Elektromobilov bude na našich cestách pribúdať z roka na rok čoraz viac. Zapríčinené je to najmä vďaka väčšiemu výberu modelov a najmä lepším, dostupnejším cenám. V súvislosti s elektrickými autami je veľmi dôležitá aj dostupnosť nabíjacích staníc. O ich budovanie sa starajú predovšetkým výrobcovia, či distribútori elektrickej energie. Výnimkou nie je ani spoločnosť ZSE, ktorá dnes predstavila úplne novú nabíjaciu stanicu v Bratislave.

Infraštruktúra nabíjacích staníc je vzhľadom k počtu elektromobilov na veľmi dobrej úrovni. Existuje viacero druhov nabíjacích staníc od tých základných až po tie najvýkonnejšie, ktoré sa nazývajú aj ultra-rýchle. K dispozícii sú však aj nabíjacie stanice Supercharger, ktoré sú navrhnuté pre elektrické vozidlá značky Tesla.

Nový nabíjací hub v Bratislave

Spoločnosť ZSE prevádzkuje na území Slovenska viacero nabíjacích staníc, pričom sa môže pochváliť minuloročným otvorením prvej najvýkonnejšej nabíjacej stanice v strednej Európe v Budči pri Zvolene. Ide o nabíjaciu stanicu s výkonom až 350 kW, pričom vybudovaná bola vďaka projektu NEXT-E. Výkon ultra-rýchlych staníc v súčasnosti dokáže naplno využiť len Tesla Model 3 alebo Porsche Taycan, no časom sa pridajú aj ďalšie modely.

Zobraziť celú galériu (4)
Konektory CCS a Chademo, FonTech

Výhody tejto nabíjacej stanice si však budú môcť užívať majitelia elektromobilov aj v Bratislave. Spoločnosť ZSE totiž predstavila nabíjací hub, nakoľko takto označuje lokality s minimálne tromi nabíjacími miestami. Hub sa nachádza v podzemnej garáži nákupného centra Aupark.

K dispozícii sú dva stojany, ľavý s výkonom 350 kW a pravý s obmedzeným výkonom 175 kW. Vo finálnej konfigurácii budú však oba stojany poskytovať maximálny výkon 350 kW. Zaujímavosťou je, že energia je do stojanov dodávaná ekologicky bez akýchkoľvek emisií.

Podporované sú DC konektory CCS a Chademo. Od nabíjacej stanice v Budči sa nová stanica líši hlavne použitou technológiou. Namiesto tej od firmy EV Tronic je použitá technológia od firmy ABB. Zvyšné miesta sú osadené AC boxami s maximálnym výkonom 22 kW. Nové ultra-rýchle nabíjačky sú na mieste pôvodných Tesla wallboxov, ktoré boli kompletne odstránené.

Nabíjacie stanice aj pre firmy

Spoločnosť ZSE umožňuje montáž rýchlonabíjacej stanice aj rôznym firmám. K dispozícii sú dva varianty Rental a Invest. Cena za stanicu s výkonom 20 kW (DC) a 22 kW (AC) je 499 € jednorazovo a 499 € mesačne, pričom cena nezahŕňa inštaláciu.

Tá sa určí na základe obhliadky, pričom doba viazanosti v režime Rental je 36 mesiacov. Ak sa firma rozhodne pre režim Invest, tak nabíjacia stanica s rovnakým výkonom 20 kW (DC) a 22 kW (AC) stojí 18 900 € jednorazovo a 190 € mesačne.

Nabíjaciu stanicu je možné využívať od dnešného dňa, čím sa opäť o niečo rozrástla sieť nabíjacích staníc. Je viac ako pravdepodobné, že podobné nabíjacie stanice budú postupne pribúdať aj na ďalších miestach na území Slovenska, pričom pridávať sa budú aj ďalšie slovenské, ale aj zahraničné spoločnosti.

To je veľmi dobre, nakoľko s čoraz lepšou sieťou nabíjacích staníc môžu rásť aj predaje elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom