Európa vracia úder Muskovi. Za 6 miliárd € chystá konkurenciu pre internet Starlink, nemá však žiadne rakety
Európska komisia ohlásila nečakaný krok, Európa vybuduje vlastnú satelitnú konšteláciu. Tá má poskytnúť celosvetovú satelitnú komunikáciu so špeciálnym zabezpečením proti kybernetickým útokom, informuje PCMag. Na projekt je vyčlenených 6 miliárd eur, celý plán má však jeden zásadný háčik a jeho časový harmonogram je otázny.
Európa nemá vhodné rakety
Vlastné siete satelitov zatiaľ aktívne budujú len dve spoločnosti – SpaceX, ktorý vyniesol na orbitu už cez 2 000 družíc Starlink, pričom len nedávno prišiel až o 40 z nich chvíľu po štarte. Druhou je OneWeb, ktorý používa pre lety do kozmu ruské rakety Sojuz.
Európska konštelácia má začať s prvotnou prevádzkou už v roku 2024 a do plnej sa dostane v roku 2027. Nie je však vôbec známe, pomocou akých rakiet chce Európa tieto satelity vyniesť, keďže momentálne používané európske rakety sú na budovanie niečoho podobného nevhodné a pridrahé.

Európska komisia spomína vývoj opakovateľne použiteľných rakiet, prvý test takéhoto systému však Európa plánuje až na rok 2023. Ide pritom len o prototyp a skúšku takejto technológie, nie o plnohodnotnú raketu schopnú vynášať náklad na obežný dráhu zeme. Nová Vega-E, ktorá má zásadne znížiť cenu svojich predražených predchodcov, sa pokúsi o prvý let s novými motormi až v roku 2026.
Čím viac konštelácií, tým horšie
Na orbitu Zeme sa chystá oveľa viac satelitných konštelácií, než len tieto tri, píše MyBroadband. Odborníci očakávajú, že množstvo družíc na nízkych obežných dráhach narastie do konca dekády až o 100 000, pričom prichádza dôležitá otázka – Je to vôbec ekonomicky výhodné?
Že je vesmírny odpad reálny problém, nemožno spochybňovať, no oplatia sa takéto projekty aspoň finančne? Kým pri nižšom dopyte po automobiloch na trhu stačí znížiť výrobu a produkovať len toľko, koľko dokáže spoločnosť reálne predať, pri satelitnej konštelácii to tak jednoduché nie je.

Pre zaistenie kvalitného globálneho pokrytia je totiž potrebné vybudovať CELÚ konšteláciu, čo stojí miliardy. A čím viac takýchto konštelácií je na orbite, tým viac sa trhový podiel každej z nich znižuje a dosahujú tak nižší zisk, než s ktorým možno firma počítala.
Využijeme ich aj v mestách?
Satelitné internetové pripojenie navyše pôvodne malo byť určené najmä pre odľahlé oblasti bez iného dodávateľa, no aj tu sa už často dostáva iné rýchle pripojenie. Satelitné je, prirodzene, oveľa drahšie a aj zatiaľ najlacnejší Starlink vyjde na 100 € mesačne, vysvetľuje Financial Times.
Trh je pritom zásadne limitovaný, keďže takýto systém nedokáže nikdy nahradiť už dostupné pripojenie v hustejšie zaľudnených oblastiach – predovšetkým nie spomínaný optický internet. V mestách sú preto konštelácie obmedzené na špecifických zákazníkov, ktorých má Európa možno potenciál získať práve vďaka vysokému zabezpečeniu siete.

Na druhej strane je ale možné očakávať, že budú počas tohto desaťročia ceny za satelitný internet postupne klesať. Ak ale niekto dosiahne cenu na úrovni klasického pripojenia, bude to zatiaľ pravdepodobne len SpaceX pomocou rakety Starship. Tá ma lietať prakticky len za cenu paliva a vybudovať tak celý systém extrémne lacno.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

15 rokov si ju nikto nevšimol. Materiál budúcnosti má zázračnú vlastnosť

Využijeme dostupné zdroje. EÚ má konečný plán, ako sa zbaviť závislosti na plyne

Západná strava je riziková. Bežnú vec z kuchyne spájajú vedci s rakovinou

Ľudstvo je o krok bližšie k vyhynutiu. Prichádza úplne nový typ vojen, ktoré nič nezastaví

Prežiješ tam aspoň 60 sekúnd? Slovenský vedec rozobral mimozemský život na exoplenétach
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Európska krajina odštartovala megaprojekt, ktorý prepíše ceny plynu. Na dne Čierneho mora začali kľúčové práce
PREMIUMAk nám zmrazia eurofondy, ohrozené budú nemocnice, firmy aj školy (ODBORNÍK)

Koniec extrémneho sucha: Na Slovensko mieri studený front, búrky dorazia najskôr do týchto okresov

Štát potvrdil nárok na dlhší rodičovský príspevok: Slovenskí rodičia musia splniť tieto 3 podmienky

Smutná správa pre Slovensko: Zomrela bývalá ministerka a ombudsmanka
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na toto sme čakali 2 roky. Najväčší hit posledných rokov konečne pokračuje a dorazí už o pár dní
- Majú zásoby 200 miliárd m³ plynu. Európsky štát spustil výstavbu kľúčového plynovodu
- Netflix ruší jeden zo svojich najväčších hitov. Divákom zostáva jediná útecha
- Nálož noviniek na Netflixe a ďalších. TOP 12 najväčších filmov a seriálov v máji
- Každý ich má doma, no následky sú desivé. Brusel chystá najväčší zákaz v histórii ľudstva
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³ plynu. Európsky štát spustil výstavbu kľúčového plynovodu
- Nálož noviniek na Netflixe a ďalších. TOP 12 najväčších filmov a seriálov v máji
- Vysnívané pokračovanie je na dosah. Kultové akčné sci-fi sa vracia aj s hviezdnou dvojicou
- Netflix ruší jeden zo svojich najväčších hitov. Divákom zostáva jediná útecha
- Diváci sa potešia. Veľký operátor odomkol tri platené stanice
-
- V Ázii rastie neporaziteľná veľmoc. USA jej zabezpečí miliardovú prevahu na desaťročia
- Diváci sa potešia. Veľký operátor odomkol tri platené stanice
- Majú zásoby 200 miliárd m³ plynu. Európsky štát spustil výstavbu kľúčového plynovodu
- Ľudstvo dostane nevyčerpateľný zdroj energie. Iba časť z neho nám dá elektrinu na milióny rokov
- Každý ich má doma, no následky sú desivé. Brusel chystá najväčší zákaz v histórii ľudstva
Rusi opäť provokujú NATO. Úrady v európskom meste zatvorili školy
Dôležitý krok: Kia štartuje výrobu modernizovaného modelu na Slovensku
Európsky štát stavia obrovské batériové úložisko. Pomôže pri návale zelenej energie
Nový zdroj plynu pre Európu je spustený. Poľsko už odoberá surovinu zo severu
Zlá správa pre Slovensko. Minuli sme svoje prírodné zdroje na celý rok
Európa rieši riziko nedostatku paliva. Ohrozené môžu byť spoje na dovolenky
EÚ poriadne pritvrdila. Zakáže najnemorálnejšie aplikácie na trhu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Európska krajina odštartovala megaprojekt, ktorý prepíše ceny plynu. Na dne Čierneho mora začali kľúčové práce
PREMIUMAk nám zmrazia eurofondy, ohrozené budú nemocnice, firmy aj školy (ODBORNÍK)

Koniec extrémneho sucha: Na Slovensko mieri studený front, búrky dorazia najskôr do týchto okresov

Štát potvrdil nárok na dlhší rodičovský príspevok: Slovenskí rodičia musia splniť tieto 3 podmienky

