Počas uplynulého víkendu sa naša redakcia zúčastnila turnaja Intel Extreme Masters 2018 v poľských Katoviciach. Počas troch dní sme mohli sledovať tie najlepšie tímy v hre Counter Strike:Global Offensive, ako spoločne súperia o titul Majstra sveta. Po napínavom, takmer 7 hodinovom finále, sa ho dočkal švédsky celok Fnatic, ktorý tak ukončil dlhotrvajúcu sériu svojich neúspešných turnajov.

V minulosti prevládal fakt, že hranie hier je len strata času, a že nikam nevedie. To už dnes neplatí a profesionálny hráči majú vlastné zmluvy s organizáciami a dostávajú svoj plat. Rovnako aj pohľad spoločnosti na nich sa postupne mení a je nutné povedať, že byť hráčom hier na vrcholovej úrovni nie je nič jednoduché. Pravidelný tréning, vymýšľanie taktík, analýza súpera a veľa ďalších vecí, známych z klasických športov platia aj v tomto prípade. Rovnako tak aj esportový hráči sú veľkými hviezdami a na ich podpis, či fotku čakajú rady fanúšikov.

Zobraziť celú galériu (16)
Sandra Biegun/ Red Bull Media House

Po celom svete sa navyše konajú obrovské turnaje, s ešte väčšími výhrami. Jeden taký sa konal aj v poľských Katoviciach, ktoré sú od slovenských hraníc vzdialené len niekoľko kilometrov. Naša redakcia dostala možnosť tento turnaj navštíviť, a ako to vyzeralo si mohol sledovať aj na našom Instagrame či v živom komentári.

Atraktívny event s bohatými sprievodnými akciami

Intel Extreme Masters  v Katoviciach nebol len o famóznych hráčskych výkonoch. Počas čakania na zápasy bol pre návštevníkov pripravený bohatý sprievodný program. Hneď vedľa haly sa konalo menšie expo, kde malo zastúpenie niekoľko spoločností. Predovšetkým šlo o značky z herného sveta, kde si mohli návštevníci zakúpiť priamo aj ich produkty. Okrem toho bolo k dispozícií hneď niekoľko miest, kde si bolo možné zahrať hry ako PUBG, CS:GO, Rocket League či Fortnite. Nechýbali rôzne súťaže o skvelé ceny a možnosť si vyskúšať virtuálnu realitu.

Zobraziť celú galériu (16)
Sandra Biegun/ Red Bull Media House

Napínavé  finále, v ktorom sa rozhodlo až takmer po 7 hodinách

Veľké finále, na ktoré všetci čakali sa odohralo v nedeľu, keď sa proti sebe postavili tímy Fnatic a FaZe Clan. Na rozdiel od Fnatic, ktorý počas turnaja vyhrali všetky zápasy, to momentálne najlepší tím sveta FaZe Clan nemal až také ľahké. Predovšetkým vo štvrtfinálovom zápase proti Cloud9 im hrozilo vypadnutie turnaja, keď za stavu 10:14 prehrali proti pištoliam. Dôvodom boli technické problémy, no našťastie pre nich došlo k reštartu kola a zápas sa nakoniec dostal do predĺženia, v ktorom uspel Faze Clan 22:20. Svojmu súperovi tak oplatili nedávnu prehru z januárového finále Majoru v Bostone.

Fnatic a FaZe Clan sa proti sebe stretli ešte počas skupinového zápasu, v ktorom tím nášho Slováka Guardiana podľahol pomerom 2:0. Odvetný zápas vo finále tak sľuboval veľkú drámu, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Hralo sa systémom BO5, pričom vyhral tím, ktorý ako prvý získal 3 výhry na mape. Že šlo o skutočne napínavý a vyrovnaný zápas potvrdzuje aj fakt, že sa sa odohralo všetkých 5 máp, pričom v dvoch z nich sa muselo ísť do predĺženia. Boli sme svedkami viacerých akcií, ktoré vyrážali dych a dokázali Spodek arénu s kapacitou 11 500 ľudí postaviť na nohy. Jednu z najlepších akcií predviedol aj náš Slovák Guardian, keď si na mape Overpass dokázal sám poradiť s celým tímom Fnatic.

Nenechaj si ujsť!
Náš profesionálny esport hráč GuardiaN predviedol akciu snov a postavil na nohy tisíce ľudí

Rozhodnutie o tom, kto sa stane Majstrom Sveta prišlo až na poslednej mape Train. Oba tímy na nej ukázali, že vo finále sú právom a na výsledok sme si museli počkať až v predĺžení. To dopadlo úspešnejšie pre Fnaticov, ktorí tak po dlhom čase ukončili sériu, keď z turnajov odchádzali naprázdno. Naopak FaZe Clan pokračuje v smole z Majora v Bostone, kde takisto obsadil druhú priečku. Sklamanie v tíme FaZe bolo po prehre jasne badateľné, no aj naďalej si dokázali udržať štatút najlepšieho tímu na svete.

Fnatic ti touto výhrou polepšil celkovo o 4 priečky a momentálne mu patrí piate miesto. Je nutné vyzdvihnúť hlavne heroické individuálne výkony hráčov Robina ‚‚flusha’’ Rönnquista a Nikolu ‚‚Niko’’ Kovača. Nezaostával ani Guardian, ktorý počas celého turnaja podával vyrovnané výkony a patril medzi najlepších hráčov na pódiu.

Nasledujúcim veľkým turnajom bude onedlho Dreamhack Masters vo francúzskom Marseille. Konať sa bude 18. – 22. apríla a je dotovaný sumou 250 000 dolárov. Na ňom sa s týmom Mousesports objaví ďalší Slovák Martin ‚‚Styko’’ Styk a Čech Tomáš ‚‚Oskar’’ Šťastný, takže sa je rozhodne na čo tešiť. Ak si náhodou celé finále premeškal, môžeš si ho pozrieť z oficiálneho záznamu ESL.

Osobné hodnotenie turnaja – Maťo

Pre mňa ako zanieteného hráča a to predovšetkým CS:GO bola účasť na tomto turnaji splneným snom. Obrovsky som si užil ako atmosféru v Spodek aréne, tak aj samotné zápasy. Vidieť zápasy a hráčov naživo bolo niečo, na čo budem ešte dlho spomínať. Z celého víkendu si odnášam skvelé spomienky a zážitky. Aj keď som pravidelne sledoval ako československú, tak aj svetovú scénu, je to niečo úplne iné, ak toho môže byť človek súčasťou. Preto si myslím, že každý hráč by mal podobný turnaj niekedy navštíviť, pretože je to niečo neuveriteľné. A rovnako tak to odporúčam aj tým, čo si myslia že hranie hier je strata času. Verím že po návšteve by zmenili svoj názor. Hlavne ak by boli svedkami takmer 7 hodinového finálového zápasu.

Osobné hodnotenie turnaja – Pali

Pre mňa bola účasť na turnaji v Katoviciach z počiatku trochu odlišná ako u Maťa. Pred týmto víkendom som totiž esport bral vlastne len výrazne okrajovo a sám som bol zvedavý, čo mi nová skúsenosť prinesie. No po dvoch veľmi intenzívnych dňoch strávených v spoločnosti hráčskej komunity som mohol skutočne zažiť, aký potenciál sa v tomto športe skrýva. Profesionálne hranie je v podstate vrcholový šport, kde hráči denne trénujú, počas zápasov dodržiavajú taktiku trénerov a celý čas prejavujú obrovskú psychickú odolnosť a tímového ducha (finále trvalo neuveriteľných 7 hodín). Čo je ale hlavné, tento šport prináša radosť divákom a zabáva stovky tisíc fanúšikov po celom svete. Esport má po tomto víkende môj absolútny rešpekt. Táto scéna v najbližších rokoch obrovsky narastie a budeme o nej výraznejšie počuť aj u nás, a je to absolútne v poriadku.

Za pozvanie na turnaj a príkladnej starostlivosti počas celého víkendu ďakujeme tímu Red Bull a aj československej organizácii eSuba.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP