AKTUÁLNE: Facebook prvýkrát v histórii stratil používateľov. Zuckerberg prišiel za deň o stovky miliárd dolárov
Akcie spoločnosti Meta Platforms klesli v stredu o neuveriteľných 200 miliárd dolárov. Rapídny pokles cien akcií sa však ani zďaleka nezastavil na tejto hodnote. Dnes vďaka tomu svet obletela správa, že akcie giganta zaznamenali najväčší jednodňový pád v histórii. Na tému upozornil portál CNBC.
Ako píše agentúra SITA, hodnota spoločnosti Meta Platforms v stredu klesla o takmer 200 miliárd dolárov. Išlo o reakciu trhu na to, že firma informovala o prudkom raste nákladov, ale zverejnila len slabú prognózu príjmov. Kľúčovú rolu v tomto markantnom prepade zohral aj fakt, že spoločnosť na sociálnej sieti Facebook zaznamenala štvrťročný pokles denných aktívnych používateľov. Z 1,930 miliárd používateľov sa počet v Q4 / 2021 dostal len na jednu miliardu a 929 miliónov aktívnych každodenných používateľov.
Za pokles aktívnych užívateľov môže aj čoraz väčšia popularita sociálnej siete TikTok, ktorá tento rok dokonca zosadila z trónu v návštevnosti webov aj takého technologického giganta akým je Google.
Škrt cez rozpočet Facebooku spôsobil však najmä Apple, ktorý vývojárom zatrhol zbieranie dát prostredníctvom identifikátora IDFA (špecifické ID číslo, vďaka ktorému potom mohli posielať ľuďom cielené reklamy). Identifikátor IFDA poskytoval dáta a informácie o zariadení po každom nainštalovaní aplikácie. Novú zmenu mohli využiť na iPhonoch po vydaní iOS 14.5 už na jar tohto roka aj Slováci.
Akcie firmy Meta v stredu po uzatvorení riadneho obchodovania klesli o 22,9 % pričom tento strmý pád pokračoval až do štvrtka kedy sa zastavil na neuveriteľných 26 %. Spoločnosť Meta Platforms tak znížila svoju trhovú kapitalizáciu až o 230 miliárd amerických dolárov. Pre lepšiu predstavu, trhová kapitalizácia firmy sa zmenšila viac, ako je hrubý domáci produkt Grécka.
Ako píše portál Variety, tento hlboký prepad trhovej kapitalizácie spôsobil firme najväčšiu jednodňovú stratu v histórii amerického akciového trhu. Mimochodom, vďaka tomuto prepadu stratil Mark Zuckerberg viac ako 28 miliárd dolárov zo svojho celkového majetku. Vyzerá to tak, že Facebook sa aj po zmene mena spoločnosti naďalej zmieta a rieši množstvo problémov, ktoré vyústili do poriadne veľkej finančnej katastrofy.
Meta pritom minulý rok do svojho segmentu Reality Labs, ktorého primárnou úlohou je rozvíjať metaverse, investovala viac ako 10 miliárd dolárov. Jej zisk v záverečnom štvrťroku vlaňajška klesol o 8 % na 10,29 miliardy dolárov.
Vzhľadom na to, že akcie spoločnosti od roku 2012 v podstate len nepretržite rástli, ide o dramatickú finančnú zmenu pre spoločnosť, čo podľa mnohých finančných analytikov vyvoláva množstvo neistôt ohľadom hlavného zdroja peňazí. Analytik Michael Nathanson sa dokonca pýta, či to nie je začiatok konca Facebooku, píše portál AFR. Po prepadne akcií Facebooku klesli aj akcie ďalších sociálnych sietí ako Pinterest (9 %), či Twitter (viac ako 6 %). Žiadny z týchto prepadov však nebol ani zďaleka taký brutálny.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zasiahnu cieľ na opačnej strane Zeme. Najhrozivejšie zbrane sveta stvorilo USA, Rusi ťahajú za kratší koniec
Prepojí celú Európu a dosiahne rýchlosť 1 000 km/h. Po 10 rokoch stavajú revolučný hyperloop
Má takmer 2 000 koní a vytočí sa na 10 000 otáčok. Severská značka stvorila najvýkonnejší motor V12
Veľké auto s malým motorom šokovalo. Nový Peugeot 5008 ma presvedčil, že objem a valce nie sú všetko
Ľudstvu dochádza dôležitá energetická surovina. Vedci našli riešenie, ktoré môže fungovať miliardy rokov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Anonym nahlásil bombové hrozby v dome Hegera a Naďa
Moskva má dilemu. Rusom sa nepáčia moslimskí imigranti, Kremeľ ich potrebuje
Bojoval na Ukrajine proti Rusom, spoliehal sa na slová premiéra. Mužovi hrozí 15 rokov väzenia
Nemci chystajú veľké vojenské cvičenie simulujúce ruský útok. „Červená búrka“ preverí pripravenosť Aliancie
Trápi každého tretieho Slováka. Skrytý jav privádza ľudí do šialenstva bez toho, aby o tom vedeli
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Legendárne sci-fi po 15 rokoch pokračuje. Ukáže stret ľudstva s neznámym svetom
- Drsné, zábavné a absurdné. Najočakávanejšie sci-fi roka nesklamalo, ale nebude sa páčiť každému
- PRELOM: Najväčší zabijak Slovákov má riešenie. Stačí jedna injekcia a po liečbe sa sám rozpustí
- Lovia niečo, čo sa nedá zabiť. Nový Predátor otrasie celou sériou, ukáže vec, aká tu ešte nebola
- Za jej porušenie hrozí mastná pokuta. Slovenskí vodiči netušia, čo zakazuje táto nová dopravná značka
-
- Neďaleko Slovenska dorazilo 700 ton rádioaktívneho odpadu. Štát nevie, kde ho má umiestniť
- Na objavenie čakal 140 miliónov rokov. 15 km pod Európou našli vedci stratený svet
- Východ nechápe. Nová zbraň USA spôsobí pod morom totálnu deštrukciu bez potreby ponorky
- Prepojí celú Európu a dosiahne rýchlosť 1 000 km/h. Po 10 rokoch stavajú revolučný hyperloop
- Netflix ukázal najsurovejší film tohto roka. Tom Hardy v ňom masakruje podsvetie (VIDEO)
-
- Neďaleko Slovenska dorazilo 700 ton rádioaktívneho odpadu. Štát nevie, kde ho má umiestniť
- Na objavenie čakal 140 miliónov rokov. 15 km pod Európou našli vedci stratený svet
- Prepojí celú Európu a dosiahne rýchlosť 1 000 km/h. Po 10 rokoch stavajú revolučný hyperloop
- Východ nechápe. Nová zbraň USA spôsobí pod morom totálnu deštrukciu bez potreby ponorky
- Legendárne sci-fi po 15 rokoch pokračuje. Ukáže stret ľudstva s neznámym svetom
Rusi hlásia vážny problém. Armáde dochádzajú zásoby kľúčovej zbrane, narazili na problém
Slovensko zvažuje nákup podzvukových lietadiel. Záujem má o české Skyfoxy
ZSSK rozbieha najväčšiu modernizáciu vlakov za desaťročia za viac než jednu miliardu eur
Čínsky gigant elektrických áut mieri k rekordným ziskom. Tesla ticho závidí
Elektrina z jadra má byť stabilná a lacná. EÚ by jej mala dať viac priestoru
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Anonym nahlásil bombové hrozby v dome Hegera a Naďa
Moskva má dilemu. Rusom sa nepáčia moslimskí imigranti, Kremeľ ich potrebuje
Bojoval na Ukrajine proti Rusom, spoliehal sa na slová premiéra. Mužovi hrozí 15 rokov väzenia
Nemci chystajú veľké vojenské cvičenie simulujúce ruský útok. „Červená búrka“ preverí pripravenosť Aliancie
Trápi každého tretieho Slováka. Skrytý jav privádza ľudí do šialenstva bez toho, aby o tom vedeli
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené