Čínska automobilka NIO pred dvomi rokmi spustila inovatívnu novinku vo svete elektrických vozidiel. Namiesto nabíjania batérií predstavila ich výmenu a aktuálne už dosiahla významný míľnik 1 000 000 výmien.

Aktualizácia 13.9.2020

Automobilka NIO dosiahla 5. októbra 2020 ďalší významný míľnik. Svojim zákazníkom v elektromobiloch vlastnej značky vykonala už 1 milión výmen batérií. V máji 2020 pritom mala na konte iba polovicu z tohto čísla.

Celkový počet staníc na automatizovanú výmenu batérie v súčasnosti dosahuje počet 155. Popri tomto dôležitom míľniku s počtom vykonaných výmen batérií sa automobilke podarilo prelomiť ešte jeden dôležitý bod – je nám nájazd viac ako jednej miliardy kilometrov na svojich elektromobiloch, informoval portál InsideEVs.

Auto s najväčším počtom výmen sa zastavilo v automatizovanej stanici na výmenu batérie už viac ako 500-krát. Aj tieto čísla iba potvrdzujú. že používatelia si služby na výmenu batérií v elektromobiloch nesmierne obľúbili.

Pôvodný článok

Už skôr sme našich čitateľov informovali o čínskej automobilke NIO, ktorá priniesla inovatívny prístup k nabíjaniu elektrických automobilov, známy ako Power Swap. Spoločnosť totižto pristúpila k riešeniu, ktoré obchádza klasické nabíjanie batérií a namiesto zdĺhavého čakania na doplnenie potrebnej energie je zákazníkovi batéria jeho vozidla vymenená za menej ako 6 minút.

Inovatívny prístup k výmene batérií, ktorý dosiahol pozoruhodný míľnik

Ako píše portál Inside EVs, spoločnosť aktuálne slávi pozoruhodný míľnik, nakoľko od spustenia služby na domácom čínskom trhu dosiahla kumulatívny počet 500 000 výmien batérii. K dosiahnutiu tohto počtu došlo 25. mája, pričom prvá stanica na výmenu batérii bola otvorená 20. mája 2018. Výmena batérii je pritom dostupná pre dva modely, konkrétne ES6 a ES8.

Zobraziť celú galériu (3)
Kumulatívny počet dosahoval ešte 25. marca tohto roka takmer 370 000 výmien batérii. V poslednom období tak služba zaznamenala enormný záujem. Zdroj: NIO

Celkovo spoločnosť dosiahla kumulatívne predaje týchto modelov na úrovni 38 900 kusov. Za posledné dva roky tak spojazdnila celkovo 131 staníc na výmenu batérii v 58 mestách, pričom v marci tohto roku ich bolo 123. Do konca roka 2020 tak automobilka plánuje pridať ešte ďalších 50 staníc aby podporila dlhší dojazd svojich modelov.

Podľa automobilky sa tak jedná o jednu z najobľúbenejších služieb: „Služba Power Swap je jadrom „nabíjateľných, ​​vymeniteľných a upgradovateľných“ používateľských skúsenosti spoločnosti NIO, spolu s komplexnou kontrolou batérií a elektronických pohonných jednotiek. Táto infraštruktúra tiež umožňuje používateľom neustále využívať výhody rozvoja technológie batérií s ľahkosťou ich rozšírenia na vyššiu kapacitu a lepší výkon jednoduchou výmenou.“

Nie všetci majitelia takmer 40 000 predaných vozidiel podporujúcich výmenu batérii však službu využili. Niektorí ju buď nepotrebovali alebo naopak žijú v oblastiach, kde sa stanice pre výmenu batérii nenachádzajú. Podľa posledných údajov z marca tohto roka využilo tieto stanice asi len 48,7 % všetkých predaných automobilov, čo je možné vidieť v priebehu času v priloženej infografike.

Zobraziť celú galériu (3)
Percentuálny podiel vozidiel využívajúcich službu Power Swap. Zdroj: NIO

Pre všetky elektrické vozidlá automobilky NIO, ktoré výmenu podporujú, sú dostupné 70 kWh a 84 kWh batérie. Čoskoro však k ním pribudne aj 100 kWh batéria, ktorá ponúkne vozidlám dlhší dojazd. Zároveň NIO vyvíja už 2. generáciu staníc na výmenu batérií, ktoré nevyžadujú zdvíhanie vozidiel. Malo by to byť jednoduchšie, spoľahlivejšie, lacnejšie a zároveň by to malo používateľom šetriť čas ešte viac.

Aktuálna generácia staníc na výmenu batérie dokáže vymeniť batériu za približne 6 minút. Celý tento proces, ktorý zaznamenal priamo v akcii portál Inside EVS s modelom ES6, je možné vidieť na videu vyššie. Automobilka dokonca ponúka možnosť plánovania výmeny batérie, aby sa nestalo, že zákazník bude čakať v radoch. Ide tak naozaj o zaujímavé riešenie, ktoré sa snáď dostane jedného dňa aj do Európy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP