Vývojári spoločnosti YouTube, ktorú v roku 2006 odkúpil Google, mali pred 10 rokmi na starosť spravovanie a vývoj webu pre internetové prehliadače. Najväčšie vrásky na čele im však robila aplikácia z dielne Microsoftu, pre ktorú museli často upravovať používateľské rozhranie stránky. Kvôli problémom prehliadača Internet Explorer 6 sa ho rozhodli vývojári v YouTube odstaviť pomocou plánu, ktorý mal odradiť ľudí od jeho používania.

Pred dekádou boli internetové prehliadače na úplne inej úrovni ako je tomu dnes. Mnohí používatelia fičali na nechválne známom Internet Exploreri 6, ktorý mal v tých časoch aj napriek konkurencii a novšej verzii IE 8 až 25 % zastúpenie na trhu. Pre pozeranie videí na YouTube pritom zapínalo tento prehliadač až 18 % všetkých používateľov. Takéto čísla mohli robiť radosť jedine Microsoftu, pretože ostatní vývojári nemali s Internet Explorerom 6 viac strpenie, a tak sa ho rozhodli zničiť, informuje Mashable.

Odvážny plán zastavil problémový prehliadač

Vývojársky tím v YouTube už bol podľa odhalení bývalého zamestnanca, Chrisa Zachariasa, unavený z neustáleho opravovania problémov, pádov aplikácie, bezpečnostných nedostatkov a absencie moderných prvkov internetového prehliadača. V snahe ukončiť toto „trápenie“, vymysleli vývojári z YouTube spiknutie, ktoré malo nadobro odstaviť tento problémový prehliadač. Vytvorili preto špeciálne povolenia „OldTuber“, ktoré im umožnili obísť obísť pravidlá Googlu a vykonať zmeny priamo v kóde YouTube, prezradil Chris Zacharias na svojom blogu.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Chris Zacharias

Nenechaj si ujsť
Microsoft už naozaj nechce, aby si viac používal archaický Internet Explorer

Vďaka týmto povoleniam mohli do YouTube umiestniť banner, ktorý sa zobrazoval iba používateľom Internet Explorera 6. Jeho znenie bolo: „Čoskoro budeme postupne rušiť podporu pre váš prehliadač. Prejdite na jeden z týchto modernejších prehliadačov.“ Pri tomto upozornení dali vývojári používateľom možnosť prejsť na lepšiu Mozillu, Chrome, ale aj taký Internet Explorer 8. Krátko po tom, čo sa v júli 2009 banner objavil na stránkach YouTube v IE 6, médiá obvinili Google, že chce týmto spôsobom zničiť konkurenciu.

Úspech sa dostavil skôr ako spiklenci čakali

Tím vývojárom potom navštevovali zástupcovia PR oddelenia či advokáti, ktorí sa obávali porušení protimonopolných zákonov EÚ. Ako však tvorcovia spiknutia preukázali, upozornenie bolo určené iba pre IE 6. Navyše si ich nápad adoptoval aj tím z oddelenia Google Docs. Následne sa vývojári dočkali veľkého úspechu, keď im štatistiky ukázali, že behom jediného mesiaca používa tento problémový prehliadač o 10 % menej ľudí. Naopak, zvýšila sa popularita konkurenčných prehliadačov.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/W3Counter

Spiknutie pritom odhalil aj manažment spoločnosti YouTube, avšak až keď už bolo neskoro a kvôli úspechu celého plánu bolo teda konanie vývojárov ospravedlnené. V roku 2012 potom používalo Internet Explorer 6 menej ako 1 % používateľov a okrem Googlu preň oficiálne zastavil podporu aj Microsoft, informoval The Verge. Ten to ťahal s Internet Explorerom až do roku 2015, no aj dnes ho môžeme nájsť na niektorých starších počítačoch, kde po rokoch stále spôsobuje problémy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom