Toto je príbeh, ktorým Steve Jobs navždy zmenil Apple a poslal ho na cestu prvej biliónovej spoločnosti
Apple nedávno ohlásil svoj historický míľnik, vďaka ktorému si získal titul prvej biliónovej spoločnosti. Nie vždy však bola táto firma „za vodou“ a v minulosti sa potýkala s veľkými problémami, ktoré ju mohli navždy vymazať zo sveta technológií. Po rokoch neúspechov sa do Apple Steve Jobs opäť vrátil, aby svoju spoločnosť zachránil pred záhubou a vyzdvihol jej hodnotu do výšin.
Zakladateľa Applu, Steva Jobsa, svet poznal ako vizionára, ktorý chcel prinášať inovatívne technológie. Po založení spoločnosti spolu so Stevom Wozniakom sa mladá spoločnosť vydala na svoju dlhú cestu. Keď sa tento malý startup rozvinul vo väčšiu firmu, jej zakladateľa, Steva Jobsa, vyhodili a jeho miesto si prevzal iný CEO. Apple týmto krokom odštartovalo dráhu pohrôm a neúspechov, ktoré vyústili do stále horších finančných výsledkov.
Steve sa vrátil, aby zachránil Apple
Medzitým sa Jobs vydal vlastnou cestou a vyvíjal počítač NeXT, ktorý však neskôr odkúpil samotný Apple. V tej dobe sa firma tohto vizionára vo vyhnanstve stále topila v problémoch. Jediným človekom, ktorý ju mohol zachrániť, bol sám Jobs. Po 11 rokoch jeho neprítomnosti sa Apple rozhodol, že svojho zakladateľa opäť potrebuje. NeXT bol odkúpený za 429 miliónov dolárov. Steve Jobs ani po tom nezastával pozíciu výkonného riaditeľa, ktorá totiž prislúchala mužovi menom Gil Amelio. Obaja sa však spolu postavili na javisko v roku 1997 na konferencii Macworld Expo.
Steve Jobs a jeho NeXT však prišli na spôsob ako sa presadiť. Tieto počítače boli obľúbené najmä u bánk a univerzít. Apple tak dúfal, že obdobným spôsobom môže Steve jeho problémy ukončiť. Po 12 rokoch pod Ameliovým vedením sa totiž spoločnosť dostala do katastrofálneho stavu, ktorý bol pre ňu takmer osudným. Jej zakladateľ však dokázal neskôr presvedčiť správnu radu, aby sa stal dočasným a neskôr trvalým výkonným riaditeľom. V snahe zachrániť svoj Apple, Steve Jobs hľadal pomocnú ruku všade, kde sa len dalo. Dokonca neváhal osloviť ani svojho najväčšieho rivala, Billa Gatesa z Microsoftu.
Ten mu poskytol investíciu vo výške 150 miliónov dolárov. To Apple potvrdil na ďalšej konferencii Macworld Expo v roku 1997, počas ktorej Steve povedal: „Potrebujeme každú pomoc, ktorú môžeme získať.“ Napriek tejto finančnej injekcii sa situácia spoločnosti výraznejšie nezlepšila. CEO a zakladateľ spoločnosti Dell, Michael Dell, v tej dobe prezradil, že na Jobsovom mieste by sa s Apple rozlúčil a peniaze vrátil svojim akcionárom. Netrvalo dlho a spoločnosť už začala vykazovať profit. Všetko sa zmenilo po ďalšej konferencii Macworld Expo v roku 1998 v San Franciscu. Vtedy túto udalosť Steve Jobs zavŕšil legendárnou vetou: „One more thing…“, ktorá sa stala súčasťou predstavení nových Apple zariadení dodnes.
Spoločnosti sa pod jeho vedením začalo konečne dariť
V tom istom roku sa k spoločnosti pridal aj dnešný CEO Apple, Tim Cook. Steve Jobs sa však pričinil o veľké zmeny, ktorými chcel docieliť, aby sa každý zamestnanec sústredil len na svoju prácu v tejto spoločnosti. V auguste 1998 bol svetu predstavený prvý počítač iMac.
Nenechaj si ujsť
Pozri si originál životopisu len 18 ročného Steveho Jobsa, ktorým rozbiehal svoju kariéru
Ten v sebe skĺbil vtedy skvelý výkon a dizajn, na ktorom pracovali spoločne Steve Jobs a Jonathan Ive. Táto novinka vo viacerých farebných prevedeniach žala veľký úspech a už po prvých 5 mesiacoch sa z nej predalo až 800 000 kusov. V roku 1999 to však Apple skúsil s dostupným laptopom iBook. Tento výtvor však veľký prelom nepriniesol.
Zásadná zmena sa odohrala až v roku 2001, keď spoločnosť predstavila operačný systém Mac OS X, ktorý priniesol nový dizajn a bol z veľkej časti založený na Unixe a BSD technológií z Jobsových počítačov NeXT. Práve tento krok odštartoval vlnu udalostí, ktoré Apple vyzdvihli do popredia technologického sveta, aj keď vtedy ešte nie tak výrazne. Ďalšou novinkou malo byť zariadenie, ktoré by podľa Jobsa prinieslo do vrecka používateľa až 1 000 piesní. Áno, jednalo sa o prvý iPod, ktorého predaje však neboli príliš vysoké. Z veľkej časti za to mohla cenovka 399 dolárov, ktorá mnohých zákazníkov odrádzala. K tomu sa pridával aj fakt, že pracoval len na počítačoch iMac.
Správa, ktorá zmenila Jobsov život
Neskôr Apple otvoril používateľom svet hudby, keď predstavil iTunes, službu, kde si každý mohol stiahnuť obľúbené skladby už za 99 centov. V roku 2003 však Steva Jobsa zasiahla správa, ktorá navždy zmenila jeho život. Lekári mu diagnostikovali rakovinu pankreasu. Svoju chorobu ale držal v tajnosti a zamestnancom ju oznámil až o rok neskôr. Ani táto smutná správa mu nezabránila v tom, aby Apple rozvíjal aj naďalej. Plody jeho práce sa odrazili na hodnotách akcií spoločnosti, ktoré vyskočili zo 6 dolárov na hodnotu až 80 dolárov za akciu. Konečne tak Jobs a jeho firma zarábali poriadne peniaze. V roku 2004 bol spustený „Project Purple“, ktorého cieľom bolo vyvinúť nové dotykové zariadenie.
Na čele tohto projektu stál Jonathan Ive. Jobsovou predstavou bol spočiatku dotykový tablet, ktorý sa ale neskôr mohol premeniť na koncept dotykového telefónu. Medzitým Apple vylepšoval aj svoju líniu iPodov a prinášal na trh ďalšie rôzne modely, ktoré neskôr obohatil aj iPod s možnosťou prehrávania videí. Tie si používateľ mohol stiahnuť z iTunes. Veľké zmeny však na Apple ešte len čakali. Spoločnosť totiž do roku 2006 využívala v počítačoch PowerPC procesor, ktorý nebol najlacnejší. Jeho rival, Microsoft, pritom stavil kartu na čipy od Intelu. Počítače Mac tak boli oproti tým s Windowsom o čosi drahšie a vývoj aplikácií bol náročnejší.
Apple počítače mohli poprvýkrát fungovať s Windowsom
Práve v roku 2006 však Apple ukázal svetu prvý iMac a MacBook Pro s procesormi Intelu. To znamenalo, že jeho počítače poprvýkrát v histórii mohli fungovať aj s konkurenčným Windowsom. Spoločnosť sa ocitla na vzostupe a začala s otváraním svojich ďalších predajní. Ikonický Apple Store so sklenenými stenami bol ešte v tom roku otvorený na Manhattane, v modernej časti New Yorku. Jobsov zdravotný stav sa ale začal pomaly zhoršovať, no on sám bol pyšný na svoj úspech. Napriek predpovediam konkurentov sa nevzdal a dotiahol svoj Apple poriadne ďaleko.
Prvý iPhone
Progres spoločnosti potvrdilo aj januárové predstavenie prvého iPhonu v roku 2007. Táto novinka so sebou priniesla dotykový displej a možnosti iPodu, pričom si používateľ mohol vychutnať plnohodnotný prehliadač Safari. Celé ovládanie smartfónu pritom prebiehalo bez stylusu, ktorý bol v tej dobe súčasťou mnohých dotykových smartfónov.
Nenechaj si ujsť
Apple oslavuje: Uplynulo 20 rokov od predstavenia legendárneho iMacu
Zákazníkov prvý iPhone nesmierne očaril a už počas prvých 74 dní od spustenia predaja sa z neho predalo až 1 milión kusov. O rok na to prišlo prvé veľké vylepšenie tohto modelu. Svet uvítal iPhone 3GS, ktorý dostal rýchlejšiu 3G sieť a poprvýkrát aj App Store. Tento virtuálny obchod umožnil pristupovať k aplikáciám tretích strán od rôznych vývojárov. Na počiatku mal App Store len 500 aplikácií. Na rozvoj vývoja tohto obchodu bolo pre vývojárov vyhradených 100 miliónov dolárov.
Zdravotné komplikácie nedali Jobsovi na výber
Zdravie Steva Jobsa sa však nezlepšovalo. V roku 2008 portál Bloomberg omylom zverejnil 2 500-slovný Jobsov nekrológ, z ktorého si on sám začať uťahovať. Neskôr však CEO Apple dočasne odstúpil a jeho miesto prebral práve Tim Cook, čo sa potom ešte niekoľkokrát opakovalo. O 2 roky neskôr to bol práve Steve, kto na svet priviedol prvý iPad. Začiatkom roka 2011 Jobs ešte stihol predstaviť nový iPad 2 a v júni novú službu iCloud, ale aj správy o budovaní nového Apple kampusu.
Steve Jobs odstúpil z pozície výkonného riaditeľa Apple 24. augusta 2011 po tom, čo sa jeho rakovina pankreasu značne zhoršila. Stal sa však predsedom spoločnosti a pracoval pre ňu až do dňa pred svojou smrťou. Vizionár a spoluzakladateľ Apple zomrel 5. októbra 2011. V tú noc boli vlajky pri budove spustené na pol žrde.
Apple však musel pokračovať ďalej. Pozíciu výkonného riaditeľa obsadil Tim Cook, ktorý je CEO Apple dodnes. Pod jeho vedením sa spoločnosti darí aj naďalej a vďaka tomu pred pár dňami dosiahla hodnotu 1 bilión dolárov. Tento triumf doteraz nezískala žiadna iná firma a mnohí konkurenti v tomto smere za Apple výrazne zaostávajú. Bol to však práve Steve Jobs, ktorý svoju spoločnosť priviedol na túto cestu úspechu a po nej kráča dodnes.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
„Utopí“ všetkých v okruhu 200 km. Američania dostali jednu z najhrozivejších zbraní
Ľudstvo má vážny problém. Svet ohrozuje tichá „epidémia“, ktorá mení mozog (+ako sa brániť)
Prežijú už len týždeň. Jeden z najväčších európskych výrobcov batérií ohlásil bankrot
Kolosálne zlyhanie Apple. iPhone 16 začal počas nabíjania horieť (+ako tomu predísť)
VIDEO: Ľudí už nepotrebujú. Čína postavila diaľnicu pomocou AI robotov
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Fotia najlepšie na trhu. Toto je TOP 10 smartfónov s najlepším fotoaparátom
- Volkswagen chystá reštart značky. Skoncuje s nočnou morou vodičov, elektromobily čaká progres
- Spaľováky budú definitívne minulosťou. Európska Komisia potvrdila radikálny plán do roku 2035
- Stačí mu 1 liter paliva a môže napájať miliónové mesto. Chystá sa výstavba „svätého grálu“ energetiky
- Slovákom drasticky zvýšili pokuty o stovky eur. Za toto po novom zaplatíš až 2000 € (PREHĽAD ZMIEN)
-
- Fotia najlepšie na trhu. Toto je TOP 10 smartfónov s najlepším fotoaparátom
- Volkswagen chystá reštart značky. Skoncuje s nočnou morou vodičov, elektromobily čaká progres
- Spaľováky budú definitívne minulosťou. Európska Komisia potvrdila radikálny plán do roku 2035
- Stačí mu 1 liter paliva a môže napájať miliónové mesto. Chystá sa výstavba „svätého grálu“ energetiky
- Slovákom drasticky zvýšili pokuty o stovky eur. Za toto po novom zaplatíš až 2000 € (PREHĽAD ZMIEN)
-
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Fotia najlepšie na trhu. Toto je TOP 10 smartfónov s najlepším fotoaparátom
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Desivému výbuchu predchádzal záhadný signál. Sopka pred erupciou tisícročia „varovala“ ľudí, no vedci nechápali
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
Takáto aplikácia tu ešte nebola. Holup pomáha Slovákom zaradiť sa späť do života
Záhadné poškodenie káblov: Vyšetrovanie odhaľuje možné stopy až v Číne
Zásadná zmena. Čítačky občianskych skončia, všetko vybavíš cez mobil
Budú Slováci tankovať bez stresu? Analytik prezradil, aké ceny pohonných látok nás čakajú
TikTok vyjadril sklamanie zo zákazu sociálnych sietí pre deti v Austrálii
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené