Na rozdiel od väčšiny krajín, v Číne ešte stále prevláda komunistický režim, ktorý je v mnohých ohľadoch prísny a kontroverzný. Spomenúť možno kamery v uliciach, ktoré snímajú tváre ľudí, porovnávajú s dostupnou databázou a následne podľa ich konania v spoločnosti im udeľujú tzv. sociálny index, ktorý im pridáva, resp. uberá rôzne výhody a možnosti v spoločnosti. 

Podobné kontroverzné rozhodnutie sa čínska vláda rozhodla učiniť aj teraz a to predstavením nového typu uniformy, ktoré v sebe majú integrované čipy, na základe ktorých možno sledovať príchod / odchod žiakov zo školy a rovnako ich pohyb. Uniformy už používa viac ako desať škôl na juhu Číny a ide o opatrenie v rámci 5 ročného plánu inteligentných škôl. Iné školy zas využívajú kamery na sledovanie tváre, ktoré slúžia na kontrolovanie pozornosti žiakov, prípadne sú umiestnené v jedálňach pri výdaji stravy.

Sledovanie aj po skončení vyučovania

Vo vnútri uniformy sa nachádzajú dva čipy, ktoré spolupracujú s ostatnými technológiami v škole. Pri každom vstupe do školy sú využívané aj kamery s rozpoznávaním tváre, ktoré porovnávajú údaje z čipu s údajmi z databázy a akékoľvek nezhody sú automaticky oznámené. Tým sa eliminuje možnosť, aby si niektorí študenti zamenili bundy medzi sebou. Upozornenie nastane aj vtedy, ak žiak počas vyučovania zaspí, prípadne opustí triedu alebo školu ak mu to nie je dovolené.

čipy v uniformách
Zobraziť celú galériu (1)
@zhengzhouinfo/Twitter

Prečítaj si tiež
Čína povýšila sledovanie obyvateľov na novú úroveň. Celý svet sa pýta, kde ostala demokracia?

Pomocou mobilnej aplikácie môžu svoje deti sledovať aj rodičia a rovnako tak vidia aj ich výdavky a môžu im stanoviť hornú hranicu. Zatiaľ čo riaditelia škôl sú s dochádzkou nadmieru spokojní, ozývajú sa aj negatívne ohlasy, podľa ktorých je to celé padnuté na hlavu a výrazne to narúša súkromie. Čipy totiž žiakov sledujú aj mimo vyučovania, čo by však nemalo byť kontrolované a žiadne dôsledky by z toho nemali byť vyvodzované.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom