Zdôvodňuje to tým, že pri dojednaní a podpise dodatku č. 2 k zmluve o spolupráci z roku 2017 medzi Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a firmou SK-NIC bol porušený verejný záujem.

Združenie prevádzkovateľov webhostingu (ZPW) podáva trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre zmluvu štátu so správcom registra národnej domény sk. Zdôvodňuje to tým, že pri dojednaní a podpise dodatku č. 2 k zmluve o spolupráci medzi Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a spoločnosťou SK-NIC, a. s., z roku 2017 bol zo strany osôb konajúcich v mene štátu porušený verejný záujem.

Informoval o tom vo štvrtok zástupca ZPW Ondrej Jombík s tým, že zároveň podávajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými financiami. Zmluvu považujú za nevýhodnú pre štát. Úrad vicepremiéra v čase podpisu dodatku zmluvy viedol Peter Pellegrini.

Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu informovala, že si dali vypracovať bono právnu analýzu od renomovanej kancelárie Kinstellar. Na základe analýzy a informácií JANA (organizácia celosvetovo dohliadajúca napríklad na prideľovanie IP adries, vyplynulo, že zmluva so súkromnou firmou SK-NIC je prakticky neukončiteľná.

„Zmluva obsahuje dodatok, podľa ktorého je podpísaná na dobu určitú, ktorá sa končí v momente, keď SK-NIC príde o delegáciu, teda správu národnej domény. Problém je, že o tom, či firma príde o delegáciu, rozhoduje aj ona sama. Ak sa SK-NIC nerozhodne prísť o toto oprávnenie, zmluva sa neskončí a štát musí využívať služby tejto spoločnosti,“ uviedol právnik a správca Nadácie Zastavme korupciu Peter Kováč.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom