Zdá sa, že Xiaomi opäť raz odkopírovalo Apple. Nejde však o žiadny smartfón ani iné zariadenia. Tentoraz sa jedná o veľký pokles akcií na burze, vďaka čomu čínsky gigant dosiahol prepad o 6,2 miliárd dolárov.

Nedávno sme v článku o americkom prezidentovi a jeho odkaze pre Apple informovali, že gigant z Cupertina utrpel veľký prepad akcií na trhu. Celkovo tak šlo o 34 % prepad hodnoty akcií, čím klesla trhová hodnota spoločnosti o 57 miliárd dolárov. Hoci sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Xiaomi sa skutočne darí lepšie, opak je, žiaľ, pravdou.

Prvýkrát v histórii je cena akcií giganta nižšia ako 10 hongkongských dolárov

Za posledná tri dni Xiaomi prešlo výraznejšou stratou akcií na burze. Celkovo tak čínsky gigant stratil 17 % hodnoty akcií na Hongkonskej burze cenných papierov. Cena akcie sa tak zastavila na hodnote 9,97 hongkonského dolára (HKD), čím sa dostala prvýkrát v histórii pod hranicu 10 HKD, čo je v prepočte približne 1,10 €.

Na vine je konkurencia a oslabené hospodárstvo v Číne

Pokles hodnoty akcií nastal z dôvodu, že Xiaomi znížilo odhady výnosu zo smartfónov, na čo ihneď zareagovali analytici maklérskych spoločností. Väčšina z nich tiež pociťuje oslabené hospodárstvo v Číne a rastúcu konkurenciu zo strany ostatných spoločností ako je napríklad Huawei. Xiaomi je tak teraz ako spoločnosť na trhu hodnotená na 238 miliárd dolárov. Pred prepadom ešte počas roka 2018 činila najvyššia hodnota jeho akcií 22,2 hongkongských dolárov. Veríme teda, že Xiaomi sa postaví na nohy a čoskoro sa vráti na pôvodnú cenu svojich akcií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom