Streamovacia platforma Disney+, ktorá už 14. júna príde aj na Slovensko a do ďalších krajín Strednej a Východnej Európy, na Starom kontinente čelí nepríjemnému problému. Služba nespĺňa zákonom stanovenú kvótu na svoj obsah, informuje Ampere Analytics.
Ďaleko za určeným limitom
Problémom pre populárnu videotéku je revidovaná Smernica o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorá vstúpila do platnosti v decembri 2018. Tá streamovacím platformám ukladá povinnosť, aby aspoň 30 % z celkového ponúkaného obsahu tvorili lokálne tituly z európskej produkcie. EÚ chce zákonom zachovať kultúrnu rozmanitosť.
Smernica sa týka lokálnych aj zahraničných služieb poskytujúcich tzv. video na požiadanie (VOD), medzi ktoré patria aj Netflix, Amazon Prime Video či Disney+. Kým Netflix a Prime Video s výnimkou niektorých krajín stanovenú kvótu 30 % spĺňajú, Disney v ponuke lokálneho obsahu za hranicou ďaleko zaostáva. Podľa odhadov totiž európsky obsah v knižnici platformy tvorí iba 10 % z jej celkovej ponuky.
Disney chce pridať, cieľ môže dosiahnuť viacerými spôsobmi
Zdá sa, že spoločnosť Disney si je svojich záväzkov voči európskej legislatíve dobre vedomá. Len včera služba potvrdila, že v horizonte dvoch rokov chce predstaviť približne 60 titulov z európskej produkcie.

Samotná vlastná tvorba však na splnenie kvóty stačiť nebude – knižnica služby vo viacerých krajinách totiž pozostáva z viac než 2 000 filmov a seriálov. Aby teda Disney Plus hranicu splnilo, potrebuje ponúkať aspoň 600 titulov pochádzajúcich z európskej tvorby.
Možností, ako sa k stanovenej méte priblížiť, má služba hneď niekoľko. Okrem vlastnej produkcie môže platforma zakupovať vysielacie práva na európske tituly od tretích strán. Na podobnom princípe vo veľkom funguje napríklad Netflix, ktorý u nás ponúka pestrú paletu slovenských a českých filmov.
Čítal si už?
Disney+ príde už o pár dní. Tu je všetko, čo o službe musíš vedieť (+návod, ako ušetriť)
HBO je naopak známe svojimi nemalými investíciami do lokálneho obsahu, ktorý následne ponúka exkluzívne na svojej platforme. Služba aktuálne pracuje aj na svojom prvom slovenskom seriáli, okrem nich ponúka aj divácky úspešné série ako Hoříci keř, Pustina, alebo čerstvú novinku orientovanú na gastronómiu Spolu & hladní.
Možnosťou, ako 30 % limit dosiahnuť, je aj zníženie celkového počtu titulov pochádzajúcich z mimoeurópskych krajín. Takáto cesta je však divácky nepopulárna a v časoch ostrej konkurencie nepravdepodobná aj zo strany streamovacích služieb.
Najlepší je Netflix
Analýza Ampere Analytics ukazuje, že so splnením kvóty EÚ bojujú aj ďalší svetoví hráči, aj keď v celkovom meradle dosahujú omnoho vyššie čísla. Svetová streamovacia jednotka Netflix v apríli 2022 povinných 30 % nesplnila v ôsmych z celkovo 27 krajín, ktorých sa smernica EÚ týka.

Limit na väčšine trhov však Netflix podliezol iba tesne a vo väčšine krajín si záväzky spĺňa, alebo ich dokonca prevyšuje.
Na Slovensku a v Českej republike napríklad Netflix predplatiteľom ponúka 33 % z európskej produkcie, čo je druhé najväčšie percento spomedzi všetkých krajín EÚ. Lídrom je holandská knižnica Netflixu s podielom 34 %, na chvoste je naopak Veľká Británia, Írsko a Francúzsko, kde európska tvorba predstavuje 27 % knižnice služby.
Limit EÚ vo viacerých krajinách spĺňa aj Prime Video, na ďalších trhoch sa podiel lokálneho obsahu pohybuje od 16 do 28 %. HBO Max dôraz na európske tituly potvrdzuje aj ich podielom vo svojom obsahu, ktorý vo väčšine krajín EÚ presahuje 25 %. Disney+ má teda v porovnaní s ostatnými hráčmi čo doháňať, stále však ide o mladú službu.
Na Slovensku zákon neplatí
V prípade nedodržania zákonom stanovenej kvóty streamovacím službám hrozia zo strany EÚ pokuty, Slovenska sa však zatiaľ smernica EÚ netýka. Náš parlament ju totiž spoločne s ďalšími 4 krajinami neprijal v stanovenej lehote, v dôsledku čoho európska komisia prípady podstúpila Súdnemu dvoru.
Slovensku za neprijatie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách hrozí pokuta až 1,5 milióna eur mesačne, nová smernica sa však netýka len povinného obsahu streamovacích služieb, ale tiež úpravy ďalších oblastí audiovizuálnej tvorby.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Väčší drak tu ešte nebol. Epická fantasy dostane pokračovanie, ktoré ukáže začiatok konca

Najlepší akčný film 2026? Prvé reakcie na Mortal Kombat 2 sú vonku, fanúšikovia jasajú

Zasnežená Praha sa mení na apokalypsu. Prvý trailer ikonickej série naznačuje nekompromisnú akciu

Šialená komédia s Markom Wahlbergom pobláznila svet. Pozrieš si ju aj s dabingom

Internetový fenomén, legendárne série aj herná ikona: Toto sú najlepšie horory 2026, ktoré prídu do kín
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Vedci pomenovali kľúčový vitamín pre záchranu mozgu, kým je zdravý. „Okno príležitosti sa po päťdesiatke zatvára“

79-ročný Sylvester Stallone: Eliminácia rozptýlenia je podceňovaná superschopnosť. Radí, ako uspieť

V Česku už pracuje 230 000 Slovákov. „Neexistuje univerzálne lepšia krajina,“ upozorňuje daňový expert, záleží na 3 faktoroch

Ekologická skaza v Rusku. Čierny dážď, mŕtve vtáky a toxický vzduch po útokoch na obriu rafinériu (VIDEO)

Prečo Putin navrhuje prímerie na 9. máj: Za symbolikou je tvrdý výpočet
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí na stíhačky a vrtuľníky oslepujúci laser, v teste ukázal silu
- Nemci môžu „zabiť“ diesel. Nový vodíkový motor má nulové emisie a účinnosť nad 60 %
- Na Netflix práve dorazil jeden z jeho najväčších seriálov roka. Oživuje nemilosrdnú akčnú klasiku
- Česko objavilo „zlatú baňu“ zemného plynu. Rokuje o energii v objeme 2 miliárd m³
- Odmietli ju ukončiť. Najlepšia komédia súčasnosti pokračuje, čakali sme na ňu tri roky
-
- Česko objavilo „zlatú baňu“ zemného plynu. Rokuje o energii v objeme 2 miliárd m³
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí na stíhačky a vrtuľníky oslepujúci laser, v teste ukázal silu
- Ukrajina dostane veľkú posilu. Európsky štát bude na Rusoch testovať vlastné zbrane
- Automobilky majú veľkú dilemu: Kia povedala pravdu o EV, ktorú Brusel nechce počuť
- Odmietli ju ukončiť. Najlepšia komédia súčasnosti pokračuje, čakali sme na ňu tri roky
-
- Automobilky majú veľkú dilemu: Kia povedala pravdu o EV, ktorú Brusel nechce počuť
- Američania poriadne pritvrdili. Ich nová zbraň zničila všetky ciele bez jedinej strely
- Tlak na Európu rastie. BYD predáva elektromobil s dojazdom 950 km za smiešne peniaze
- Česko objavilo „zlatú baňu“ zemného plynu. Rokuje o energii v objeme 2 miliárd m³
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí na stíhačky a vrtuľníky oslepujúci laser, v teste ukázal silu
Za sekundu vykoná 14,5 biliónov operácií. Slovensko spustilo jednu z najvýkonnejších technologií
Mýtus o sile Ruska narazil na dno. Oslavy víťazstva odhalia ľuďom pravdu o stave armády
Slováci konečne pochopili význam umelej inteligencie. Bojíme sa však citlivých vecí
NBS varuje Slovákov: Tieto kryptomenové firmy ťa pripravia o peniaze, nemajú povolenie
Experiment skončil fiaskom. Nemci zastropovali ceny palív, ľudia platia viac
Vodiči si musia dať pozor, voči tomuto priestupku štát zakročí oveľa prísnejšie
Opustíme euro a nakúpime bitcoin? Slováci majú na kryptomeny jasný názor
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Vedci pomenovali kľúčový vitamín pre záchranu mozgu, kým je zdravý. „Okno príležitosti sa po päťdesiatke zatvára“

79-ročný Sylvester Stallone: Eliminácia rozptýlenia je podceňovaná superschopnosť. Radí, ako uspieť

V Česku už pracuje 230 000 Slovákov. „Neexistuje univerzálne lepšia krajina,“ upozorňuje daňový expert, záleží na 3 faktoroch

Ekologická skaza v Rusku. Čierny dážď, mŕtve vtáky a toxický vzduch po útokoch na obriu rafinériu (VIDEO)

