V súvislosti s dotáciami sa už objavilo viacero zoznamov s údajmi žiadateľov. Tentokrát bol zverejnený prvý zoznam fyzických osôb, ktoré prejavili záujem o elektromobil alebo plug-in hybrid. V zozname sa nachádza 109 úspešných žiadateľov, no nachádzajú sa tam aj takí, ktorí budú ešte vyzvaní na odstránenie nedostatkov v predložených žiadostiach. Ich žiadosti sú však predbežne schválené.

Okrem toho zoznam obsahuje aj 5 mien, ktorým bola žiadosť zamietnutá Komisiou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Komisia mala vypracovaný postup, na základe ktorého každú žiadosť posudzovala, pričom sa do úvahy bralo viacero faktorov.

Zobraziť celú galériu (0)
TASR / Milan Kapusta

Druhé kolo dotácií sa však neobišlo bez problémov. Dátum predkladanie žiadostí sa musel o pár dní posunúť, nakoľko celý systém padol pár minút od jeho spustenia. Na druhý pokus však už všetko fungovalo, pričom po dotáciách sa „zaprášilo“ za menej ako 4 minúty. Aby toho nebolo málo, neskôr sa objavil aj zoznam právnických osôb, ktoré žiadali o dotácie, pričom sa v ňom nachádzajú aj firmy, ktoré už dlhšie nevykazujú žiadnu činnosť, prípadne majú dlžoby voči štátu či poisťovniam.

Konkrétne bolo vyčlenených až 6 miliónov eur, pričom získať si mohol 8 000 eur na elektromobil alebo 5 000 eur na plug-in hybrid. Hlavnou podmienkou bolo, aby vozidlo nestálo viac ako 50 000 eur vrátane DPH. Navyše vozidlo musí byť prihlásené mininálne 2 roky, aby sa predišlo rôznym špekuláciám. Oproti predchádzajúcej výzve nastala zmena aj v tom, že elektromobil si môžeš kúpiť aj zo zahraničia, čím sa otvorila cesta záujemcom o vozidlá americkej značky Tesla.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Okrem už spomenutých dotácií na elektromobily a plug-in hybridy, rezort Ministerstva hospodárstva uskutočnil výzvu aj na dotácie určené pre výstavbu nabíjacích staníc. O ne mohli požiadať obce, mestá či vyššie územné celky. Nedávno sme ti priniesli článok o tom, že dotácie boli vyčerpané, pričom 350 tisíc eur si rozdelilo až 72 slovenských miest a obcí, kde vznikne až 144 nových nabíjacích bodov.

Ako už bolo vyššie spomenuté, dotácie mali obrovský úspech, pričom by sa jednoznačne vyčerpala aj niekoľko násobne vyššia suma. Okrem fyzických osôb totiž o dotácie prejavilo záujem viacero firiem z rôznych oblastí, no našli sa aj také, ktoré podnikajú v automobilovom priemysle. Dotácie sú preto nepochybne veľmi lákavé, nakoľko dokážu ušetriť nemalé finančné prostriedky. To, či sa dočkáme aj tretieho kola dotácii však nateraz známe nie je.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú