Elektrický súrodenec vlajkovej lode nemeckej automobilky Mercedes prinesie niekoľko unikátnych riešení a jedným z nich bude aj displej, respektíve séria displejov, ktoré budú tvoriť infotainment vozidla. Mercedes EQS bude disponovať nádherným zakriveným panelom, ktorého srdcom bude vynovený systém MBUX s podporou umelej inteligencie.

Automobilka dnes prostredníctvom tlačovej správy odhalila, ako bude vyzerať displej, respektíve séria displejov v novom elektrickom EQS. Tie budú tvoriť jeden celok tiahnuci sa naprieč celou palubnou doskou a vodičovi a spolujazdcovi poskytne úplne nový zážitok z používania.

Mercedes-Benz

Softvérovú stránku nového multimediálneho systému a virtuálneho kokpitu bude tvoriť dobre známy systém MBUX, ktorý však Mercedes upraví pre fungovanie na nových displejoch. Základným prvkom zmien je celkové zjednodušenie systému, vodič po novom nebude musieť hľadať položky pod niekoľkými vrstvami menu.

K jednoduchšiemu a intuitívnejšiemu ovládaniu radikálne prispeje umelá inteligencia, ktorá bude súčasťou systému. Umelá inteligencia sa bude starať o výber aplikácií a možností, ktoré by mohol používateľ v danej situácii čo najviac potrebovať. Používaním sa systém taktiež učí a časom ponúkne ešte presnejšie možnosti či aplikácie.

Mercedes-Benz

Novinkou je aj samostatný displej pre spolujazdca vpredu, ktorý má pasažierovi na prednom sedadle spríjemniť cestovanie. Ak sa na mieste pasažiera nenachádza žiadna osoba, displej sa jednoducho zmení na digitálnu dekoratívnu časť. Displej pre pasažiera, ako aj stredový displej, sú založené na technológii OLED. Aby bol celý systém maximálne plynulý, pobeží na hardvéri, ktorého základom je 8-jadrový procesor a až 24 GB operačnej pamäte RAM.

Mercedes-Benz

Ako už bolo spomenuté, hyperobrazovku MBUX tvorí niekoľko displejov, ktoré tvoria celistvý zakrivený panel so šírkou 141 cm. Jeho celková plocha tvorí takmer 2500 cm2.

Najdôležitejšie aplikácie v danom momente sú ihneď k dispozícii vďaka takzvanej „nultej vrstve“. Samozrejmosťou je haptická odozva, ktorá zjednoduší a najmä spresní ovládanie dotykom.

Mercedes myslel aj na bezpečnosť, celý panel má niekoľko bodov zlomu a v prípade nárazu sa obrazovky deformujú tak, aby neublížili pasažierom. Nakoniec je tu možnosť vytvoriť si až 7 používateľských profilov, vďaka ktorým si môže každý člen rodiny vytvoriť z nového multimediálneho systému svoj dokonalý priestor. Súčasťou nového panela však nie sú len displeje, ale aj výduchy klimatizácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP