Posledný týždeň technologického sveta sa niesol v duchu informácií o pripravovanom Windowse novej generácie. Aj keď k oficiálnemu ohláseniu zo strany Microsoftu zatiaľ nedošlo, jedenástka je takmer hotovou záležitosťou.

Zatiaľ čo sa ale väčšina nadšencov zamerala na dizajnovú stránku systému, len málokto sa pozrel na jeho výkon a efektivitu. Z druhej skupiny konzumentov je však YouTube kanál Ben Anonymous, ktorý už na začiatku videa upozorňuje, že jeho kópia Windows 11 sa od ostatných líši a je oficiálna, priamo poskytnutá Microsoftom.

V prvom rade, YouTuber sa pozrel na štart samotného systému. Podľa jeho testu novonainštalovaný Windows 11 sa zapne o 3 sekundy rýchlejšie ako aktuálna verzia desiatky. V praxi to znamená, že nový operačný systém sa štartuje až o 19 % sekúnd rýchlejšie, čo ale môže byť spôsobené aj úplne čerstvou inštaláciou systému.

Zároveň to môže byť dosiahnuté vyššími rýchlosťami čítania a zápisu diskov. V teste CrystalDiskMark si Windows 10 odniesol 2930 MB/s pri čítaní a 3189 MB/s pri zapisovaní. Jedenástka si pri čítaní polepšila až o 15 % (3448 MB/s) a zapisovaní o niečo málo cez 4 % (3336 MB/s).

Zaujímavejšie to však je už pri samotných výkonnostných testoch

Windows 10 si v benchmarku 3DMark odniesol 6872 bodov, pričom maximálna teplota procesora bola 92 °C a grafickej karty 76 °C. Windows 11 si naopak v tomto teste odniesol 7613 bodov (zhruba 10 % nárast výkonu), no utrpeli teploty. Maximálna teplota procesora sa totiž dotiahla až na 99 °C a grafická karta na 78 °C.

Azda najrazantnejší nárast výkonu bol zaznamenaný v Geekbench 5. Tu sa skóre jedného jadra zlepšilo až o 9 %, keďže Windows 11 si v porovnaní s predchodcom odniesol až o 113 bodov viac. Pri teste viacerých jadier si jedenástka zabezpečila náskok takmer 16 %, respektíve rozdiel až 1160 bodov.

Aj keď rozhodne nešlo o najprofesionálnejšie prevedené testovanie, potvrdila sa jedna vec. Windows 11 nebude len krajším pokračovaním línie najobľúbenejšieho operačného systému na svete, ale bude v istej miere v porovnaní s predchodcom aj efektívnejším operačným systémom.

Windows 11 prakticky potvrdil aj samotný Microsoft

Môžeš si všimnúť, že už aj my sa úplne vyhýbame žonglovaniu s menami a najnovší, zatiaľ ešte stále neoficiálne nepredstavený operačný systém, považujeme za Windows 11. V istej miere sa na tom zadosťučinil obľúbený technologický portál, Beebom.

XDA Developers

Ako informuje XDA Developers, pri minulotýždňovom úniku zostavenia systému poskytoval daný obraz systému na svojich stránkach k stiahnutiu. Krátko na to sa však na danú adresu uplatnila DMCA požiadavka (o DMCA sme písali napríklad v súvislosti s CD Projektom), na základe ktorej museli ISO súbor, figurujúci ako duševné vlastníctvo Microsoftu, zmazať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom