Oxfordskí vedci aktuálne pracujú na vývoji vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 a chystajú testy s dobrovoľníkmi. Podľa ich slov by mohla vakcína byť v najlepšom prípade dostupná najskôr až v jeseni.

Portál The Sun priniesol informácie o práci vedcov z Oxfordskej univerzity, ktorí pri vývoji vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2, zvanej ChAdOx1 nCoV-19, spolupracujú s inštitútom Jennerovej univerzity. Aktuálne sa tím vedcov snaží nájsť financovanie pre výrobu čo najvyššieho počtu potencionálnych vakcín, ktoré by mohli byť použité pre testovanie.

Jeseň 2020 je stále veľmi ambiciózny časový odhad

Podľa ich tvrdení, by vakcína mohla byť v najlepšom prípade dostupná v jeseni tohto roka, pričom ide o najoptimistickejší scenár. Stále však ide o lepší scenár, ako načrtol Sir Patrick Vallance, hlavný vedecký poradca pre Spojené kráľovstvo. Ten totižto odhaduje časový rámec pre vývoj vakcíny až k jej distribúcii na 12 až 18 mesiacov.

„Najlepší scenár je, že do jesene 2020 budeme mať výsledky o účinnosti vakcíny na základe pokusov fázy III a schopnosti vyrobiť veľké množstvo vakcíny,“ uviedli vedci pre portál Telegraph.

Upozorňujú ale, že ide o veľmi „ambiciózne“ časové odhady, ktoré sa môžu veľmi pravdepodobne zmeniť. Medzičasom už zohnali viac ako 500 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 55 rokov, na ktorých budú vakcíny testovať.

 

Dobrovoľníci začnú s testovaním v očkovacom centre Oxfordu už tento mesiac, pričom po dobu 6. mesiacov budú podrobne sledovaní a budú pravidelne navštevovať centrum pre podávanie nových vakcín či kontrolu krvných testov. Samotné testovanie bude pritom rozdelené do troch fáz, ktoré vedci bližšie popísali na svojom blogu.

Fáza I. zahŕňa vakcináciu 510 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 55 rokov, pričom polovica dostane novú vakcínu proti COVID-19 a polovica dostane kontrolnú vakcínu. Vo Fáze II sa rozšíri maximálny vek účastníkov na 55 až 70 rokov a potom na viac ako 70 rokov.

Fáza III napokon zahŕňa vakcináciu 5 000 dobrovoľníkov vo veku nad 18 rokov, z čoho polovica dostane vakcínu proti COVID-19. Na posúdenie účinnosti vakcíny sa použijú jednoznačné konečné parametre účinnosti.

Príchod vrcholu prenosu choroby môže časové odhady narušiť

Tím pripustil, že štúdie budú „náročnejšie“, ak vrchol prenosu choroby dorazí skôr, ako bude vakcína pripravená na skúšky. „Ak sa prenos vírusu zastaví, potom už nebude možné posúdiť, či vakcína dokáže zabrániť chorobe. V súčasnosti nie je možné zistiť, kto už bol infikovaný, a ak sa vírus rýchlo rozšíri naprieč celou populáciou, môže byť ťažké nájsť ľudí nevystavených vírusu, ktorí by sa zúčastnili testov,“ uviedli vedci.

Testovanie vakcíny po vrchole prenosu choroby bude problematické hlavne preto, že mnoho ľudí si v tom čase vytvorí prirodzenú imunitu. Ak prenosnosť vírusu klesne, čas vystavenia sa vírusu pre ľudí, ktorí ešte stále nebudú imúnni, sa predĺži.

Na jednej strane si teda prajeme, aby prenos koronavírusu konečne ustúpil, na druhej strane však dúfame, že vedci budú pri vývoji vakcíny úspešní a objavia ju skôr, ako nastane spomínaný vrchol.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú