Pred pár dňami sme priniesli článok o výhrach v e-sportových turnajoch, ktoré prekonávajú aj sumy získané za výhru na Wimbledone. To je síce pravda, no celé to mohlo pre niekoho pôsobiť mylne, a preto si túto tému bližšie priblížime. 

Elektronický šport rastie raketovým tempom a po celom svete sa usporiadavajú turnaje, ktoré sú dotované miliónmi dolárov. Víťaz si tak dokáže zarobiť poriadne slušný balík, a to „len“ tým, že hrá hry a je v nich dobrý. Či sa to radí medzi šport alebo nie, je už otázka pre iných, no nie je tajomstvo, že už čoskoro možno hranie hier uvidíme aj na olympijských hrách.

Výhry sú vyššie, no peniaze sa získavajú aj iným spôsobom

Je pravdou, že turnaje v elektronickom športe sú dotované obrovskými sumami a správne bolo uvedené, že tá suma v niektorých prípadoch prekračuje výhry napríklad vo Wimbledone. Nedá sa to však zovšeobecniť a veľmi to záleží aj od popularity danej hry a kým napríklad v hre Hearstone sa maximálny prizepool pohybuje na úrovni 1 milióna dolárov, nedávno skončený turnaj International 2019 v hre Dota 2 bol dotovaný takmer 35 miliónmi dolárov. Víťazný tím si pritom odniesol peknú čiastku, až 15,6 milióna dolárov.

Takto to vyzeralo na turnaji International v hre Dota 2 Zdroj: Flickr

Tohtoročný víťaz Wimbledonu si oproti tomu prilepšil „len“ o necelé tri milióny. Po rozpočítaní výhry medzi jednotlivých členov tímu sa pravdepodobne dostaneme na rovnakú, možno aj nižšiu sumu, než akú ma jednotlivec v tenise. To však nič nemení na tom, že rovnakými sumami (celkovo) sú dotované svetové turnaje v tenise a v napríklad v takej Dote 2.

Počul si už niekedy o Johanovi Sundsteinovi? Pravdepodobne ešte nie. Ide pritom o najlepšieho hráča Doty 2 na svete. Má 25 rokov a za svoju kariéru si vďaka účasti na 108 turnajoch už dokázal zarobiť 6,8 milióna dolárov. Taký Roger Federer už vďaka turnajom zarobil 124 miliónov, nehovoriac o tom, aké čiastky inkasuje vďaka sponzorom (približne 86 miliónov ročne). Pritom nie je ani najlepším hráčom v rebríčku ATP. A to sme len pri tenise. V takom futbale sa točia oveľa väčšie peniaze a tí najlepší hráči zarábajú niekoľkonásobne viac.

Kým slávneho tenistu či futbalistu pozná takmer každý človek z každej generácie, o hráčoch počítačových hier sa to nedá povedať. Hoci majú hráči hier výhry v turnajoch vyššie, ich celkové zárobky sú oveľa nižšie, nakoľko nie sú (až tak) marketingovo príťažliví pre sponzorov a rôzne značky. Známi sú len pre úzku skupinu ľudí, no aj tu je predpoklad, že sa to bude časom meniť. Už dnes si mnoho ľudí dáva za vzor streamera či hráča hier, než slávneho športovca.

Milionárom už aj v mladom veku

V prípade hrania hier je oveľa jednoduchšie začať a vypracovať sa na vrchol už aj v mladom veku a bez väčšieho kapitálu. Všetko čo potrebuješ je mať počítač a dostatok času na trénovanie, zlepšovanie svojich schopností či analýzu protivníka. Príkladom je len 16 ročný Kyle „Bugha“ Giersdorf, ktorý síce nepatrí ani medzi TOP 10 hráčov, no už v tak mladom veku sa mu podarilo vyhrať Svetový pohár v hre Fortnite a domov si odniesol krásnych 3 milióny dolárov.

esportearnigs

Práve hranica 16 rokov je tá, od ktorej môžu hráči vystupovať aj na medzinárodných súťažiach. Je to hlavne z dôvodu obmedzenia veku pri danej hre (napríklad CS:GO). Pracovať na sebe však môžeš už oveľa skôr a nič ti nebráni v tom, aby si sa zúčastňoval rôznych lokálnych turnajov či online súťaží.

Aj samotná hra Fornite rastie neuveriteľným tempom, za čo vďačí silnej diváckej, hráčskej a predovšetkým streamerskej komunite. Nemenej dôležité sú tiež pravidelné aktualizácie hry, vďaka čomu sú hráči stále pripútaný k tomuto fenoménu. Aj keď mnohým ľuďom príde táto hra na smiech a odsudzujú ju, je potrebné s ňou na esportovej scéne rátať.

Stále sú to peniaze, o ktorých sa môže bežnému človeku snívať

Tak či onak, stále je to obrovské množstvo peňazí, ktoré hráč hraním hier dokáže zarobiť (ak je dobrý, samozrejme). Ako hovorí Ivan Lazarov (komentátor, bývalý hráč Counter Strike) pre RTVS, zárobok profesionálneho hráča sa pohybuje okolo 20 tisíc mesačne, pričom to je len základná zložka mzdy priamo od organizácie, v ktorej pôsobí. Samozrejme, aj tu je nutné pripočítať výhry v turnajoch, peniaze od sponzorov a za spolupráce.

Téma: Nástup novej éry?

Nasledujúce tri dni sa v našej téme budeme venovať ešportom, ktoré môžu dostať klasické súťaženie do novej éry. Éry virtuálneho sveta… Profesionálne hranie počítačových hier sleduje približne 450 miliónov ľudí. Absolútne šialenstvo spôsobuje v Ázii a veľmi populárne je aj v Severnej Amerike. Šialené sú aj zárobky z turnajov. Tie dokážu urobiť zo 16-ročného chlapca milionára. Téme sa venuje Tomáš Kotlárik RTVS

Gepostet von Šport v RTVS am Samstag, 24. August 2019

 

Aj v prípade hráčov hier však platí tvrdý režim a bez poriadnej driny by sa im medzi špičku nepodarilo nikdy dostať. Množstvo obetovaného času či hodiny strávené za počítačmi sú len zlomkom toho, na čo sa profesionálny hráč musí pripraviť.

Dostať sa na úroveň, aby ti za hranie hier niekto aj reálne platil, je veľmi, ale naozaj veľmi náročné. Aj tu však platí, že aj hráč hier starne a túto činnosť nemôže vykonávať večne. Magická hranica je v tomto prípade približne 30 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom