YouTube je domovom stoviek miliónov najrôznejších videí, no tie nie vždy odpovedajú politike a pravidlám spoločnosti, ktorá sa rozhodla chrániť svoju platformu pred nevhodným obsahom. Čoskoro tak z webu zmiznú mnohé videá a kanály, ktoré šíria nenávisť či nacistické ideológie. Podľa nedávneho rozhodnutia YouTube odstráni tisícky kanálov a videá, ktoré propagujú diskrimináciu, nenávisť, alebo podnecujú divákov k násiliu.

Nové plány pre „čistenie“ databázy videí na svojich serveroch oznámil YouTube túto stredu, informoval The New York Times. Podľa nových zmien tak nebude mať na tomto webe miesto žiadne video, ktoré nespĺňa stanovené pravidlá, šíri a zobrazuje nevhodný obsah spojený s diskrimináciou podľa náboženstva, veku, pohlavia, či sexuálnej orientácie. Spolu s týmito videami majú byť odstránené aj mnohé kanály.

YouTube „uprace“ svoju databázu a odstráni nevhodný obsah

Spoločnosť sa zatiaľ konkrétne nevyjadrila, ktoré kanály či videá budú odstránené, no zmeny už pocítilo niekoľko používateľov. Videá, ktoré porušujú pravidlá, budú taktiež vyradené zo systému monetizácie a tvorcovia do nich už nebudú môcť pridať reklamu, či ponúkať Super Chat pre odberateľov. Razantné zmeny však zakročia aj proti obsahu, ktorý popiera tragické udalosti ako napríklad teroristické útoky alebo streľbu na školách, informuje The Verge.

Nenechaj si ujsť
Mladík pôjde na viac ako rok za mreže a musí zaplatiť pokutu 20 000 € za nevhodný žart na YouTube

Okrem týchto krokov sa YouTube rozhodol pozmeniť tiež odporúčané videá. Ešte v januári spoločnosť definovala pojem „hraničný obsah a škodlivé dezinformácie“, ktorý sa vzťahuje na videá zobrazujúce násilie alebo šíriace falošné správy. Kvôli tomu tak budú nové odporúčania pre používateľov odkazovať na odborný obsah, ktorý im napríklad vysvetlí, že naša Zem naozaj nie je plochá. Sledovanosť týchto videí pritom už klesla v niektorých prípadoch aj o viac ako 50 %.

Najnovšie zmeny týkajúce sa blokovania nevhodného obsahu budú zavádzané v najbližších dňoch. Odstráneniu sa môžu vyhnúť kanály, ktoré šíria nenávistný obsah, no istým spôsobom neporušujú pravidlá. YouTube ich však môže opakovane upozorniť, no zatiaľ nebudú okamžite zablokované. Spoločnosť sa týmito krokmi snaží zamedziť šíreniu obsahu, ktorý bol doteraz terčom veľkej kritiky. Až teraz ale prichádza s riešením, ktoré môže byť účinným „bičom“ na diskriminačné a násilné videá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom