Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Každých 18 minút zasiahne Zem záhadný signál a vedci si myslia, že konečne vedia jeho pôvod. Podľa najnovších poznatkov sa totiž zrejme jedná o jeden z najvzácnejších vesmírnych úkazov, informuje ScienceAlert.

Pulzar ako biely trpaslík

Záhadný signál s označením GLEAM-X J162759.5−523504.3 zachytávame každých 18,18 minút (1 081 sekúnd) a to vo frekvencii od 72 do 215 MHz, pričom podľa doterajších meraní sa zdá, že tento objekt nemá svojho partnera a nejedná sa preto o binárny systém.

Vedci si teraz myslia, že tento signál v skutočnosti pochádza od nesmierne vzácneho kozmického objektu, ktorým je pulzar biely trpaslík. Ten je pozostatkom hviezdy, ktorá dosahovala extrémne vysokú rotáciu a vedci si ešte donedávna neboli úplne istí, či vôbec môže existovať.

Casey Reed, Penn State University

Klasický pulzar totiž vzniká z neutrónovej hviezdy s vysokou rotáciou. Biely trpaslík je ale pozostatkom menších hviezd a signál GLEAM-X J162759.5−523504.3 jasne zažiari na 30 až 60 sekúnd každých 18 minút, pričom sa na chvíľu stane jedným z najjasnejších objektov nízkofrekvenčnej oblohy.

Je nečakane jasný

„Nikto nečakal, že priamo takýto objekt detegujeme, pretože sme nečakali, že bude tak jasný. Akýmsi spôsobom premieňa magnetickú energiu na rádiové vlny oveľa efektívnejšie, ako čokoľvek sme videli predtým,“ vysvetľuje astrofyzička Natasha Hurley-Walker z Medzinárodného centra pre rádiový astronomický výskum.

Pôvodne si vedci mysleli, že sa jedná o klasický pulzar. Nastalo však niekoľko problémov a to najmä fakt, že sa signál nezjavuje dostatočne často, teda objekt rotuje pomaly a je príliš jasný. Jedinou možnosťou podľa vedcov, ako píšu vo svojej štúdii, je biely trpaslík.

ZTF/Caltech

Ak sa potvrdia zistenie tejto štúdie ďalšími pozorovaniami, pôjde o vôbec prvý biely trpaslík s podobnými vlastnosťami, aké má klasický rádiový pulzar. GLEAM-X J162759.5−523504.3 sa tak stáva ideálnym kandidátom na ďalšie pozorovania a to aj napriek vzdialenosti približne 4 000 svetelných rokov.

Zem neprestávajú bombardovať

Zem je pod neustálou paľbou podobných signálov, ktorých zdroj je často nemožné identifikovať a v niektorých prípadoch sa ľudia začnú uchyľovať k možnosti, že sa jedná o signál mimozemskej civilizácie. V drvivej väčšine prípadov sa však nakoniec objaví pomerne obyčajné riešenie.

Jedným z takýchto prípadov je dokonca aj záhadný signál, ktorý nakoniec pochádzal z našej vlastnej planéty a nie je dôkazom technologicky vyspelého mimozemského života. Aj v dnešnej dobe a s použitím špičkových technológií je totiž možné pomýliť si pozemské rušenie so signálom z vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú