Odborníci varujú, Zem môže v najbližších hodinách zasiahnuť ďalšia geomagnetická búrka, informuje iMeteo. Okrem výpadkov niektorých technológií sa rozšíri aj majestátna polárna žiara, na podobnú búrku doplatila aj Muskova kozmická spoločnosť SpaceX.

Prichádzajúca geomagnetická búrka, ktorú spôsobil výron koronálnej hmoty Slnka, dosiahne úroveň G1, čím sa radí medzi tie najslabšie možné, napriek tomu však pomerne rizikové udalosti. Ako vysvetľuje SpaceWeather, práve takáto búrka spôsobila predčasný koniec niekoľkých desiatok satelitov Starlink.

Hrozia krátkodobé výpadky mobilného signálu, internetu či satelitných technológií. Najcitlivejšie je v tomto prípade GPS, ktoré používa značná časť sveta. O žiadnu katastrofu sa ale, samozrejme, nejedná a aj tieto výpadky budú len dočasné.

V niektorých oblastiach môže dôjsť aj ku kolísaniu elektrickej siete či slabnutiu šírenia vysokofrekvenčného rádia, najmä vo vyšších zemepisných šírkach. Polárna žiara sa vďaka búrke objaví južnejšie, než je zvykom, v našej šírke ju však rozhodne neuvidíme.

Najprv zasiahla Venušu

Výron koronálnej hmoty, ktorý búrku spôsobí, najprv zasiahne úplne inú planétu, Venušu. Samotný výbuch pritom dosiahol intenzitu C3 a podľa IndiaToday pochádza zo škvrny AR2939. Materiál v podobe plazmy narazí do zemskej magnetosféry rýchlosťou až 2 160 000 km/h.

Keďže však Venuša nemá také magnetické pole, ako Zem, koronálna hmota nespôsobí polárnu žiaru a miesto toho spôsobí eróziu malej časti atmosféry. V extrémnych prípadoch sú hviezdy schopné pripraviť planéty o všetku atmosféru a to aj v prípade, že majú magnetické pole, ktoré by ich malo v iných prípadoch dostatočne chrániť.

ESA / NASA

Geomagnetická búrka na Zemi dokáže dosiahnuť aj oveľa väčšie rozmery, ako napríklad v roku 1 859. Takzvaná Carringtonova udalosť vtedy spôsobila tak neuveriteľne silnú polárnu žiaru, až si baníci v Spojených štátoch začali pripravovať raňajky v domnienke, že je už ráno.

Podobné incidenty nielen že potvrdzujú potenciálne riziko, ktoré koronálne výrony hmoty predstavujú, ale tiež potrebu oveľa lepšieho a podrobnejšieho pochopenia týchto procesov a nutnosť systému včasného varovania pred nimi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú