Prevratná súkromná misia Inspiration4 poletí do vesmíru už čoskoro a pre spoločnosť SpaceX pôjde o prvý let s mimovládnymi astronautmi na palube.

Crew Dragon v tomto prípade vybavia špeciálnou sklenou kupolou pre nezameniteľný výhľad, ako sa však zdá,  je umiestnená priamo nad toaletou, informuje Business Insider.

Toaleta s najlepším výhľadom vo vesmíre

Inspiration4 so štyrmi súkromnými americkými astronautmi na palube vzlietne už 15. septembra tohto roku a pôjde o svetové prvenstvo, keďže doteraz leteli súkromní pasažieri vždy za sprievodu vládnych odborníkov. Svoj komerčný vesmírny program rozbieha aj Rusko, ktoré ponúka lety na svojej rakete Sojuz.

Zobraziť celú galériu (2)
SpaceX / Inspiration4 / Úprava redakcie

Na obežnú dráhu ich vynesie na tri dni kozmická loď Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorú za týmto účelom vybavia špeciálnou sklenou kupolou na mieste, kde je zvyčajne umiestnení dokovací port a jeho kryt.

Inspiration4 / Twitter

Situáciu ale mierne zamotáva fakt, že sa práve v tejto časti kapsuly nachádza aj toaleta. Kvôli tajnostiam nie je známe, ako presne táto toaleta funguje – podľa dostupných informácií však ide o malý priestor, v ktorom sa môžete oddeliť od zvyšku kozmickej lode pomocou clony a získať tak aspoň kúsok súkromia.

Ako sa vyjadril Jared Isaacman, vedúci misie a veliteľ kozmickej lode, ak už budú pasažieri nútení vykonať neodkladné a použiť túto vesmírnu toaletu, naskytne sa im pri tom neskutočný výhľad, píše The Science Times.

Prichádza množstvo súkromných misií, vyvoleným sa vesmír zapáčil

Posádku misie Inspiration4 tvoria okrem Isaacmana napríklad bývalá pacientka Hayley Arcenaux, ktorá bojovala proti rakovine kostí a dnes je zamestnankyňou Detskej výskumnej nemocnice St. Jude. Pilotkou misie je Sian Proctor, vysokoškolská profesorka a odborníčka na geológiu, udržateľnosť a planetárnu vedu.

Posledným astronautom na palube Crew Dragon v tejto misii je Christopher Sembroski, s ktorým si vymenil miesto jeho anonymný známy. Ide o dátového inžiniera a veterána Vzdušných síl Spojených štátov amerických.

NASA

SpaceX je rozhodnutý poskytnúť možnosť cestovania do kozmu čo najširšiemu spektru ľudí a okrem misie Inspiration4 má v rukách kontrakt aj na štyri misie pre firmu Axiom Space. Ich prvá misia, Ax-1, odštartuje už v januári budúceho roku a na rozdiel od Inspiration4 zakotví na niekoľko dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici – pôjde preto o drahší výlet.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom