Za volantom si niekedy človek dovolí viac, ako by mal. Robí tak s vedomím, že si ho nikto nevšimne a porušenie dopravných pravidiel ostane nepotrestané. Stať sa tak samozrejme môže a unikneš pokute, ale na čo riskovať. Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook zverejnila príspevok, ktorý ťa raz a navždy odradí od tých najhorších zlozvykov Slovákov, s ktorými sa na cestách stretávame denne. Už to však nebude len o poriadne mastnej pokute a siahnuť si hlboko do peňaženky nie je to najhoršie, čo ti hrozí.

Od 1. augusta dokonca začala platiť novela o povinnom zmluvnom poistení, ktorá sa dotkne veľkej skupiny vodičov. Ak ho nebudeš mať, hrozí ti pokuta 5000 eur. Celkový prehľad nájdeš v tomto článku.

Zlozvyky, na ktoré radšej zabudni

Zažili sme to všetci, či už v úlohe vodiča alebo spolujazdca. Z nášho pohľadu môže ísť o nepodstatnosť, ale jedna sekunda vie všetko zmeniť. Auto sa vo všeobecnosti považuje za najlukratívnejší dopravný prostriedok, bez ktorého by mnohí už dnes nevedeli existovať. Ak si ale nedáš pozor, tvoje auto sa zmení na nebezpečnú zbraň a následky môžu byť vo veľa prípadoch fatálne.

Dá sa tomu jednoducho predísť a muži zákona upozorňujú na tie najnebezpečnejšie činnosti za volantom, ktoré Slováci stále ignorujú a ohrozujú tým nie len seba, ale aj celú premávku.

Tieto činnosti za volant nepatria

Fajčenie

Na Slovensku je fajčenie za volantom zakázané pre vodičov motorových vozidiel kategórie PS a L s konštrukčnou rýchlosťou nad 45 km/h, ako aj pre ich spolujazdcov. Pre ostatných vodičov nie je fajčenie výslovne zakázané, avšak nesmie odvádzať pozornosť a ovplyvniť bezpečnosť jazdy.

Telefonovanie

Ak si vodič, dôležité hovory absolvuj cez mobil radšej na parkovisku počas prestávky. Počas šoférovania volaj len ak je mobil prepojený cez zariadenie vozidla. Obe ruky majú byť pri šoférovaní ,,voľné” na uchopenie volantu.

Konzumácia potravín a pitie

Jesť a piť počas jazdy je zakázané pre vodičov kategórie PS a L s konštrukčnou rýchlosťou nad 45 km/h a ich spolujazdcov. Pre ostatných vodičov platí, že to nesmie ovplyvniť bezpečnosť jazdy. Vytvor si radšej časovú rezervu a rob krátke prestávky počas ktorých sa občerstvíš.

Používanie dotykového displeja

Vodič môže počas jazdy používať jednoduché funkcie ako zvýšenie hlasitosti rádia alebo zapnutie klimatizácie. Zložitejšie operácie, ako zadávanie cieľa do navigácie počas jazdy, sú zakázané, pretože odvádzajú pozornosť a sústredenosť vodiča.

Nevhodná obuv a iné činnosti

Ako sme ťa nedávno informovali, pri šoférovaní sa odporúča používať pevnú a pohodlnú obuv, ktorá nesťaží obsluhu motorového vozidla. Taktiež si v žiadnom prípade si nekráť čas za volantom kozmetickými úpravami zovňajšku, spätné zrkadlo vo vozidle slúži na dostatočný rozhľad a sledovanie dopravnej situácie.

3-krát a dosť

Z vyššie uvedeného vyplýva, že telefonovanie či fajčenie za volant nepatrí. Treba mať nepamäti, že tieto porušenia dopravných pravidiel sa radia medzi závažné a jednoduché zaplatenie pokuty ti nebude stačiť navždy. Za 3 závažné porušenia v rozmedzí 12 mesiacov ti polícia odoberie vodičský preukaz. Preto neriskuj odoslanie jednej správy alebo konzumáciu jedla, pretože tieto činnosti vieš urobiť aj potom. Nikam ti neutečú a môžeš tak predísť oveľa väčším problémom.

Zoznam sankcií:

  • Telefonovanie počas jazdy: Pokuta od 60 do 300 eur, zákaz činnosti do 2 rokov.
  • Vyhadzovanie predmetov z vozidla: Pokuta do 100 eur.
  • Fajčenie a jedenie počas vedenia vozidla: Pokuta do 50 eur.

Pre ostatných vodičov nie sú výslovné pokuty uvedené, ale ak fajčenie, jedenie, nevhodná obuv alebo iná činnosť ovplyvní bezpečnosť jazdy, je príčinou vzniku škodovej udalosti alebo aj dopravnej nehody, môže byť súdnym znalcom z odboru dopravy takáto skutočnosť pri objasňovaní posúdená. V prípade priestupku s pokutou v rozpätí 60 až 300 eur, podobne ako iné činnosti odvádzajúce pozornosť vodiča.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú