, ako ich riešiť.“

Za revolučnou technológiou stojí osobný príbeh

Revolučná technológia vznikla z osobných dôvodov. Mukesa Chatter sa po strate matky na rakovinu v roku 2012 rozhodol, že svoje úsilie venuje projektom, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť životy miliárd ľudí. Jednou z jeho priorít sa stal prístup k elektrine, ktorý vníma ako základný predpoklad moderného života.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú