Už viac ako pol storočia je spoločnosť Xerox lídrom v oblasti dokumentových technológií a služieb. Globálna firma má svoje zastúpenie aj na Slovensku. Už od roku 1993 má  lokálnu divíziu aj u nás a v súčasnej dobe zamestnáva viac ako 40 zamestnancov. O súčasnosti aj budúcnosti spoločnosti, ale aj o osobnom živote sme sa porozprávali s obchodným riaditeľom na Slovensku – Petrom Halmom:

Od kedy pôsobíš v Xeroxe? Aká bola tvoja profesijná cesta?

V spoločnosti Xerox pôsobím od 1.septembra 2017. Moja pracovná kariéra však začala ešte počas štúdia na Univerzite Komenského v Bratislave, kedy som začal pracovať v spoločnosti Orange. Po ukončení štúdia som si v Anglicku rok zdokonaľoval anglický jazyk, ktorý som následne využil na Slovensku a zamestnal som sa v spoločnosti IBM.

Postupne som sa vypracoval na pozíciu tímlídra, čo mi umožnilo prejsť  do pobočky v Anglicku, kde som mal na starosti veľkých klientov. V roku 2013 som sa  vrátil domov, aby som získané skúsenosti a jazykové znalosti mohol uplatniť na Slovensku. Po štyroch rokoch na pozícií country manažéra v spoločnosti Lexmark som prijal ponuku pracovať  na pozícii obchodného riaditeľa v spoločnosti  Xerox.

Čo ti prináša práca s technológiami. Pracoval si s nimi vždy? Bol to tvoj sen?

To je dobrá otázka, keďže asi nepôsobím ako štandardný IT-čkár. Myslím si, že znalosť technológií je dnes veľkou výhodou. Je jedno v akom segmente je človek zamestnaný. Ak v ňom chce byť úspešný, musí sa vedieť rýchlo adaptovať a porozumieť produktom, ktoré predáva. Pre mňa bolo skôr dôležité, že som pracoval v spoločnostiach, ktoré predávali riešenia využiteľné na dennodennej báze a ktorým som veril. Vždy som chcel pracovať v spoločnosti, ktorá dokáže vyvíjať a využívať najnovšie technológie v praxi.

Prečo si sa rozhodol pre Xerox?

Xerox je vo svete tlačiarní pojmom. Firma, ktorá vynašla tlačovú technológiu a odbor v podstate založila a ktorá si takmer storočie drží pozíciu inovatívneho lídra, je určite atraktívnym zamestnávateľom. Keď od nich prišla ponuka, bolo to pre mňa jasné. Naviac mi vyhovuje prostredie a dynamika globálnej americkej firmy.

Aká je zamestnanecká štruktúra Xeroxu na Slovensku?

Spoločnosť Xerox zamestnáva na Slovensku takmer 30 pracovníkov. Okrem kmeňových zamestnancov priamo v kancelárii, máme ešte niekoľko stredísk u zákazníkov, kde im naši pracovníci zaisťujú služby správy dokumentov. Ja mám pod sebou kompletný predaj. Zatiaľ je to 13 ľudí, ale keďže sa nám obchodne darí, budeme určite rozširovať rady obchodníkov.

Dávate priestor aj mladým absolventom a stážistom? Ako vyzerá váš náborový proces a aké sú vaše očakávania?

To je pomerne komplexná otázka. Absolventi sú u nás vítaní. Máme v súčasnej dobe niekoľko  študentov, ktorí pre nás pracujú v rôznych oddeleniach. Zaučíme ich, majú šancu sa u nás priučiť všetko, čo potrebujú vedieť o tlačiarenskom biznise. Sme radi, keď sa po dokončení štúdia stanú našimi kolegami. Tak, ako sa to stalo nedávno u kolegyne, ktorá u nás stážovala dva roky a momentálne u nás pracuje na plný úväzok.

Náborový proces naše očakávania záležia na pozícii, o ktorú sa uchádzač zaujíma. Každopádne hľadáme ľudí aktívnych, ktorí neberú prácu len ako nutné zlo. Na oplátku ponúkame rad benefitov. Pokiaľ sa jedná o študentov, tak od nich očakávame chuť učiť sa a rozvíjať sa. My sa zasa prispôsobujeme zmenám požiadaviek mladej generácie, ktorá dnes vyhľadáva rozvoj a vyváženosť pracovného a súkromného života, pracovnú flexibilitu a možnosť práce nielen z kancelárie. To všetko Xerox ponúka.

Xerox má na Slovensku silné meno, hlavne však stále v spojitosti s kopírkami. Ja viem, že to už dávno nie je pravda. Čomu všetkému sa Xerox venuje?

To bude na dlho…:). Máme niekoľko rôznych obchodných línií, ktoré sa sústreďujú na rôzne druhy služieb a produktov. Je preto veľmi ťažké všetko obsiahnuť v pár vetách. Naviac, riešime skutočne reálne problémy, ktoré klient vo svojej firme má. Vytvárame riešenia na mieru pre každého z nich. Avšak tlačové zariadenia vyrábame stále. Poskytujeme k nim navyše infraštruktúru, ktorá im dodáva ďalší rozmer. Dnes vám vyriešime kompletnú správu dokumentov vo vašej firme vrátane vyťaženosti dát. Tlačiarne sú dnes inteligentné zariadenia, vďaka ktorým môžete ušetriť až 20% na priamych i nepriamych nákladoch.

Zároveň poskytujeme napríklad transakčné tlače, digitálnu archiváciu dokumentov alebo marketingovú tlač. Administratíva vo firmách je niečo, čo vieme zefektívniť ako pre firmu s desiatimi, tak aj s desaťtisíc zamestnancami. Stále tiež platí, že sme jednotkou na trhu v oblasti grafických strojov. Či už hovoríme o akomkoľvek segmente, akejkoľvek firme, vďaka našim strojom, softvéru a službám zjednodušíme prácu všetkým.

Orientujete sa výhradne na stredné a väčšie firmy, alebo vaše riešenia majú uplatnenie aj pri malých firmách a startupoch?

Ako som už spomínal – vieme nájsť riešenie pre každú spoločnosť, bez ohľadu na počet jej zamestnancov a druh podnikania. Prioritou pre nás je však získavanie zákaziek od veľkých firiem. Naše portfólio patrí k najväčším na trhu a máme 29 typov rôznych zariadení, takže vieme ponúknuť riešenia aj malým firmám, startupom, či dokonca jednotlivcom.

Každý poznáme prípady, keď je vo firme jedna tlačiareň, ktorá býva častokrát preťažená a nezvláda veľa úloh naraz. Približne ako to funguje v praxi?

Záleží to od mnohých faktorov a ako som už načrtol vyššie, vďaka veľkému portfóliu služieb vieme pripraviť riešenia pre akéhokoľvek zákazníka. Áno, riešime aj problémy z vašej otázky. Vieme zanalyzovať existujúci stav a navrhnúť riešenie, ktoré napríklad uprednostní tlač od jednotlivých užívateľov, alebo podľa špecifických parametrov nastavíme dôležitosť dokumentov, ktoré budú mať v tlači prednosť. Často však riešime aj opačné situácie.  Stáva sa nám, že firma nakúpi veľa tlačiarní, aby nemala problém s vyťaženosťou strojov. To však spôsobuje, že firma stráca prehľad o využití tlačiarní, spotrebe tonerov a papiera.

My posúdime existujúci stav a zistíme, čo je nutné tlačiť a čo nie, akú vyťaženosť by mali mať jednotlivé stroje a podľa toho navrhneme typ tlačiarne, jej umiestnenie a prepojenie na systémy a úložiská danej spoločnosti. Samozrejmosťou je vysoká kvalita zabezpečenia strojov. Jednou z foriem zabezpečenia je napríklad tlač s použitím PIN-kódu, tlač v určitých  časových intervaloch, prípadne zablokovanie možnosti tlače po skončení pracovnej doby.

Každý u nás pozná slovné spojenie Xeroxový papier. Čo pre teba znamená papier ako médium? Myslíš, že sa bude používať aj v budúcnosti?

Počas poslednej konferencie Print Progress 2018, ktorá sa konala v Trnave, bolo predstavených mnoho zaujímavých štúdií o zmenách správania sa vo firmách. Dá sa povedať, že trendom je dnes zjednodušovanie procesov a implementácia smart riešení v rámci firemnej tlače. Zvýšenie efektivity však neznamenalo zníženie spotreby papiera, no firmy sa snažia v rámci produkčnej tlače využívať papier zodpovednejšie a efektívnejšie. Je pravdou, že digitál postupne preberá kontrolu na trhu a vytláča printový sektor. Digitálne čítačky však knihy zatiaľ nenahradili, takže papier ako taký a knihy tu s nami budú ešte dlhú dobu.

Firemné prostredie sa za posledné roky dosť mení. Súčasným trendom je zamestnávať veľa ľudí externe, alebo si najímať aj freelancerov, takže firemné osadenstvo nie je vždy fyzicky prítomné v kanceláriách. Má Xerox riešenia aj pre takéto firmy?

Áno, aj v našej firme nemáme problém s prácou z domu, takže je prirodzené, že aj naše zariadenia je možné ovládať, monitorovať a dokonca aj konfigurovať odkiaľkoľvek. Z množstva výhod môžem spomenúť napríklad tlač zo smartfónu. Dobrým príkladom bola skúsenosť nášho obchodného partnera, ktorý sa ponáhľal na dôležité stretnutie so svojim zákazníkom do pobočky v inom meste. Na ceste si však spomenul, že si zabudol dôležité dokumenty na podpis.  Prihlásil sa zo smartfónu do svojich firemných dokumentov a vytlačil si ich na pobočke.

  • Spolupracujú vaše zariadenia s cloudom?

Cloudové riešenia sú dnes už stabilnou súčasťou moderných firiem, takže aj riešenia Xerox ich dokážu v plnej miere využívať. Vďaka našej flexibilite však zákazníkom ponúkame ešte benefit naviac. Ak sa rozhodnú prejsť k nám, nie sú nútení meniť svoje zabehnuté softvérové riešenia. Vieme ich implementovať aj v rámci interného systému, ktorý dlhodobo využívajú.

Kde by si chcel vidieť Xerox Slovensko v budúcnosti? Aké sú vaše plány na Slovensku?

Naším cieľom je poskytovať kvalitné riešenia čo najviac zákazníkom. Chceme zvyšovať svoj podiel na trhu vo všetkých oblastiach, v ktorých pôsobíme.  Sme inovatívna spoločnosť, naše riešenia firmám skutočne pomáhajú, ale je ťažké vysvetliť to v pár vetách. Preto sa tiež zameriavame na edukáciu trhu, aby zákazník viac vedel o tom, ako mu konkrétne vieme pomôcť.

Aké sú tvoje záľuby a záujmy?

Mojim najväčším koníčkom je určite cestovnanie, ktorému venujem voľný čas hlavne počas víkendov. To sú tie kratšie výlety po Slovensku a blízkych okolitých krajinách. S touto mojou záľubou súvisí aj môj ďalší koníček, a to je snaha učiť sa cudzie jazyky. Mojím veľkým cieľom je zdokonaliť si nemčinu a španielčinu.  Ak mi to dovoľuje čas, rád cestujem hlavne do španielsky hovoriacich krajín, kde obdivujem najmä kultúru, hudbu a južanský temperament.  Počas pracovných dní, keď je voľného času menej, rád zabehnem do posilňovne alebo len tak von s priateľmi.

Si typom človeka, ktorý si nosí prácu domov?

Áno, toto je v súčasnosti bežnou praxou, prácu si nosím aj domov, keďže si nerád odkladám veci na neskôr. Na druhej strane, ak cestujem alebo mám čas vyhradený na dovolenku, pracovný telefón nechávam vypnutý.

Čo ťa v živote najviac motivuje? Práca, rodina, priatelia?

Momentálne je pre mňa hlavnou motiváciou alebo cieľom určite práca a moja kariéra. Založenie rodiny neodkladám na neurčito, ale ešte nenastal ten správny čas 😊.  Mám veľmi dobrý vzťah so svojimi rodičmi a priateľmi, ktorí mi v živote veľmi pomáhajú a s ktorými sa môžem podeliť o radosti aj starosti. Taktiež sa snažím budovať si dobré priateľské vzťahy aj v rámci nášho pracovného kolektívu, čo je tiež zárukou zvyšovania kvality a efektivity práce.

Keby si mal žiť svoj sen, aký by bol?

Momentálne mi vyhovuje súčasný spôsob života 😊 V pomerne mladom veku mám možnosť pracovať v jednej z najprestížnejších firiem sveta, dostal som možnosť vyskúšať a preukázať moje manažérske schopnosti vo vedení tímu. Každý dosiahnutý spoločný úspech je aj mojim osobným úspechom, ktorý ma poháňa dopredu. A to je vec, ktorá ma napĺňa.

Čo je tvojím osobným cieľom?

Priebežne pracovať na zvyšovaní si vedomostí a skvalitňovaní vzťahov s ľuďmi v mojom okolí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom