Komunita astronómov ostala pred niekoľkými dňami prekvapená najnovším objavom. Observatória totiž zachytili signál z 30 000 svetelných rokov vzdialeného magnetaru v našej galaxii. Takýto jav pritom nebol nikdy predtým v Mliečnej dráhe zaznamenaný. Krátky rádiový signál vyslaný touto hviezdou trval len niekoľko milisekúnd, no bol natoľko silný, že by ho bolo možné detekovať aj v inej galaxii, informuje Science Alert.

Magnetary sú známe ako hviezdy s extrémne silným magnetickým poľom, ktorého sila môže byť až 1 000-násobne vyššia ako v prípade neutrónových hviezd. Vplyvom takejto obrovskej sily sa zároveň mení aj tvar magnetaru, na čo okrem vonkajšieho magnetického poľa naň vplýva aj vnútorná sila hustého jadra.

Dochádza tu teda k „boju“ dvoch síl, pričom rozpad takéhoto magnetaru doprevádzajú aj silné výbuchy gamma žiarenia a röntgenových lúčov. Jadro magnetaru má extrémne vysokú hustotu, čo spôsobuje prechod veľkej hviezdy na supernovu. Supernova môže byť pritom hviezda, ktorá sa po vyčerpaní paliva začala zmršťovať vplyvom vlastnej gravitácie alebo tzv. „biely trpaslík“.

Extrémna magnetická sila magnetaru je aj dnes pre vedcov veľkou záhadou, avšak je známe, že má zásadný vplyv na hviezdu. Práve magnetary majú byť aj zdrojom spomínaného krátkeho rádiového signálu, ktorý je veľmi zriedkavý a kvôli trvaniu len niekoľko milisekúnd ťažko predvídateľný a vedci ho doteraz poriadne nepreskúmali.

Signál z našej vlastnej galaxie prekvapil astronómov po celom svete

Niektoré takéto signály môžu mať pritom väčšiu energiu ako 500 miliónov sĺnk. Astronómovia pritom doteraz zachytili niekoľko takýchto signálov, avšak žiaden z nich zatiaľ nepochádzal priamo z našej Mliečnej dráhy, teda až donedávna.

Dňa 28. apríla sa totiž podarilo zachytiť FRB (Fast Radio Burst), teda krátky rádiový signál z magnetaru vzdialeného 30 000 svetelných rokov od našej Zeme, ktorý vyslal jeden niekoľko milisekundový signál a ten bol zachytený observatóriami v mnohých krajinách.

ESA/Hubble & NASA

Vedci sa snažia po tejto udalosti analyzovať množstvo údajov, no mnohí dospeli k záveru, že zdrojom tohto signálu má byť práve magnetar známy pod označením SGR 1935+2154.

Deň pred zaznamenaním signálu bol objekt pozorovaný viacerými observatóriami a teleskopmi, vrátane teleskopu Swift Burst Alert a nástrojom určeným na pozorovania neutrónových hviezd na ISS, ktorý je známy ako NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer).

27. apríla ešte tento magnetar nevykazoval žiadne anomálie a zvláštne chovanie, avšak vysielal viac gamma žiarenia a röntgenových lúčov, informuje Gizmodo.

CHIME

Nenechaj si ujsť
Záhadné signály: Ani po rokoch výskumu nedokážeme objasniť pôvod častíc z abnormálnych zdrojov vo vesmíre

O deň neskôr však kanadský teleskop navrhnutý pre pozorovanie oblohy a prechodných udalostí (CHIME) zachytil vo vesmíre extrémne silný signál. Detekcia tohto signálu bola detailne popísaná aj v odbornom článku The Astronomer’s Telegram. Spomínaný signál pritom detailne zachytil aj teleskop z Caltechu v projekte STARE2, ktorý je priamo určený na detekciu neďalekých krátkych rádiových signálov.

Tento signál bol zachytený s trvaním niekoľko miliónov janskyho milisekúnd, pričom zvyčajne podobne signály trvajú niekoľko desiatok janskyho milisekúnd (jansky – jednotka hustoty toku elektromagnetického žiarenia v rádioastronómii, pozn. redakcie).

Pixabay

Vedcov však pri zaznamenaní signálu prekvapilo aj to, že jeho súčasťou bolo röntgenové žiarenie. To síce nie je pri magnetaroch ničím výnimočným a ani v prípade magnetaru SGR 1935+2154 nebol podľa Sandra Mereghettiho z talianskeho Národného inštitútu pre astrofyziku neobvyklý, no môže to znamenať, že tieto krátke rádiové signály toho obsahujú viac ako sme schopní zachytiť. Doterajšie signály FBR totiž nikdy neboli zachytené s pri röntgenových alebo gama lúčoch.

Astronómovia zachytili aj pravidelne sa opakujúci signál z hlbokého vesmíru

Signál z magnetaru SGR 1935+2154 teda potvrdzuje jeho pôvod, avšak zároveň vyvoláva otázku, či môže byť magnetar jediným jeho zdrojom.

Vedcom však pomáha pri ďalšom skúmaní týchto signálov. Prednedávnom bol navyše zachytený silný rádiový signál z hlbokého vesmíru, ktorý sa pravidelne cyklicky opakuje každých 16 dní, informoval Space.

Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. Po odhalení tohto cyklického signálu dokonca prišiel vedec z Harvardu s teóriou, že by mohol pochádzať od mimozemskej civilizácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom