Včera, 6. mája 2018, uplynulo 20 rokov od predstavenia ikonického a pre Apple kľúčového desktop počítača iMac. Zariadenie predstavil Steve Jobs len 8 mesiacov po tom, čo sa vrátil do spoločnosti, ktorú takmer 12 rokov predtým opustil. Tieto dva momenty znamenali pre celý Apple veľký obrat v smerovaní.

V priebehu roka 1985 rezignoval Steve Jobs na svoju pozíciu v spoločnosti s nahryznutým jablkom v logu pre spory vnútri Apple. Bolo to pár mesiacov po tom, čo predstavil počítač Macintosh. Osud to však zariadil tak, že 6. mája 1998 mohol Jobs predstaviť ďalší ikonický produkt. Tentoraz išlo o počítač iMac, určený na rýchly prístup k internetu pre bežných používateľov.

„Navrhli sme iMac, aby priniesol veci, na ktoré spotrebiteľom záleží najviac – vzrušenie z internetu a jednoduchosť počítača Mac,“ povedal vtedy Jobs v oficiálnom vyhlásení.

iMac však nebol len o tom. Počítač priniesol na vtedajší trh poriadny vietor aj svojím dizajnom. Ponúkol rôzne farebné prevedenia all-in-one konštrukcie s priehľadným plastovým krytom, čo bola zmena oproti štandardne využívanému systému so samostatným monitorom a počítačovej skrini s komponentami. Okrem toho iMac ponúkol napríklad 233 MHz procesor G3, 32 MB RAM, 4 GB pevný disk, CD ROM, 2 x USB port, Ethernet či stereo reproduktory. Objavila sa aj mierna kontroverzia, keď spoločnosť odstránila mechaniku pre vtedy ešte využívané diskety.

Obrat pre celú spoločnosť

Apple po rokoch od odchodu Jobsa nezažíval najlepšie obdobie. Spoločnosť bola v strate, bez jasnej vízie a dokonca na pokraji bankrotu. Jeho opätovný príchod a predstavenie iMacu sa však pričinili o zvrat. Začiatok predaja nového počítača sprevádza silná marketingová kampaň Apple a bol úspešná. Za prvý mesiac a pol sa predalo celkovo 278 tisíc zariadení a rok 1998 bol výrazným pričinením iMacu, prvým ziskovým pre spoločnosť po takmer troch rokoch.

20 rokov od svojho predstavenia prešla séria iMac viacerými zmenami. Stolný počítač v prevedení all-on-one sa neustále vyvíjal, ponúkal čoraz lepšie špecifikácie a menil sa aj dizajn. Momentálne je najnovším prírastkom do rodiny iMac Pro z roku 2017, určený pre profesionálov. Aj keď je dizajn nového iMacu radikálne odlišný, originál z roku 1998 zostáva legendárnym kúskom, ktorý už bude navždy spojený so znovuzrodením Apple pod vedením Steva Jobsa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom