Po prenose dát z USB kľúčov a iných zariadení pripojených k počítaču bolo donedávna potrebné bezpečne prerušiť spojenie, aby nedošlo k strate údajov. Mnohí používatelia však už dávno nestrácajú čas a USB po dokončení operácie vytiahnu z počítača aj bez bezpečného postupu. Microsoft vo Windows 10 zmenil možnosti odpájania pamäťových zariadení, ktoré nebude potrebné pred vybratím z konektora najprv odpojiť v paneli úloh.

Microsoft oznámil zmeny na svojom fóre, kde taktiež ukazuje používateľom výber spomedzi dvoch možností. Vo Windowse sú teda pre USB pamäťové zariadenia definované funkcie „Rýchle odpojenie“ a „Lepší výkon“, ktoré sa však od seba líšia. V predošlých verziách systému využíval Microsoft druhú možnosť, ktorá mohla bezpečne preniesť dáta z pamäťového média do počítača, avšak nesmelo dôjsť k jeho nečakanému odpojeniu.

Microsoft oficiálne sprístupnil to, čo mnohí robia celé roky

Pokiaľ bol USB kľúč odstránený bez možnosti bezpečného odpojenia, prenášané dáta sa mohli stratiť alebo poškodiť. Kvôli tomu Windows dlhé roky využíval otravnú funkciu na vysúvanie pripojených zariadení, no tomu môže byť teraz koniec. Microsoft priniesol aj druhú možnosť, ktorou už používateľ nemusí pred vybratím USB kľúča zvoliť bezpečné odpojenie. Systém je tak už vopred pripravený na okamžité odpojenie zariadenia, no výkon pri prenášaní dát môže poklesnúť, prezradil Bleeping Computer.

Nenechaj si ujsť
Microsoft zásadné zmení najotravnejšiu vlastnosť vo Windowse

Doterajšia možnosť „Lepší výkon“ funguje na princípe zapisovania dát najprv do cache pamäte a následne na disk počítača. Z toho dôvodu bolo treba bezpečne odstrániť pripojenú USB pamäť, aby počítač mohol dokončiť prebiehajúce procesy. Tie sú v porovnaní s pohodlnejšou možnosťou o čosi rýchlejšie. Hoci si mnoho používateľov tieto zmeny ani nepovšimne, okamžité odpájanie USB kľúčov je dostupné vo Windowse 10 už od verzie 1809, informoval The Verge.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom