Ruská federácia nie je na svojej politickej a štátnej úrovni z Muska zrovna nadšená. Veľkú rolu v tomto vzťahu hrá najmä fakt, že USA opäť nadobudli schopnosť dostávať do vesmíru astronautov z vlastného územia, čím stratil Roskosmos nezanedbateľnú časť príjmu.

Rogozin utrúsil voči SpaceX niekoľko uštipačných poznámok, svoju úlohu však zohrali aj sankcie a chladné chovanie Spojených štátov voči veľmoci, bez ktorej by sa na ISS v poslednom desaťročí nedostali. Rozkol medzi nimi však pokračuje a Štátna duma navrhla zákon, vďaka ktorému môžu pokutovať občanov za využívanie amerického satelitného internetu Starlink, informuje ArsTechnica.

Drsné pokuty, Rusko si so slobodou hlavu neláme

SpaceX dodnes vyniesol na obežnú dráhu už viac než tisícku svojich satelitov pre mega-konšteláciu Starlink. Aj keď v Rusku zatiaľ k dispozícii tento druh internetu nie je, Štátna duma si už pripravila zákon postavený proti nemu.

Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

Ako píše Popular Mechanics, navrhované pokuty sa pohybujú v rozmedzí 10 000 – 30 000 rubľov (108 – 325 €) pre súkromné osoby, avšak pre firmy a spoločnosti sa môže pokuta vyšplhať až na 1 milión rubľov (vyše 10 800 €). Ako dôvod poslanci uviedli, že sa jedná o hrozbu pre národnú bezpečnosť Ruska.

Rusko totiž podrobne koriguje a kontroluje všetku komunikáciu, pričom požadujú, aby všetok internetový prenos dát prešiel cez ruského poskytovateľa komunikačných služieb. Elon Musk sa k takémuto hádzaniu polien pod nohy vyjadril pomerne stroho a povedal, že sa len snažia dostať ľudí na Mars a ocenili by pomoc. O kolonizácii Marsu súkromnou firmou má však Roskosmos veľmi skeptické názory a Musk ich takouto prosbou určite nepresvedčí.

Ochrana vlasti či neférové zvýhodnenie konkurencie?

Na jednej strane je ľahké Muskovi uveriť, že ide len o plnenie jeho veľkého poslania a snahu zachrániť ľudstvo, ktorú vzal na svoje ramená. Z jeho slov a chovania to skutočne vyplýva, avšak je rovnako možné, že je to všetko naozaj len jedna veľká hra a snaha o rozbehnutie jedného z najväčších biznisov na svete. V takom prípade je však aj snaha Štátnej dumy len neférovým napomáhaním konkurencii.

Pokuty sa totiž vzťahujú aj na satelitnú konšteláciu OneWeb, ktorá sa má do vesmíru dostať dokonca práve na ruských raketách Soyuz, na ktorých už leteli po štvrtý raz. Tento rok navyše plánujú letieť na ruských raketách každý mesiac, no zatiaľ to na úspech nevyzerá. Veľkú úlohu zrejme zohráva fakt, že Rusko plánuje vlastnú satelitnú konšteláciu Sféra, do ktorej je krajina pripravená naliať až 300 miliárd rubľov (~3,25 miliardy €). Upevnia tak nielen svoju kontrolu nad tokmi dát, ale získajú tiež úplne nový zdroj príjmu.

Doručenie satelitov spoločnosti OneWeb. Na fotografii je nákladné lietadlo Antonov An-124-100. Zdroj: Roskosmos

Starlink nie je vôbec jediný, čo na to obloha?

Okrem tisícok satelitov Starlink, OneWeb a Sféra chce vynášať svoje internetové satelity aj Amazon. Ten má však so Starlinkom takisto problémy a Musk tvrdí, že sa snažia Starlink zničiť. Ani tam však nepriatelia konštelácie Starlink nekončia, pretože s jej interferenciou majú vážny problém dokonca aj astronómovia.

Vesmírny odpad je už dnes veľkým problémom, avšak desiatky tisícok internetových satelitov je čosi, na čo sa nedokážeme s istotou pripraviť a nevieme, aké máme vlastne očakávať následky. I keď niektoré firmy už začínajú so svojimi experimentmi pre čistenie obežnej dráhy, v porovnaní s rýchlosťou tvorby odpadu sú zatiaľ zásadne nepostačujúce.

Vizualizácia druhého stupňa rakety Falcon 9 s rekordným množstvom satelitov na palube (143). Zdroj: SpaceX

Satelitný internet je však nové podnikateľské prostredie a prvotné nezhody sú vlastne na mieste. Je nutné vyriešiť všetky detaily funkcie takýchto konštelácií, než sa situácia upokojí a ustáli. Starlink môže byť pod útokom najmä kvôli tomu, že oproti ostatným konšteláciám je vopred o celé roky.

Kuiper Systems (Amazon) a Sféra sú zatiaľ od vypustenia prvých satelitov na orbitu vzdialené celé roky, v pätách je Muskovi len OneWeb, ktorý sa síce kadencii letov SpaceX nevyrovná, avšak ich cieľové množstvo satelitov je menšie. SpaceX vynesie na každom dedikovanom lete až 60 satelitov Starlink, avšak s príchodom prelomovej rakety Starship sa toto číslo môže zvýšiť možno až na stovky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP