Šírenie dezinformácií a nepravdivých informácií sa stalo na sociálnych sieťach a ďalších populárnych platformách obrovským problémom. Výnimku netvoria ani politici. Za porušenie komunitných pravidiel na YouTube spoznal svoj trest známy český politik. Platforma mu zrušila účet. Rovnaký krok chce spraviť aj Facebook, informuje Infosecurity.sk.

Bojovať proti šíreniu dezinformácií nie je pre sociálne siete ako Facebook či Instagram prioritou.

Koniec koncov, takéto príspevky rýchlo naberajú na popularite a šíria sa medzi obrovské množstvo ľudí. Princíp fungovania Facebooku zrejme netreba komentovať, no aj takýmto spôsobom si chce platforma udržať používateľov čo najdlhšie vo svojom prostredí.

Sociálne siete začali bojovať s dezinformáciami. Používajú však dvojaký meter

Facebook a jeho dcérske siete sa preto príliš neangažujú v boji proti dezinformáciám, hoci nejaké kroky po nátlaku spravili a začali overovať hoaxy. Na Slovensku a v Česku túto prácu zabezpečuje agentúra AFP. Overujú sa vlastné príspevky politikov, ktoré však nebudú nijak označované.

Zobraziť celú galériu (1)
Facebook (Úprava redakcie)

V prípade prevzatých a zdieľaných príspevkov z iných zdrojov už môže projekt pre Facebook označiť takýto príspevok v prípade nepravdivých informácií za nepravdu. Môže sa jednať o článok, video alebo fotografie, ktoré môžu taktiež obsahovať mylné informácie a zavádzať ľudí.

Nenechaj si ujsť
Facebook radikálne mení pravidlá: Ľuďom umožní vypnúť politické reklamy

Česky politik zdieľal nepravdivý príspevok na Instagrame

Iniciatívne sa do tohto overovania zapojili aj projekty ako Demagog.cz a podobné fact-checkingové weby, ktoré overujú výroky a príspevky politikov. Ako sa prednedávnom ukázalo, ich práca nevyšla vôbec nazmar. Ešte pred pár týždňami totiž portál Infosecurity.sk informoval o tom, ako Instagram označil starší príspevok známeho českého politika za nepravdu.

V tom prípade zdieľal Tomio Okamura príspevok s informáciami a štatistikami od ekonóma Thomasa Pikettyho, v ktorom boli čiastočne nepravdivé informácie o tom, že členstvo Českej republiky v EÚ je nevýhodné.

SVETOVÝ UNIKÁT: FACEBOOK PRVÝKRÁT OZNAČIL ZA NEPRAVDU AJ PRÍSPEVOK POLITIKA. JE NÍM TOMIO OKAMURA Z ČESKA📌 Odborníci…

Gepostet von Infosecurity.sk am Freitag, 19. Juni 2020

Vzhľadom na porovnanie pôvodných informácií, ktoré zverejnil spomínaný ekonóm vo francúzskom denníku Le Monde, označil projekt Demagog.cz príspevok Tomia Okamuru, ktorý bol zdieľaný ešte 22. apríla na Instagrame, za čiastočne nepravdivý. Z nástenky tohto českého politika bol už príspevok odstránený.

YouTube mu zmazal účet za porušenie pravidiel

Najnovšie sa však práve Okamura dočkal ďalšieho „trestu“ v podobe zrušeného účtu na YouTube. Platforma Googlu zablokovala jeho kanál po tom, ako bolo vyhodnotené, že porušoval komunitné pravidlá, informuje Infosecurity.sk. Tomio Okamura pritom patrí v susednom Česku medzi známych dezinformátorov.

Jeho účet mal byť zrušený kvôli porušeniu pravidiel, ktoré zakazujú podľa YouTube „uverejňovanie násilného alebo brutálneho obsahu, ktorého primárnym cieľom je šokovať, vyvolať senzáciu alebo bezdôvodne zobrazovať daný obsah, nie je v poriadku“.

Nastupuje tvrdá cenzura. YouTube mi včera bez jakéhokoli předešlého upozornění zrušil můj kanál. Důvodem zrušení je…

Gepostet von Tomio Okamura – SPD am Samstag, 25. Juli 2020

Nenechaj si ujsť
Konečná pre konšpirátorov: Facebook ťa upozorní, ak lajkneš hoax

Kontroverzný politik si už pritom stihol založiť nový YouTube kanál a rozhodnutie platformy ostro kritizoval aj vo svojom príspevku na Facebooku. Dôvodom zrušenia jeho YouTube účtu malo byť „opakované zverejňovanie videí, na ktorých boli vyobrazené násilné a kriminálne činy migrantov v západnej Európe a „bojovníkov proti rasizmu“ v rámci hnutia Black lives matter v USA,“ vyjadril sa Okamura vo svojom statuse.

Zmazaním účtu pohrozil aj Facebook

Takéto rozhodnutie platformy podľa neho predznamenáva príchod „tvrdej cenzúry“. Okrem toho, že bol jeden z jeho príspevkov na Instagrame označený za čiastočne nepravdivý a že mu YouTube zrušil účet, dostal varovanie aj od Facebooku, ktorý ho taktiež varuje pred zablokovaním jeho profilu.

Hnutie SPD (Sloboda a priama demokracia), ktoré založili Tomio Okamura a Radim Fiala, sa vyjadrilo, že pokiaľ dôjde k zablokovaniu aj účtu na Facebooku, bude sa brániť na súde, informuje iDnes.cz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom