Už 14 rokov sa vedci snažia rozlúsknuť záhadu prichádzajúcich mimozemských rádiových signálov, no zatiaľ neúspešne. Vďaka kanadskému rádioteleskopu CHIME však teraz budú mať k dispozícii viac než 500 nových a neprebádaných rýchlych rádiových zábleskov.

Zoznam FRB sme rozšírili o stovky nových impulzov

Ako sa píše na webe MIT, pri zachytávaní rýchlych rádiových zábleskov musíme mať aj veľký kus šťastia. Ide o veľmi krátke, ale za to nesmierne intenzívne záblesky, ktoré rádioastronómovia chápu ako prechodný rádiový impulz s dĺžkou v rozmedzí od zlomku milisekundy do niekoľkých milisekúnd. Musíme sa pozerať v správnej chvíli na to správne miesto.

Screenshot/ SciNews/ Youtube

Rýchle rádiové záblesky, známe pod skratkou FRB, pozorne sledujeme už roku 2007, kedy si ich ch v archívnych dátach z pozorovania pulzaru z roku 2001 všimli dvaja vedci. V uplynulých rokoch sme stihli zaznamenať približne 140 FRB a zistiť, že niektoré z nich sa pravidelne opakujú a iné zasa prídu iba raz.

Najnovšie vďaka rádioteleskopu CHIME pribudne do zbierky rýchlych rádiových zábleskov viac než 500 FRB. Teleskop CHIME totiž už v prvý rok svojej prevádzky, 2018 – 2019, stihol zaznamenať 535 nových rýchlych rádiových zábleskov. To samo o sebe naznačuje, že zrejme tieto signály nebudú také ojedinelé ako sme si spočiatku mysleli.

Vedeckí pracovníci projektu CHIME Collaboration nelenili a všetky nové rádiové impulzy „upratali“ do úplne prvého katalógu FRB, ktorý predstavia v najbližších dňoch na stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti. Katalóg by mal výrazným spôsobom rozšíriť súčasnú knižnicu známych FRB a taktiež poskytnúť informácie o ich vlastnostiach.

Rovnako ako aj v niektorých predchádzajúcich prípadoch, aj novo zaznamenané FRB spadajú do dvoch kategórií – opakujúcich a neopakujúcich sa. Z celkového počtu nových FRB dokázali vedci identifikovať 18 opakujúcich rádiových impulzov, zvyšných 517 impulzov bolo detegovaných iba raz. Odborníci si však všimli, že pravidelne opakujúce sa signály sú každým príchodom mierne odlišné. Každá ich nová „dávka“ totiž trvá o niečo dlhšie a sú viac „sústredené“ než ich neopakujúci príbuzní.

Dobrým príkladom pravidelne opakujúceho sa FRB je signál s označením FRB 121102. Ten je jedným z vôbec prvých detegovaných signálov, pričom sa pravidelne opakuje v 157 dennom cykle a prichádza k nám z  3 miliardy svetelných rokov vzdialenej galaxie. Detailné informácie nájdeš v tomto článku.

Uvedené naznačuje, že neopakujúce sa signály vznikajú v úplne iných zdrojoch a s úplne inými mechanizmami ako opakujúce sa FRB. Čo presne by malo byť ich zdrojom, sa zatiaľ s určitosťou stanoviť nepodarilo. Vo vedeckej obci však už dlhú dobu prevláda teória, že ich strojcom by mohli byť magnetary. Vedecká obec pri tejto teórii vychádza najmä z detekcie FRB, ktorá pochádza z našej vlastnej galaxie.

NEPREHLIADNI
Nečakané prekvapenie. Záhadné mimozemské signály k nám pricestovali z pozoruhodného miesta

Pochvala rádioteleskopu

Vďaka novému katalógu budú mať vedci z celého sveta teraz prístup k stovkám FRB, čo jednoznačne otvorí nové cesty a možnosti k vypátraniu toho, kto alebo čo stojí za týmito záhadnými rádiovými signálmi prichádzajúcimi zo vzdialených kútov vesmíru.

Jingchuan Yu, Beijing Planetarium/ NRAO

Zainteresovaní odborníci nešetrili chválou teleskopu CHIME, ktorý pracuje úplne iným spôsobom ako väčšina rádioteleskopov. Podľa dostupných informácií teleskop vôbec nenatáča svoju parabolu, ale iba „nečinne“ sedí a hľadí na oblohu a prichádzajúce signály zachytáva prostredníctvom výkonného digitálneho signalizačného procesora, ktorý dokáže spracovávať dáta rýchlosťou až 7 terabitov za sekundu.

Podľa odborníka z MIT, Kioyshi Masui, práve vďaka tomuto prístupu dokáže CHIME hľadať FRB v „tisíckach smerov súčasne“.

CHIME na základe rozptylu signálu (FRB sa môžu rozptýliť prechodom cez medzihviezdny plyn alebo plazmu) dokázal určiť, že všetkých 535 rýchlych rádiových zábleskov pochádza z nesmierne vzdialených galaxií, čo naopak naznačuje, že za ich vznikom musia stáť extrémne energetické zdroje. Zaujímavosťou je, že odborníci plánujú rozptyl FRB využiť aj na mapovanie distribúcie plynu vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú