Novoobjavený impaktný kráter nachádzajúci sa hlboko pod morským dnom so sebou prináša prekvapujúce informácie. Zdá sa, že za vyhynutím dinosaurov stojí viac, ako len jeden asteroid. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Za vyhubením dinosaurov stojí viac, ako jeden asteroid

Približne pred 66 miliónmi rokov dopadol na Zem obrovský kus kameňa, ktorý svojim nárazom vytvoril na Yucatánskom polostrove 150 km široký kráter Chicxulub. Samotný náraz bol taký silný, že spôsobil celosvetovú ekologickú katastrofu a postaral sa o vyhubenie nevtáčích dinosaurov. Viac o ňom nájdeš v samostatnom článku.

Podľa novej štúdie publikovanej v žurnále Science Advances však Zem v rovnakom čase zasiahol aj ďalší asteroid. Kráter po tejto kolízii sa tímu vedcov pod vedením Veronici Bray podarilo objaviť takmer 400 metrov pod morským dnom, zhruba 500 kilometrov od pobrežia Západnej Afriky, uvádza sa v tlačovej správe zverejnenej portálom Phys.

V období druhohôr na Zemi dominovali dinosaury. Na konci vrchnej kriedy, pred 66 miliónmi rokov, vyhynuli. Pixabay

Odborníci veria, že novoobjavený kráter s názvom Nadir mohol vzniknúť buď rozpadom väčšieho materského asteroidu, prípadne mohol byť súčasťou „roju“ asteroidov, ktoré sa v tomto časovom období prehnali okolo Zeme, pričom časť z nich zrejme dopadla aj na našu planétu.

Hoci je novoobjavený kráter podstatne menší, ako kráter Chicxulub, podľa autorov si už jeho samotná existencia vyžaduje, aby sme preskúmali možnosť, že v období vymierania dinosaurov sa okolo našej planéty prehnalo viacero asteroidov, pričom minimálne dva z nich zasiahli našu planétu. Samozrejme, v hre je aj možnosť, že išlo len o náhodu a tieto udalosti medzi sebou nesúvisia.

Keď už je reč o náhode, aj objav kráteru Nadir bola z veľkej časti náhoda. Kráter si totiž iba zhodou okolností všimol geológ Uisdean Nicholson z Heriot-Watt University v Edinburghu, keď skúmal údaje o seizmickej aktivite v rámci úplne iného výskumu.

Vedúca štúdie Veronica Bray. Sarah Sutton/Lunar and Planetary Laboratory

Pri interpretovaní veľkého množstva údajov si Nicholson všimol „veľmi neobvyklý kráterovitý útvar, ktorý sa nepodobal ničomu, čo doposiaľ videl.“

Kráter však spĺňal všetky podmienky, respektíve charakteristické črty impaktného kráteru – mal miskovitý tvar s členitým dnom a výrazným centrálnym vrcholom a tiež správny pomer šírky a hĺbky, upozorňuje portál ScienceNews.

Katastrofálne následky

Nadir s priemerom viac než 8 km pravdepodobne vytvoril kus vesmírnej horniny o veľkosti 400 metrov (podľa všetkého narazil pri rýchlosti 20 km/s). V dôsledku tohto nárazu potom došlo k masívnym zemetraseniam a vlne cunami, ktorá dosahovala výšku takmer 1 km.

Grafické znázornenie dopadu asteroidu, ktorý vytvoril kráter Nadir. Nicholson, Bray, et al. Science Advances

Z uvedeného vyplýva, že hoci bol Nadir podstatne menší ako Chicxulub, výrazným spôsobom prispel k devastácii tejto oblasti (išlo o lokálnu katastrofu, nie celosvetovú). Ak sa podarí potvrdiť, že tieto dve udalosti medzi sebou súviseli, potom sa podľa vedcov otvára otázka, či existujú aj ďalšie podobné krátery.

Zatiaľ však vôbec nie je isté, či tento kráter vznikol dopadom asteroidu, alebo ide o niečo úplne iné. Istotu by v tomto prípade priniesol až vrt, ktorým by sme z dna kráteru vytiahli minerály.

Podľa mnohých odborníkov ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide skutočne o podmorský impaktný kráter. Doposiaľ sa nám podarilo na Zemi objaviť iba 200 impaktných kráterov, pričom väčšina z nich sa nachádza na súši.

Odborníci aktuálne rokujú o financovaní ich projektu, pričom vzorky z tohto krátera by chceli odobrať už v roku 2024. Po odobratí sedimentov z tejto oblasti by bolo definitívne jasné, či sa skutočne jedná o impaktný kráter a v akom období tento útvar vznikol.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP