Aj keď je Čína nádherná krajina s množstvom dychberúcich scenérií, ľudia žijúci v danom komunistickom režime to nemajú vôbec ľahké. Po rôznych kontroverzných rozhodnutiach ako je sociálny index či uniformy na sledovanie žiakov prichádza ďalšie opatrenie, ktoré nie je o nič lepšie než tieto.

V provincii Hebei na severe Číny totiž Najvyšší ľudový súd odklepol návrh, ktorý v populárnej aplikácií WeChat prinesie novú funkciu, ktorá bude v blízkom okruhu zobrazovať ľudí, ktorí niekomu dlhujú peniaze. Zatiaľ by táto funkcia mala byť dostupná len v danom regióne no už len fakt, že niečo také bude znie dosť strašidelne. Naviac, ak pri daných ľuďoch budú aj ich kompletné informácie.

Cieľom je podľa súdu vytvoriť sociálne dôveryhodné prostredie

Samotné rozšírenie pre aplikáciu je už hotové a schválené a čaká sa už len na jeho implementáciu. Používatelia budú mať k dispozícii mapu, kde v okruhu 500 metrov uvidia dlžníkov. Kliknutie na ľubovoľnú osobu ukáže jeho kompletné osobné informácie, vrátane čísla občianskeho preukazu či fotky. K nahlasovaniu osôb, ktoré majú dostatok peňazí na zaplatenie dlhov, no nerobia tak, sú vyzvaní samotní používatelia.

Cieľom má byť vytvorenie sociálne dôveryhodného prostredia, kde sa ľudia nevyhýbajú svojim povinnostiam voči veriteľom. Ochrana súkromia tak v tejto krajine je zrejme len pojmom kdesi v osnovách, no v realite je situácia úplne iná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom