Družice dvoch najväčších satelitných konštelácií pre poskytovanie globálneho internetového pokrytia sa vyhli kurzu, ktorého následkom bola potenciálna zrážka satelitov. Šéf vládnych záležitostí spoločnosti OneWeb tvrdí, že najväčším problémom je nepredvídateľná koordinácia, informuje The Verge.

Premávka na obežnej dráhe hustne, zvyšuje sa riziko?

Kým v roku 2015 bolo na obežnej dráhe len niečo cez 1 300 aktívnych satelitov a spoločnosti SpaceX nepatril ani jeden, Muskova firma ich má dnes na orbite až 1 378. Toto číslo navyše rastie každý mesiac o 120 a keďže nejde o jedinú konšteláciu satelitov, dostavujú sa aj prvé nebezpečné incidenty.

Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

OneWeb len nedávno vyniesol na obežnú dráhu ďalších 34 svojich satelitov na ruskej rakete Sojuz 2.1b, ktorá ich vyniesla do výšky 450 km, avšak ich operačná dráha je až vo výške 1 200 km. To znamená, že satelity musia prejsť cez sieť družíc Starlink nachádzajúcej sa na úrovni 550 km. Napriek vyneseniu ruskými raketami je však Ruská Federácia pripravená využitie takéhoto internetu pokutovať.

Spoločnosť OneWeb dostala upozornenie od 18. Oddielu vesmírnej kontroly Vesmírnych síl Spojených štátov amerických, že hrozí kolízia ich družice s družicou Starlink. Šancu na zrážku vyhodnotili na 1,3 %, čo je vzhľadom na vážnosť situáciu dostatočne veľké riziko, aby sa problémom intenzívne zaoberali.

Roscosmos, Space Center Vostochny, TsENKI

Jeden z inžinierov spoločnosti okamžite kontaktoval SpaceX, pričom firma sa rozhodla vypnúť automatický systém pre vyhýbanie sa zrážkam daného satelitu. „Nestačí povedať, že máte automatický systém – druhá strana ho mať nemusí a možno nebude tušiť, o čo sa ten váš systém snaží“, povedal Chris McLaughlin, šéf vládnych záležitostí pre OneWeb. Zrážke sa nakoniec vyhli manuálnou úpravou kurzu.

Ich počet mnohonásobne narastie, budú takéto problémy na dennom poriadku?

Takmer 1 400 satelitov jedinej spoločnosti na nízkej obežnej dráhe Zeme možno znie ako priveľa, avšak ani zďaleka nejde o konečné číslo. V skutočnosti ide len o takmer zanedbateľný zlomok, pretože len SpaceX plánuje mať vo vesmíre až 42 000 satelitov Starlink.

One Web plánoval dokonca až 48 000 satelitov, tento cieľ však nakoniec znížili na približne 6000 kusov. Jedným z dôvodov je, že sa spoločnosť blížila k bankrotu, pred ktorým ju zachránila až miliardová investícia od vlády Spojeného kráľovstva.

Zrážka satelitov je raritný incident, a tak by to malo ostať aj pri navýšení ich poštu na obežnej dráhe, pretože majú vyhradené obežné dráhy. Skutočné riziko hrozí len počas presunu na vyššiu orbitu, avšak po jej dosiahnutí sú satelity v bezpečí. Potenciálne riskantné je aj opätovné vstúpenie do atmosféry, ktoré podstupujú niektoré staršie satelity Starlink.

Doručenie satelitov spoločnosti OneWeb. Na fotografii je nákladné lietadlo Antonov An-124-100. Zdroj: Roskosmos

Treťou najnádejnejšou satelitnou konšteláciou je Kuiper, ktorú plánuje Amazon. Ten však zatiaľ nemá na obežnej dráhe ani jednu družicu a Musk ich obviňuje z pokusu o zničenie Starlinku. Amazon sa ho vraj snaží oklieštiť vo svoj prospech, kto je v práve ale zatiaľ ostáva otázne.

Amazon každopádne zaostáva a k dispozícii nemajú ani vhodnú možnosť transportu – kým SpaceX má vlastné rakety Falcon 9, ktoré dokážu použiť niekoľkokrát a naraz unesú 60 satelitov, spoločnosť Blue Origin (rovnako patriaca Jeffovi Bezosovi) svoju orbitálnu raketu ešte vždy neotestovala. Je ale nepravdepodobné, že by Kuiper Systems využil inú komerčne dostupnú raketu, než je práve prichádzajúci stroj New Glenn.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú