Odkedy svet obleteli prvé správy o šírení koronavírusu SARS-CoV-2 v čínskej provincii Hubei, začali sa viesť značné diskusie o jeho pôvode. Dnes, keď je vírus rozšírený takmer na celom svete a počet prípadov sa blíži k jednému miliónu, vedci odhalili nové fakty, informuje Science Alert.

Ochorenie COVID-19 sa šíri svetom rýchlejšie ako sme si mysleli a denne naň zomiera stále viac ľudí. Vedci sa neustále snažia zistiť, odkiaľ pochádza koronavírus spôsobujúci toto ochorenie. Doposiaľ sa im však nepodarilo nájsť jeho presný pôvod.

Štúdia Nature Medicine priniesla odpovede na mnohé otázky, azda najzásadnejšou je informácia o definitívnom odvrátení tvrdenia, že ide o laboratórne ochorenie alebo zámerne manipulovaný vírus. Jeden zo scenárov pôvodu naznačuje, že vírus mohol neškodne cirkulovať v ľuďoch už skôr, ako sa stal pandémiou, ktorá zastavila svet.

Tím vedcov z USA, Spojeného kráľovstva a Austrálie tvrdí, že predchodca SARS-CoV-2 si osvojil nové vlastnosti prostredníctvom adaptácie počas nezistených prenosov z človeka na človeka. Analyzovali genomické údaje dostupné z SARS-CoV-2 a iných podobných koronavírusov. Odhalili až tak účinné proteínové receptory pri väzbe na ľudské bunky, že museli byť spôsobené jedine prirodzeným výberom.

Zobraziť celú galériu (1)
Proteíny v SARS-CoV-2 a iných koronavírusoch. Nature Medicine

Jeden z vedcov, imunológ Kristian Andersen, uviedol, že dva skúmané druhy vírusu, jedného základného a jeho mutácie, vylučujú laboratórnu manipuláciu ako potenciálny pôvod koronavírusu.

Po definitívnom vyvrátení tejto možnosti vedci preskúmali dve možné hypotézy. Jednou z nich je, že k prírodnému výberu došlo u zvieraťa pred prenosom vírusu na človeka.

Vzorky koronavírusov u netopierov a šupinavcov preukázali síce podobné genómy, no žiadny z nich zatiaľ úplne nezodpovedá koronavírusu nachádzajúceho sa u ľudí. Ak by sa potvrdila táto hypotéza, existuje riziko budúceho opätovného výskytu.

Zobraziť celú galériu (1)
Predpokladá sa, že pôvodcom vírusu bol had bungar z čeľade Bungarus multicinctus. Ten sa zvykne živiť netopiermi, ktoré boli zdrojom nákazy aj v prípade vírusu SARS. Zdroj: Wikipedia

Druhou možnosťou je, že k prirodzenému výberu došlo u ľudí po prenose vírusu zo zvieracieho hostiteľa. Podľa riaditeľa Národného ústavu zdravia, Francisa Collinsa, to znamená, že nový vírus prešiel zo zvierat na ľudí skôr, ako dokázal spôsobiť ochorenie ľudí.

V dôsledku postupných evolučných zmien v priebehu rokov alebo možno desaťročí vírus nakoniec získal schopnosť šíriť sa z človeka na človeka a spôsobovať vážne, až život ohrozujúce ochorenie. V tomto prípade je opätovný výskyt bez rovnakej série mutácií nepravdepodobný.

Hoci vedci stále nevedia, ktorá z týchto dvoch možností je správna, veria, že vďaka novým dôkazom sa čoskoro budú môcť prikloniť jednej z nich.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú