Vnímanie čínskych výrobcov ako výrobcov treťotriednych produktov už dávno nie je na mieste a rešpektujú ich už aj oveľa známejšie mená. Xiaomi sa za sedem rokov vypracovalo na najväčšieho výrobcu smartfónov v Číne. Avšak napadlo by v čase jeho vzniku niekoho, že sa raz stane dodávateľom procesorov pre legendárnu Nokiu?

Začiatkom tohto roka Xiaomi predstavilo novinku vyššej strednej triedy – model Mi5C. Najväčšou zaujímavosťou pritom je, že tento smartfón prišiel s prvým procesorom z vlastnej výroby, a to konkrétne so Surge S1. Naše testovanie odhalilo, že tento čipset sa vôbec nenaháňa za čo najlepšími číslami v benchmarkoch, no napriek tomu ponúka slušný výkon. Tvoria ho štyri jadrá Cortex-A53 na frekvencii 2,2 GHz, ktoré sú zamerané na náročné úlohy a ďalšie štyri jadrá Cortex-A53, ktoré sú ale tentokrát taktované na 1,4 GHz a ich prioritou sú teda jednoduchšie úlohy. Výrobcovi sa tento procesor určite podaril a začínajú oň prejavovať záujem aj renomovanejší výrobcovia.

Záujem sa zvyšuje

xiaomi mi5c

Nenechaj si ujsť
Xiaomi a Nokia chcú spoločne zmeniť technologický svet. Podpísali dohodu, ktorá by mohla znamenať pre Xiaomi globálne rozšírenie

Prvým z nich je fínske HMD Global, teda vlastník a správca znovuzrodenej Nokie. Podľa informácií podpísali spoločnosti dohodu a dodávkach procesorov Surge S1 do budúcich Nokia smartfónov. Nemali by to byť zariadenia vyššej triedy, no ani nižšej triedy. Očakávať ich teda môžeme v smartfónoch podobných Mi5C. Zatiaľ však nie je isté, či budú tieto telefóny určené iba pre Čínu. Tí, ktorí si niečo o procesore Surge S1 prečítali, už vedia, že prichádza s mnohými obmedzeniami čo sa týka podpory LTE sietí.

Je to trochu kompikované


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

V základe má tento procesor dokonca zablokované aj slovenské 3G siete a je ich nutné manuálne odblokovať. Je tiež dosť pravdepodobné, že procesor by mal problémy aj s operátormi v USA. Každopádne, pre Xiaomi je dohoda s tak známym výrobcom ako je Nokia určite veľkým úspechom a zároveň motiváciou pre ostatných čínskych výrobcov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP