Luxusná automobilka Rolls-Royce má podľa portálu InsideEVs už čoskoro priniesť jeden z najluxusnejších, ak nie ten najluxusnejší elektromobil na svete. Objemný spaľovací motor vymení veľká batéria a elektromotory, ktoré by sme mali vidieť aj v BMW i7.

Automobily Rolls-Royce sú synonymom luxusu a precíznej ručnej práce. Použitie prémiových materiálov a vlastností sa však prejavuje aj na hmotnosti, pričom taký Phantom hravo prekonáva hmotnosťou aj 2,5 tony. Na rozhýbanie takéhoto kolosu je potrebný naozaj veľký motor. Pod legendárnou soškou Spirit of Ecstasy sa nachádzajú objemné 6,8 litrové motory s výkonom cez 500 koní.

Vytvoriť z tak ťažkého auta elektromobil sa mnohým musí zdať ako samovražda, batéria totiž na hmotnosti pridá ešte pár stoviek kíl, no Rolls-Royce sa toho nebojí.

Rolls-Royce

Prototyp elektrického Phantomu už existuje

Ako píše portál Autocar, Rolls-Royce už údajne vyvinul prototyp modelu Phantom na elektrický pohon, ktorý sa testuje v mníchovskom výskumnom centre BMW. Tento model však v elektrifikovanej verzii vo finále zrejme neuvidíme, Phantom sa využíva iba na testovanie hnacieho ústrojenstva a do produkcie by mal ísť úplne nový, čisto elektrický Rolls.

Ten zrejme ponesie názov Silent Shadow, ktorý si dala koncom minulého roka značka BMW zaregistrovať na patentovom úrade ako ochrannú známku. Nepochybne však pôjde o extrémne ťažké auto a inžinieri tak zrejme testujú, či už vyvinutá pohonná jednotka BMW bude na túto hmotnosť stačiť.

O pohon by sa mohli starať rovnaké motory, ktoré uvidíme vo veľkom SUV BMW iX či v pripravovanej luxusnej limuzíne BMW i7, ktorú spoznáme ešte pred elektrickým Rolls-om v roku 2022. BMW i7 má vychádzať zo siedmej generácie radu 7 a konkurovať modelu Mercedes EQS, ktorý bude disponovať úplne novou prístrojovou doskou.

Vývoj Silent Shadow aj i7 prebieha súčasne aj napriek tomu, že obe vozidlá budú stáť na odlišných platformách (i7 na CLAR od BMW, Silent Shadow na novej hliníkovej konštrukcii Rolls-Royce). Množstvo komponentov, ako motory, nápravy a možno aj batérie, budú však zdieľané pre obe luxusné vozidlá.

V kuloároch sa šepká, že Rolls-Royce Silent Shadow by mal disponovať viac ako 100 kWh akumulátorom, pohonom všetkých štyroch kolies a dojazdom cez 500 km. To je vzhľadom na jeho očakávanú hmotnosť, ktorá môže prekročiť 3 tony, celkom slušná hodnota.

Rolls taktiež zvažuje, že prinesie aj elektrifikovanú verziu SUV Cullinan, ktorá zdedí všetky dôležité technológie od BMW iX. Nuž, objemné V12-ky to majú so svojou budúcnosťou neisté, emisné normy sú stále prísnejšie, a tak aj legendárny Rolls-Royce musí myslieť na to, ako ich efektívne nahradiť. Koniec koncov, Rolls sa už dlhšiu dobu pohráva s myšlienkou elektrického modelu, dôkazom je aj prototyp 103EX Vision, ktorý si môžeš pozrieť vo videách vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP