Najpálčivejšou otázkou pri elektromobiloch je okrem iného dojazd. Ten patrí medzi hlavné aspekty, pri rozhodovaní sa, ktorý model si vybrať. Nabíjanie elektromobilu trvá výrazne dlhšie ako tankovanie bežného auta so spaľovacím motorom a preto ak sa rozhodneš ísť do elektromobilu, musíš zmeniť svoje zmýšľanie. Čo ak je tu predsa len ešte jedna možnosť a svoj elektromobil už nebudeš musieť nabíjať?

S touto myšlienkou prišla čínska spoločnosť NIO so sídlom v Šangaji, ktorá sa špecializuje na výrobu elektrických autonómnych vozidiel. Spoločnosť ročne vyrobí a predá niekoľko tisíc elektromobilov, pričom svoju pôsobnosť v súčasnosti upriamuje hlavne na domovský čínsky trh. Postupne sa však snaží preraziť aj na nemeckom, britskom či americkom trhu.

Riešenie spoločnosti NIO totiž spočíva v tom, že po vybití batérie jednoducho zastavíš v obslužnej stanici, ktorá pripomína malý pneuservis. Robotizovaná linka tvoje auto nadvihne a v priebehu pár minút vymení vybitú batériu za úplne novú. Takýmto spôsobom máš k dispozícii plný dojazd a ušetrených niekoľko desiatok minú drahocenného času, informuje Technode.

Týmto spôsobom spoločnosť okrem iného demonštruje aj to, že v Číne je snáď možné úplne všetko. Netreba však zabúdať aj na to, že o niečo podobné sa už v minulosti usilovala aj automobilka Tesla, ktorá však svoje plány zabalila po tom, ako o tento typ služby nebol príliš veľký záujem.

Ako uvádza samotná spoločnosť, ide vôbec o prvú nabíjaciu stanicu svojho druhu na svete. Ponúka viac ako 500 patentovaných technológií, pričom výmena starej batérie za novú má trvať len 3 minúty. Vďaka modulárnemu dizajnu stanica zaberá miesto ako tri parkovacie státia, takže je predpoklad, že sa zmestí takmer všade. V súčasnosti spoločnosť NIO prevádzkuje v Číne niečo cez 100 podobných staníc od Pekingu po Šanghaj a Šenzen.

Automobilka si pýta za jednu výmenu batérie okolo 25 dolárov, čo môže byť pre mnohých ľudí až príliš veľa, informuje Green Car Reports. V súčasnosti však majitelia elektrického SUV NIO ES8 a elektrického NIO ES6 majú výmenu batérií zdarma, čo je naozaj obrovský bonus, ktorý im ušetrí nielen čas, ale aj slušný balík peňazí.

Spoločnosť okrem spomínanej nabíjacej stanice ponúka pre svojich zákazníkov aj ďalší rad rôznych zaujímavých výhod, medzi ktoré patrí napríklad aj služba NIO Power Mobile. Ide o špeciálne dodávky, ktoré fungujú ako nabíjacie mobilné banky. V prípade, že máš už veľmi malý dojazd a najbližšia nabíjacia stanica je až príliš ďaleko, energia príde doslova až k tebe. Pomocou nabíjacej dodávky si môžeš svoje vozidlo nabiť na ďalších 100 km dojazdu.

Sme svedkami budúcnosti nabíjania?

Nie je však zatiaľ známe, či bude táto služba pre spoločnosť zaujímavá aj z dlhodobého hľadiska. Takýto model je síce zaujímavý a určite pre mnohých majiteľov elektromobilov aj vítaný, no pre istú skupinu to môže byť služba, ktorú si nebudú môcť dovoliť. Je potrebné brať do úvahy fakt, že aj prevádzkovateľ musí z niečo žiť a nemôže byť neustále v strate. Ďalej je potrebné brať do úvahy aj fakt, že vybudovanie podobných staníc si vyžaduje značné finančné výdavky.

V neposlednom rade je potrebné vyčleniť financie aj na prípadný servis robotizovanej linky, sklad a následné nabíjanie vybitých batérií či vývoj. V súčasnosti dokážu linky vymeniť batériu len na elektromobiloch značky NIO, no ak by sa spoločnosť rozhodla poskytovať svoje služby aj pre zákazníkov ich automobiliek, proces by sa výrazne skomplikoval.

Na trhu sa totiž nachádzajú desiatky elektromobilov, ktoré sa líšia veľkosťou batérií, kapacitou a v neposlednom rade aj ich konštrukčným riešením či umiestnením. To by mohlo predstavovať problém, ktorý by celú záležitosť ešte viac predražil a celý projekt by tak už definitívne nemusel dávať žiaden význam. Musíme však dúfať, že podobných riešení sa chytia aj ďalšie automobilky, aby sa tak mohol čo najskôr vyriešiť problém so zdĺhavým nabíjaním elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom