Elektromobily idú v Číne „na dračku“, okrem domácich automobiliek ako BYD, Nio či Xpeng sa na tomto trhu dobre adaptovali aj nemeckí výrobcovia áut a Tesla. Lídrom na trhu však nie je ani jedna z vyššie menovaných, najpredávanejším elektromobilom je prekvapivo Hongguang Mini s cenou okolo 4000 €, informuje portál Bloomberg.

Za týmto unikátnym elektromobilom stoja automobilky SAIC Motor a Guangxi Automobile, ktoré navyše zastrešuje americký gigant General Motors. Malý mestský elektromobil Hongguang Mini sa vyrába v meste Liuzhou, kam navyše presmerovali časť svojej výroby aj dodávatelia komponentov, vďaka čomu sa podarilo ešte viac znížiť výrobné náklady.

Za 9 mesiacov sa automobilke podarilo v Číne predať neuveriteľných 270 000 kusov tohto auta, čím z pomysleného trónu zosadila americkú Teslu a Hongguang Mini sa tak stal najpredávanejším elektromobilom v krajine.

GM

Ešte ambicióznejšie ciele

Predajné čísla automobilky SAIC sú skvelé, no ciele do budúceho roka sú ešte vyššie. V priebehu nasledujúceho roka plánuje automobilka predať až 1,2 milióna kusov, čo sa rovná predajom všetkých nových elektromobilov v Číne za rok 2020.

Úspech tohto malého mestského auta tkvie v niekoľkých veciach. Prvou a bezpochyby tou najdôležitejšou je jeho cena. Taká Tesla Model 3 sa v Číne predáva za 32 000 €.

NEPREHLIADNI
V Číne šokoval nový kráľ predaja elektromobilov. Je ním extrémne lacný model, ktorý predbehol Teslu

Aj keď Hongguang Mini prakticky nie je možné s Teslou porovnávať, veľkému množstvu používateľov takéto malé auto úplne stačí a za sumu okolo 3700 € ide pri jeho kúpe o jasné voľbu.

Ďalším obrovským plusom sú možnosti jeho modifikácie. Auto sa predáva až v 20 farebných kombináciách a celý vzhľad exteriéru sa dá navyše perzonalizovať pomocou rôznych nálepiek od loga Nike až po Hello Kitty.

GM

Práve táto možnosť predurčuje auto pre mladých ľudí. Vďaka širokým a prakticky neobmedzeným možnostiam úpravy je každé auto unikátne a dokonale reflektuje osobnosť svojho majiteľa.

Mimo „domova“ pomerne neznámy

Mimo svojho domova, teda mesta Liuzhou, kde sa Hongguang Mini vyrába, je toto elektrické auto stále pomerne „neznáme“. Obyvatelia väčších miest ako Šanghaj či Peking radšej siahajú po väčších a prémiovejších elektromobiloch.

V týchto mestách tak tvorí Hongguang Mini iba 6 % podiel z predajov. Vedenie spoločnosti sa ale bude aj naďalej usilovať , aby so svojim elektromobilom prerazilo aj medzi náročnejšími zákazníkmi.

V rámci toho plánuje automobilka rozširovať portfólio vozidiel a už čoskoro by sa mal Hongguang Mini začať predávať aj vo verzii kabrio. Okrem toho aktuálne automobilka vyvíja ešte menší, dvojmiestny elektromobil, ktorý má opäť absolútne cieliť na mladých ľudí.

GM

Vedenie automobilky taktiež plánuje so svojim lacným elektromobilom preraziť aj na trhy mimo Číny, jedného dňa sa tak možno dočkáme dostupného elektrického auta aj u nás.

Ideálny parťák do mesta

Parametrami nejde o žiaden trhač asfaltu a ani kráľa v dojazde na jedno nabitie, no na mestské jazdenie výkon a kapacita batérie bohate stačia.

Najmenší štvormiestny elektromobil na svete je poháňaný motorom s výkonom 13 kW a dosahuje maximálnu rýchlosť 100 km/h. Dĺžka je situovaná na 2917 mm, šírka na 1493 mm, výška na 1621 mm a dĺžka rázvoru kolies dosahuje 1940 mm. Zadné sedadlá sa dajú sklopiť, čím vznikne batožinový priestor s objemom 741 l.

GM

Podľa Insideevs je Hongguang Mini v ponuke v 3 verziách s dvomi rôznymi kapacitami batérie. Základný model je vybavený 9,2 kWh batériou s dojazdom 120 km podľa domácej čínskej normy NEDC. Najdrahšia verzia disponuje batériou s kapacitou 13 kWh a dojazdom 170 km.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom