NASA hlási ďalšiu planétu podobnú Zemi. Je dokonca v obývateľnej zóne
Satelit TESS objavil svoju prvú planétu podobnú Zemi, ktorá sa nachádza v obývateľnej zóne hviezdy. Planétu s názvom TOI 700 d potvrdili astronómovia aj pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu, informuje Science Alert.
Veľkosťou podobná Zemi a vhodné podmienky pre život
NASA hlási ďalší úspech. Jej satelit TESS totiž objavil svoju prvú planétu podobnú Zemi, ktorá sa dokonca nachádza aj v obývateľnej zóne svojej hviezdy, čo by mohlo znamenať prítomnosť tekutej vody. Planéta TOI 700 d je vzdialená len 100 svetelných rokov od Zeme a vedci jej nález potvrdili aj pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu.
Jej hviezda, TOI 700, má asi 40 % veľkosti nášho Slnka, a je približne o polovicu studenšia. V jej sústave objavil satelit TESS celkom 3 planéty, avšak iba TOI 700 d sa nachádza v jej obývateľnej zóne, čo znamená, že nie je od nej príliš ďaleko ani príliš blízko a jej teploty sú tak priaznivé pre prítomnosť tekutej vody.
Planéta je o 20 % väčšia než Zem a svoju hviezdu obehne za 37 dní, pričom prijíma 86 % energie, ktorú zachytáva Zem zo Slnka. Predpokladá sa, že všetky planéty v sústave sú prílivovo uzamknuté, čiže jednou stranou sú vždy obrátené k hviezde.

Rôzne simulácie planéty
Astronómovia tiež vytvorili rôzne simulácie založené na veľkosti a type hviezdy, aby predpovedali atmosférické zloženie a povrchovú teplotu planéty, ktoré sa kvôli prílivovému uzamknutiu môžu výrazne odlišovať od tých našich.
Jedna z nich ukazuje TOI 700 d zakrytú hustou atmosférou s vysokou koncentráciou oxidu uhličitého, ktorá podľa vedcov kedysi obklopovala aj Mars, pričom jedna strana je neustále zakrytá oblakmi.
V druhom modeli simulovali planétu ako bezmračnú verziu dnešnej Zeme, kde vietor prúdi z temnej strany na svetlú. Vedci majú v pláne planétu naďalej pozorovať a získať tak údaje, ktoré by sa mohli zhodovať s jedným z modelov NASA.
„Je to vzrušujúce, pretože bez ohľadu na to, čo sa o tejto planéte dozvieme, bude to vyzerať úplne inak ako to, čo tu máme na Zemi.“, uviedla výskumná asistentka Gabrielle Engelmann-Suissa.

TOI 700 d je jednou z mála planét podobných Zemi, ktoré boli doposiaľ objavené v obývateľnej zóne svojej hviezdy. Ďalšie sa nachádzajú napríklad v sústave hviezdy TRAPPIST-1 a niekoľko objavil aj Keplerov vesmírny teleskop.
Tento nález je však prvý svojho typu pre satelit TESS, ktorý bol do vesmíru vypustený v prvej polovici roka 2018.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Blízko Zeme objavili planétu, ktorú vedci nedokážu zaradiť. Smrdí ako hnilé vajce

Toto doteraz nešlo. Ľudstvo je na dosah k využitiu nevyčerpateľného zdroja energie

1900-ročný nález, ktorý môže zabíjať. V hrobe na Ukrajine našli toxickú látku

Z vesmíru prišiel signál, aký vedci ešte nikdy nevideli. Je čistý, neprirodzený a nevedia ho vysvetliť

Opakuje sa to raz za život. Na oblohe vybuchne hviezda, uvidíš ju voľným okom
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Začína sa únavou a modrinami, môže skončiť až smrťou. Onkológ varuje pred vážnym ochorením krvi
PREMIUMHlina vs. Gašpar v ostrom Dueli: Padli slová o „mafiánskom rešpekte“

Slováci so staršími autami zúria. Známa automobilka im nadobro vypla kľúčovú funkciu

Slovenská vláda schválila limity na naftu. Zmena ovplyvní tankovanie tisícov vodičov

Koniec lacných balíkov z Číny: Slováci si priplatia za každú objednávku
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Ľudstvo urobilo pred 100 rokmi veľkú chybu. Najväčší problém dopravy nevyriešia ani elektromobily
- Na Slovensko prišlo nové hybridné SUV od BYD za nízku cenu. Celkový dojazd má až 1000 km
- Ľudia kupujú vysielačky, v Moskve vypli internet. Rusko sa pripravuje na najhoršie
- Nič podobné tu nebolo 11 rokov. Nová komédia pobláznila divákov a prepisuje rekordy
- Nečakaný návrat. Kultová séria pokračuje a fanúšikov čaká veľké prekvapenie
-
- Ľudia kupujú vysielačky, v Moskve vypli internet. Rusko sa pripravuje na najhoršie
- Známa jadrová elektráreň zlyhala. Chybná súčiastka spôsobila únik stoviek litrov kvapaliny do rieky
- Ľudstvo urobilo pred 100 rokmi veľkú chybu. Najväčší problém dopravy nevyriešia ani elektromobily
- Dočkali sme sa: Na Slovensko vstúpila nová automobilka, trh zaplaví hybridmi za dostupné ceny
- Na Slovensko mieri nový spravodajský TV kanál. Je mimoriadne kontroverzný
-
- Ľudia kupujú vysielačky, v Moskve vypli internet. Rusko sa pripravuje na najhoršie
- Známa jadrová elektráreň zlyhala. Chybná súčiastka spôsobila únik stoviek litrov kvapaliny do rieky
- Ľudstvo urobilo pred 100 rokmi veľkú chybu. Najväčší problém dopravy nevyriešia ani elektromobily
- Fanúšikovia to dodnes nerozdýchali. Toto je 10 filmových pokračovaní, ktoré radšej nemali vzniknúť
- Je efektívnejší než tepelné čerpadlo a ušetrí ti stovky eur. Na svete je revolučný spôsob, ako ohrievať vodu
Európa zažíva jadrovú renesanciu. V ďalšej krajine postavia prvý reaktor
Od investorov TikToku získa Trumpova administratíva miliardy dolárov
Tesla spustí výrobu AI čipov v rámci projektu Terafab
Nemci dostali palivový šok. Ceny benzínu a nafty letia nahor najrýchlejšie v celej EÚ
BMW v roku 2025 klesol čistý zisk, napriek tomu prekonalo prognózy analytikov
Podvodníci útočia na citlivé údaje Slovákov. Zneužívajú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu
Krok vpred: Slovensko rozširuje spoluprácu s lídrami v oblasti umelej inteligencie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Začína sa únavou a modrinami, môže skončiť až smrťou. Onkológ varuje pred vážnym ochorením krvi
PREMIUMHlina vs. Gašpar v ostrom Dueli: Padli slová o „mafiánskom rešpekte“

Slováci so staršími autami zúria. Známa automobilka im nadobro vypla kľúčovú funkciu

Slovenská vláda schválila limity na naftu. Zmena ovplyvní tankovanie tisícov vodičov

