Ruský riaditeľ štátnej vesmírnej korporácie Roskosmos, Dmitrij Rogozin, je opäť absolútne nečitateľný a ani Rusom nie je jasné, čo má vôbec v úmysle. Muska a jeho raketu Starship opäť kritizuje a spomína ju v súvislosti s blížiacou sa vojnou vo vesmíre, len pred pár dňami ho pritom pozval na návštevu kozmodromu v Baikonure.

Rogozin opäť klamal a zavádzal

V rozhovore pre Gazeta.ru sa riaditeľ ruskej vesmírnej korporácie Roskosmos rozhovoril na tému vesmíru, potenciálnej vesmírnej vojny a aj Elona Muska, o ktorom svojim ruským občanom narozprával skutočne zaujímavé veci.

Keď sa Rogozina spýtali na Muska, spustila sa spŕška dezinformácií, ktorá nemajú nič spoločné s realitou. „SpaceX je dodávateľom Pentagonu, vždy som to vravel. Peniazmi z Pentagonu kompenzujú cenu Falconu 9,“ vyjadril sa Rogozin.

Roscosmos

Toto tvrdenie je nezmyselné už len z dôvodu, že na rakete Falcon 9 nie je čo kompenzovať. Ponúka azda tie najlacnejšie lety do vesmíru a jedna z týchto rakiet dokázala letieť až 10-krát, vždy pri tom úspešne pristála a čaká na ďalšiu misiu.

Opätovné uvedenie prvého stupňa do prevádzky pritom v niektorých prípadoch trvá menej, než dva mesiace a nie je potrebná žiadna vážna renovácia.

Rogozin len odvádza pozornosť

Ruský riaditeľ Roskosmu v rozhovore tiež povedal, že SpaceX dostával množstvo vecí darom a od NASA dostal aj špičkových odborníkov. To je, opäť, zavádzajúca informácia. Kým odborníci z NASA, pochopiteľne, dozerali na vývoj niektorých technológií, najmä kozmickej lode Crew Dragon, nemali priamo na starosti dizajn a vývoj.

SpaceX mal do istej miery voľnú ruku a musel len čo najviac splniť požiadavky kontraktu, ktoré sa v drvivej väčšine točili najmä okolo bezpečnosti. Rogozin to všetko veľmi dobre vie a jediným vysvetliteľným dôvodom na vyslovenie takýchto viet je, že sa snaží odviesť pozornosť alebo skryť skutočnosť, že ruský vesmírny program začína tak trochu zaostávať.

Roscosmos

Problematiku podrobnejšie rozoberá ruský portál Alfa centauri, ktorý kritizuje vedenie a fotografiu Putina s Rogozinom opisuje ako fotografiu vinníkov – jeden z nich systém vybudoval, druhý ničí Roskosmos, ktorý je kľúčovou súčasťou tohto systému.

Z vedenia Roskosmu sú nešťastní aj Rusi

Podľa spomínaného portálu má ruský vesmírny program („nie sovietsky, ale ruský,“ podotýka Pavel Paceluev) už od svojho počiatku problémy s vedením. Vrcholné pozície totiž nedostávajú tí najlepší odborníci, ale tí, ktorí sú systému najviac lojálni.

Za zhoršujúci sa stav Roskosmu môže podľa Rusov nekompetentnosť manažérov a korporáciu kritizujú aj za to, že kým Spojené štáty a ostatné spojenecké krajiny podpisujú zmluvy a plánujú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Mesiaca, ktorú ma do kozmu vyniesť Rogozinom tak nenávidený SpaceX, Roskosmos odvracia svoju tvár.

Dmitrij Rogozin sledujúci štart rakety Sojuz, vynášajúcej do kozmu satelity OneWeb. Zdroj: Roscosmos

V Rusku je ohromné množstvo šikovných vedcov a inžinierov, ktorí chcú rozvíjať svoj talent a pretaviť svoje ambície do reality. To je to jediné, čo drží ruský vesmírny program pri živote napriek bariéram, ktoré buduje ich vlastné vedenie.

Nie je to úplne stratené

Aj keď to vyzerá v mnohých ohľadoch s ruským vesmírnym programom skutočne zle a aj podľa ruských zdrojov ho nečaká nič dobré, nie je tak úplne stratený. Ruský riaditeľ Roskosmu síce tvrdí, že opakovateľne použiteľné rakety sú nezmysel, korporácia však aj napriek tomu vyvíja vlastnú opakovateľne použiteľnú raketu.

Nápadne sa síce podobá na Falcon 9, je to ale krok vpred. Rusko navyše plánuje vlastnú konšteláciu satelitov, ktorá poskytne dokonalé internetové pokrytie a štát má stáť 300 miliárd rubľov (vyše 3 miliardy €) – i keď na druhej strane chcú zároveň pokutovať využívanie zahraničných konštelácií ako Starlink či dokonca OneWeb, ktorý oni sami vynášajú na obežnú dráhu.

Roscosmos

Rusko navyše plánuje vlastný lunárny program, v rámci ktorého vstupuje do bližšej spolupráce s Čínou. Mnohí sú však v tomto smere skeptickí a boja sa, že keď Čína získa to, čo potrebuje, Ruska sa zbaví a ďalej bude napredovať sama.

Podľa vlastných vyhlásení sa totiž chce stať najsilnejšou vesmírnou veľmocou a jej sily sa obávajú aj americkí špióni, ktorí pred jej rozpínavosťou varujú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú