Úspešný seriálový projekt 13 Reasons Why, ktorý bol v rámci Netflixu odvysielaný pred troma rokmi, sa už čoskoro dočká svojho vyvrcholenia. Štvrtá a zároveň posledná séria dostala na streamovacej službe oficiálny dátum vydania i vôbec prvú upútavku.

Nastal čas povedať zbohom seriálovým obľúbencom z Liberty High. Jeden z najobľúbenejších pôvodných seriálov od Netflixu totiž už čoskoro dospeje do svojho finále. Labutiu pieseň 13 Reasons Why odspieva v piatok 5. júna, kedy bude v rámci služby sprístupnených všetkých 13 epizód prichádzajúcej 4. série.

Dramatická upútavka opäť sľubuje emóciami nabitý príbeh, v ktorom budú obľúbení i nenávidení tínedžeri zisťovať, čo sa stalo Montymu. Dej sa bude vo veľkom samozrejme točiť aj okolo Claya, na ktorom si jeho tajomstvá začínajú vyberať daň a sympatický introvert stráca kontrolu nielen nad vypätou situáciou, ale tiež vlastným zdravím.

Showrunner seriálu Brian Yorkey v rozhovore pre Entertainment Weekly potvrdil, že na fanúšikov opäť čaká emóciami nabitý kolotoč s množstvom prekvapivých zvratov i nečakaných odhalení. Tými bol 13 Reasons Why známy už od vynikájucej prvej série, ktorá vznikla na motívy rovnomenného románu spisovateľa Jaya Ashera.

Kontroverzie aj úpadok kvality

Ďalšia série nanešťastie znamenali silný kvalitatívny úpadok a vynikajúcej prvej série sa vyrovnať nedokázali. Vo veľkej miere za to mohla aj silná kontroverzia, ktorú seriál po svojej premiére v roku 2017 vyvolal.

moviestillsdb.com

Na tvorcov sa sypalo množstvo kritiky za explicitné zobrazenie Haninej samovraždy. Spoločenský tlak bol v tomto prípade tak silný, že Netflix sa neslávne známu scénu vo vani rozhodol zo seriálu celkom odstrániť.

Neprehliadni
Toto je aktuálne 10 najsledovanejších titulov Netflixu na Slovensku

Zdravotný inštitút NCBI vo svojej správe napríklad varoval, že seriál v Spojených štátoch spustil lavínu internetových vyhľadávaní návodov, ako spáchať samovraždu, ktoré po premiére 13 Reasons Why stúpli až o 26 %. Kontroverzii sa však nevyhli ani ďalšie témy ako šikana na školách či znásilnenie mladistvých.

Tvorcovia v ďalších sériách preto ubrali z plynu, absencia knižnej predlohy i silná spoločenská diskusia napokon z ďalších sérií 13 Reason Why spravili len jemne nadpriemerný tínedžerský seriál. Či sa finálna séria dokáže od svojich dvoch predchodcov významnejšie odlíšiť uvidíme na začiatku júna. Potvrdené bolo, že nová séria na Netflix príde aj s českým dabingom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom